Bojli ABC - 3.rész A bojlis botok

Bojli ABC - 3.rész A bojlis botok

Mára már rengeteg bojlis bottal találkozhatunk az üzletekben, és a kezdő bojlis horgász itt találja szemben magát az első problémával. Ismeretlen jelöléseket találhat a pálcákon, így megfogalmazódhatnak benne kérdések: milyen horgászbotot érdemes választani? Milyen az épp neki megfelelő bojlis bot? Ezek a botok több jól definiálható tulajdonsággal rendelkeznek, amelyek megismerése után könnyebb döntést hozunk.

A bojlis botok külsőre azonnal felismerhetőek, hiszen nagy általánosságban osztott nyéllel rendelkeznek, neoprén, gumi vagy parafa markolattal. Az osztott nyél a kétkezes dobást segítheti elő, aminek segítségével nagyobb dobástávolságot érhetünk el.

Bojlis botok osztott (surf) nyéllel, neoprén vagy gumi markolattal

A bojlis botok lehetnek két-, vagy háromrészesek, de előfordulnak teleszkópos rendszerűek is.

Leggyakrabban 2 vagy 3 részes botokkal találkozhatnunk, azonban léteznek teleszkópos kivitelűek is

Anyagukat tekintve legtöbbször karbonszállal erősítettek, vagy tisztán karbon anyagúak. A bottesten különböző információkat találhatunk. Hosszúság, dobósúly (tesztgörbe) adatokat. A dobósúly grammban értelmezett értéke helyett ezeken a botokon sokszor a tesztgörbe (tc = test curve) librában (lb=libra) megadott értékét találhatjuk. A hosszúságot az angol láb (ft = feet) mértékegységben jelölik.

A botokon található információk, amelyek a hosszúságot és a spiccrész terhelhetőségét („dobósúlyt”) ismertetik

A bojlis botok hossza 3,3-4,25 m közé esik. A hazai vizeken a 3,6 m (12 láb) és a 3,9 m (13 láb) hosszúságú botok terjedtek el a legjobban. Egy 12 láb hosszúságú bot kb. 3,60 méter, melyből adódóan 1 láb = 30 centiméter (egészen pontosan 30,48 cm).

A másik adat a tesztgörbe, amit a fent említett librában megadott értékként találunk meg a boton. Ez egy német horgászok által létrehozott érték; ennek az adatnak az általunk megszokott dobósúlyba való „átszámítását” pontosan elvégezhetjük. A librában jelölt értéket 454-gyel kell szoroznunk, ekkor megkapjuk a tesztgörbe-jellemzőt grammban, majd e szorzatot 16-tal osztva megkapjuk az adott bot tényleges dobósúlyát.

Egy 3 librás bot átszámítása tehát a következő módon történhet: 3*454=1362, majd 1362/16=85, 125 gramm. Ha nem számolgatunk, akkor kerekített értékként 30 grammnyi dobósúllyal számolhatjuk a tesztgörbe egy librányi részét.

A Pelzer KID Carp egy könnyű, kifejezetten fiataloknak készült bot, amely még a hosszabb fárasztások alkalmával sem terheli meg a gyermekeket

Ugyanakkor a gyártók a botokon sokszor önkényesen tüntetik fel a librában megadott tesztsúlyt, ezért gyakran előfordul, hogy két azonos hosszúságú botot egymás mellé téve, a kisebb librával jelzett bot jóval erősebb a másiknál. Ezért az elsődleges szempont a bot kiválasztásánál ne a dobósúly (tesztgörbe adata) legyen, hanem kézbe véve próbáljuk ki a botot, és keménysége alapján döntsük el, hogy megfelelő-e.

A bojlis botok rendkívüli rugalmasságához hihetetlen hajlékonyság párosul

Természetesen minél nagyobb dobósúlyú a bot, annál merevebb, keményebb. A korábban csak hagyományos botokat használó horgászoknak furcsa lehet, hogy ezek a pálcák a normál pontyozó botoknál sokkal hajlékonyabbak, azonban éppen ebben rejlik egyik nagy előnyük. A fárasztás során fokozatos felkeményedésük nagyon megdolgoztatja a pontyokat, ezáltal nagyobb erőkifejtést erőszakolhatunk ki a halaktól, aminek következtében a fárasztást gyorsan, de biztonságosan végezhetjük el. A dobástávolsággal kapcsolatban megjegyezendő, hogy egy hagyományos, azonos dobósúllyal rendelkező horgászbothoz képest akár 20-30%-kal nagyobb távolságot érhetünk el, mert a hossz és a rugalmasság összhangja itt jobb. Ezekkel a botokkal más dobástechnikát célszerű alkalmaznunk, fej fölött kezdve, lassan, fokozatosan gyorsuló lendítéssel dobjunk.

A megfelelő dobástechnika elsajátítása után eddig lehetetlennek hitt távolságokat érhetünk el

A dobás távolsága nagyban függ a keverőgyűrű átmérőjének nagyságától és az orsótartótól való távolságától. Ha kifejezetten a távdobásokhoz szeretnénk botot választani, figyelnünk kell arra, hogy a gyűrűk, elsősorban a keverőgyűrű nagy méretű legyen, és jó minőségű anyagból készüljön. Ezekkel a botokkal akár a 150 méteres, vagy nagyobb dobástávolság is elérhető, amennyiben a felszerelés mellé megfelelő tudás, és tapasztalat társul.

A nagy méretű, jó minőségű keverőgyűrőnek (ez az orsótartó felett közvetlenül elhelyezkedő gyűrű) nagy szerepe lehet a nagyobb távolságok elérésében

A bojlis horgászatnál a legtöbb esetben két, vagy három egyforma bottal horgászunk, az azonos dobástávolságok elérésének érdekében, ezért célszerű egyforma botokat választani.

A bojlis botokkal legtöbbször párban vagy hármasával célszerű horgászni

A leírtakból kiderül, hogy ehhez a horgászmódszerhez ajánlott, hogy a bojlis horgászathoz kifejlesztett botokat használjuk, de ez nem feltétlenül szükséges. Aki nem tud, vagy nem szeretne pénz áldozni ilyen botokra, az használhatja a hagyományos botokat is.

A nagy szállítási hossz miatt, fontos gondoskodnunk a botok védelméről, amelyre megfelelőek a szivacsos bottartó zsákok

A rengeteg előny mellett egyetlen hátrányuk lehet ezeknek a botoknak, a jelentős szállítási hossz, amely egy kétrészes, 3,90 méteres botnál akár elérheti a két métert is. Ezt célszerű mérlegelnünk, mielőtt megvásárolnánk a botot.

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.