A 2005-ös év karácsonyakor indult el a Haldorádó horgászportálon a Fogási napló. Azóta több mint 1700 halfogásról érkezett bejegyzés a horgászoktól. Az adatbázis fokozatosan bővül az olvasók jóvoltából, ám ezeken a jóváhagyott bejegyzéseken túl szerepel bőven olyan kép vagy bejegyzés, amire az oldal adminisztrátorai azt mondják: „Na, ezt nem!” Bár az oldal működéséről szóló írásban szerepelnek azok a fő szempontok, amik az adott kép megjelenésének feltételei, a fórum egyik rovatában mégis kisebb vita alakult ki akörül, hogy egy-egy képet miért nem hagynak jóvá az adminisztrátorok. Most negatív példákon keresztül bemutatnánk, hogy miért nem jelenhetnek meg egyes képek, fogások. FIGYELEM, az írás olyan képeket tartalmaz, ami alkalmas a nyugalom megzavarására! Az oldal teljes mértékben elzárkózik az ilyen jellegű fényképek propagálásától és kizárólag, mint negatív példát kívánja ezeket ebben az írásban bemutatni!
Kicsi, nagy, sok
A fogási naplónak nem célja, hogy a rekordok folyamatos megdöntésére sarkalljon. Sokan - főleg akik még nem fogtak igazán nagy halat - mérleg hiányában hajlamosak túlbecsülni a kifogott hal méretét. Viccesen azt is írhatnánk, hogy a kifogott hal mérete rohamosan nő. Bár egy fényképről nehezen lehet a hal méretét pontosan meghatározni, nagyjából azonban meg lehet becsülni. A virtuális fogási napló nem rekordlista. Itt nem egymás túllicitálása a cél.
Sokkal nagyobb problémát jelentenek a fogásoknál a nyilvánvalóan méret alatti, vagy a mennyiségi korlátozást be nem tartó bejelentések.
Fényképek
A Fogási napló elindításának az volt a célja, hogy egy adatbázist létrehozva figyelemmel lehessen kísérni, melyik időszakok kedveznek egy-egy halfaj fogásához. Hasznos lehet az is, hogy az adott vízterületre rákeresve kideríthető, mivel voltak sikeresek ott a horgászok.
Szerencsére a túlbecsült halméretekből eddig csak minimális gond adódott, viszont ami problémássá tesz egy bejegyzést fogási naplóba, az a bejelentéshez csatolt fénykép.
Az oldal - az országos nyomtatott sajtótól eltérően - nem jelentet meg olyan fényképeket, ami nem megfelelő körülmények között ábrázolja a megfogott halat.
Nem jelentetünk meg konyhában, garázsban, zacskóban stb. fotózott halat. Szintén nem kerülnek jóváhagyásra a felkötött, véres, felboncolt, kampón mérlegelt (stb.) halakról készített fényképek.
Nem elsődleges célunk a „Fogd meg és engedd vissza!” elv elterjesztése, ezért nem is várjuk el senkitől, hogy a fogott halat ne vigye haza. Mégis fontosnak tartjuk azt, hogy a fénykép megfelelő tisztelettel, kultúrált bánásmóddal mutatassa a halat. Ne egy darab elfogyasztásra váró hús legyen a hal, hanem egy legyőzött nemes ellenfél. Hiszen nélkülük mit sem ér hobbink a horgászat. Az oldalon naponta megjelenő írások és az ebben látható képek mind, mind ezt sugallják. Ugyanezt kérjük azoktól is, akik fogásaikat itt szeretnék nyilvánosságra hozni, és azt ország világ előtt bemutatni!
Hol és hogyan NE fotózzunk…
Tilalom, vagy tiltott módszerek
Másik szempont, amit legalább az adminisztrátorok betartatnak, hogy nem jelenítenek meg tilalmi időben, „természetes vízen” fogott halakat. Nem egy bejelentés volt idén is süllőkről, csukákról, amiket a tilalmi idő kellős közepén, az ívási időben fogtak meg célzottan a horgászok. Az emberi butaság határtalanságát bizonyította a fogáshoz tartozó élménybeszámoló is, amivel saját magára tesz terhelő „vallomást” a horgász: „sokadjára láttam, hogy rabol víztetőn a süllő, ezért gyorsan rá is dobtam a körforgóval. Azonnal oda is vágott rá…” Fogás dátuma 2007. április 04. Fogás helye: Duna.”
Megdöbbentő számunkra, hogy sokan a harcsát kizárólag felakasztva tudják lefotózni, mondván így lehet kellőképpen demonstrálni a hal nem hétköznapi méretét. Ez nem csak butaság, hanem állatkínzás is. Ugyanis a harcsa az egyik legszívósabb halunk, amely nagyon sokáig bírja (vízben oldott) oxigén nélkül is, és bizony a felkötött állatok zöme még ekkor (is) él!!! Nehezen tudjuk elképzelni, hogy jó értésű horgász, miként tud vigyorgó arccal egy haláltusáját vívó felakasztott halmatuzsálem mellé állni…:(
Mi a teendő, ha nincs a vízparton fényképezőgép?
Legtöbben azzal „védekeznek”, hogy azért készült a konyhában a fotó, mert nem volt a fogás helyszínén fényképezőgép. Egy elfogadható minőségű, új digitális fényképezőgép ára 20-30.000 Ft. Egy használt pedig töredéke áron megvásárolható, amely akár horgász kelléktárunk állandó részét is képezheti. Ha erre mégis sajnáljuk a pénzt, vagy otthon marad a masina, akkor telefonunk is végszükség esetén megfelel erre a célra, amely biztos, hogy velünk van a horgászatunk során is. Ha minden kötél szakad, és otthon kell a legyőzött nemes ellenfelünket lefotózni, próbáljunk meg természetes, zöld hátteret keresni ehhez. A háttérben egy sövény, tuja, fenyőfa, virágoskert, stb. legyen. Ne egy rideg, természetidegen házfal, kerítés vagy kőrakás látszódjon.
Tisztletettel megkérünk minden leendő bejelentőt, hogy az itt leírtakat vegye figyelembe a jövőben, és némi odafigyeléssel készítse el fotóit!
Számos negatív példa ellenére, nagyon sok kifogástalan bejelentés és tökéletes fotó látható a Fogási naplóban. Jó érzés ezeket végiglapozni és a hozzájuk mellékelt élménybeszámolókat átolvasni. Kellemes és hasznos időtöltés ezek átböngészése.