Az Alföld egy újabb, rendkívül értékes, színvonalas, kifejezetten családbarát, majd minden igényt kielégítő horgásztó rendszerrel bővül. Az Izsákon 2008. május 1-jén nyitó „Izsáki horgász és pihenőpark” részletes bemutatója olvasható ebben az írásban. Lehetőségem nyílt már az építési munkálatok alatt is jó néhány alkalommal horgászni az összesen 32 hektáros pihenőpark horgásztavain. Így az a szerencsés és megtisztelő feladat jutott nekem, hogy kedvenc módszereimmel próbáljak nagy halakat fogni, lefényképezni, majd visszaengedni őket. Ezekkel az élményekkel és tapasztalatokkal kiegészítve szeretném a tórendszert a Haldorádó horgászportál olvasóinak bemutatni. Az említett időponttól kezdve pedig minden horgász szerencsét próbálhat a horgászparadicsom összes taván. Ide garantáltan érdemes lesz ellátogatni!
A horgászcentrum jelenleg nyolc kisebb-nagyobb többfunkciós tóból áll, és mindegyik tónak bőséges halállománya van. Fogható halak: ponty, amur, süllő, csuka, busa, compó, keszegfélék. Van egy harcsás tó is, ott esetleg még kárászok foghatók a nagybajuszúakon kívül. A tavak akadómentesek, a meder mindegyiknél agyagos. Itt szinte minden módszer eredményes. A nyolc tóból én a legnagyobbon szoktam horgászni, és sok módszert kipróbáltam már. Ezek közül a legeredményesebbnek a bojlizás bizonyult, amit részletesebben is leírok:
A itteni bojlizásom első lépése a gondos helykiválasztás volt. A választás a legnagyobb tó egy ideálisnak látszó helyére esett, amivel szemben két nádas található. A nádasok közötti teret elkezdtem bojlival és magvakkal etetni. Mivel a túloldal kb. 70-80 m-re, megdobható távolságra van, ezért az etetnivaló bojlit, pelletet és magvakat a nádasok felőli oldalon kézzel vagy csúzlival juttattam be. Ezzel az etetési módszerrel azt értem el, hogy viszonylag nagy területre csalogattam a halakat, és a dobás után a végszerelék mindig az etetésre esett.
Ez az etetési stratégia rendkívül eredményesnek bizonyult, rengeteg nagy pontyot tartott a környéken. A bojlikat mindig magam készítettem el a horgászat előtti napon. Az ízesítésüket mindig az évszaknak megfelelően választottam meg, tavasszal epres és mézes, nyáron alkoholos, büdös és ritkán mézes, ősszel pedig kizárólag epres bojlikkal horgászom. A felszerelésem egy Kamasaki rod-podból, két Spro bojlis botból és két Tica Abyss távdobó-nyeletőfékes orsóból áll. Az orsókra 30-as főzsinórt csévéltem, és mindegyikre fonott dobóelőkét kötöttem. A végszerelék az egyik boton csúszóra szerelt 60 g-os távdobó ólom, a másikon fixre szerelt és Lead Core-ral ellátott 90 grammos Fox ólom volt. A horog általában 2-es méretű és 25-ös monofil vagy 16-os fonott előkére van felkötve. A megfelelő etetés és csalizás pedig az eredményes horgászat záloga. Íme, néhány bojlival fogott ponty:
A bojlizásaimat nyáron gyakran „megzavarták” a nagytestű amurok. Ezek a rafinált növényevő halak sok kellemetlenséget okoztak a monofil 25-ös előkét illetően. Hihetetlenül jó erőben vannak, és hiába laza a fék, a vehemens kitörésnél néha menthetetlenül szakad a zsinór. Az itteni legeredményesebb amur csalik a bojlin kívül a büdös kukorica és a szendvicskukorica.
Persze más módszerekkel is eredményesen horgászhatunk. A feeder technikával a fogás garantált! Élő csalival rengeteg kárászt lehet fogni, de ha pellettel próbálkozunk, szelektálhatjuk a pontyokat a kárászok közül. Ez a módszer itt minden évszakban eredményes!
Aki pedig kifejezetten a fehérhalakat szereti fogni, az itt biztosan nem fog unatkozni! Úszóval, partközelben a legeredményesebb.
A tavakon ragadozó halakra is érdemes horgászni. A nagy tóban jelentős a csukaállomány (nem ritka a 10 kg feletti példány sem), úszós készségen kishallal, valamint pergetve is egyaránt megfoghatók. A csuka a harcsás tavat kivéve mindegyik tóban megtalálható.
A horgászcentrumot különleges építmények teszik látványossá. Étterem, kilátó, medence és kulturált szállások (vendégházak; kemping) várják az idelátogatókat. Az épületek némelyike napkollektorral van felszerelve, ami nagyon jó energiaellátást biztosít a főszezonban. A főbejáratnál egyenesen haladva található a parkolóhely, valamint az úgynevezett „Fogadóépület”, ezen keresztül lehetséges a ki- és a bejutás. Innen a kipakolást követően gyalog tudják a horgászok a számukra ideális horgászhelyet megközelíteni.
Térkép:
További információ a nyitás előtt egyelőre e-mailben: parktokft@externet.hu
Nagyon sok szép eredményt könyvelhettem már el ezen a tórendszeren, és mindenkinek ajánlanám, aki egy kis hétvégi kikapcsolódásra vagy akár hosszabb horgászatra vágyik!
Eredményes horgászatot kíván, az új, megnyitás előtt álló horgászparadicsom teszthorgásza:
Írta: Jávorka Dániel (jdcm333)
Fotók: Jankovics Zoltán, Döme Gábor és Jávorka Dániel