Az első napon (amelyet írásom előző részében mutattam be) a Maconkai-víztározó sekély vízi szakaszán, főként kisebb méretű pontyokra horgásztunk, de kellemes meglepetés volt számunkra, hogy még ott is tudtunk néhány nagyobb halat fogni. A következő napon a vízterület mély vízi szakaszán horgásztunk, ahol kevesebb kapásunk volt, de lényegesen nagyobb halak vártak ránk. Kövessétek figyelemmel ennek az izgalmas napnak is az eseményeit!
Ez a nap is az előzőhöz hasonlóan, alapozó etetéssel indult, a parttól 80 méterre, az új Haldorádó Top Method Feeder - Brutal Liver nevű etetőanyaggal. Nem kell sok, maximum 5-8 alapozó dobás, de fontos, hogy minden órában megismételjük ezt! Csak így tartható fenn a termetes halak érdeklődése. A sok apró, nehéz szemcsének és apró pelleteknek köszönhetően sokáig szemezgetnek rajta a halak, de természetesen előbb- utóbb ez is elfogy, ezért pótolni kell. Sipos Gabi beetetett még 30 méterre is, ahol a déli órákban keszegezést tervezett, hogy megmutathassa nekünk, miként lehet ezt method szerelékkel megoldani.
Érdemes elsőként áttekinteni, hogy mi változott a sekély vízi horgászathoz képest! A használt végszerelékek azonosak voltak, viszont a horgok mérete és néhány csalink mérete is nagyobb lett. A legsikeresebb előző napi csalink a Haldorádó Oldódó Fluo Lebegő Édes Ananász pellet, a tegnapi 12-es Korum XPert Power horog helyett, ma 8-as méretűre került. A method szabályzat szerint a megengedett legnagyobb horogméret a 8-as, miközben a horog öblének átmérője maximum 10 mm lehet.
Ez a horog minden kritériumnak megfelel. A termetes halaknál, azok biztonságos kifogásához szükség is van erre! Sőt képbe került egy újabb csali, amely a Haldorádó Quatro Fluo Pop Up 11 mm-es bojli. Ezt felváltva használtuk az ananász pellettel. A két csali felhajtóereje azonos, így ugyanazon a 10-es csalitüskén és horgon felkínálható. Érdekes volt azt megtapasztalni a versenyeken, hogy itt kizárólag a narancssárga színű Squid, azaz tintahal ízesítésű csali működött. Bár nem is biztos, hogy az ízesítés, hanem a csali színe és mérete volt meghatározó. Ugyanis ha 1-2 dobásig nem volt kapás erre a csalira, egy apró trükkel máris fogóssá lehetett tenni. Sisa Józsi az aromák nagymestere, ő fedezte fel, hogyan kell ezt vonzóvá tenni.
Sisa József: A halak egy idő után eltelnek ugyanazzal az ízzel, aromával, illetve az etetésre bevetett kosárnyi kaja sem elég feltűnő, ekkor valami plusz kell! Ehhez a Fluo Energy termékcsalád tömény aromáit használtam, amely 2017-től szintén kapható lesz, neve Haldorádó Method Spray. A halas ízesítésű csalira és kosárba töltött etetőanyagra kell ebből egy kicsit ráfújni. Kettő íz volt, ami nagyon jól működött a versenyen: az egyik a Chilis Tintahal, a másik a Vörös Gyümölcs. Természetesen több különböző - a Fluo Energy termékek mindegyikével azonos -, azaz összesen 6 ízváltozatban lesz majd kapható.
Döme Gábor: Mi a különbség a Fluo Essencia és a Method Spray között?
Sisa József: Teljesen más a két aroma hordozóanyaga. A Fluo Essencia olyan sűrű aroma, amely ellenállhatatlan ízével és oldódás közben képződő felhőjével kelti fel a halak figyelmét, valamint akár 30 percig is dolgozik. A Method Spray nem olyan sűrű, de nagyon tömény aromakoncentrátum, amely robbanásszerűen, rendkívül gyorsan hat. Volt több olyan kapásom is, amely 1 percen belül érkezett és az elkövető 10 kg feletti ponty volt!
Döme Gábor: Több szép ponty kifogása után egyértelműen látszódott, hogy jól működik most is a stratégiánk. Viszont gyakran megfigyelhető, hogy napközben megmakacsolják magukat a pontyok, és a legjobb csalival sem tudjuk kapásra bírni őket. Mi lehet ennek az oka, Sipi?
Sipos Gábor: A kapástalanságnak rendkívül egyszerű a magyarázata, a termetes halak vízközt lebegnek és nem hajlandók a mederfenékre lemerülni semmilyen táplálékért. Próbálkozhatunk vízközt is ZigRig technikával, de ez itt, Maconkán nem túl sikeres, vagy egy másik módszerrel, amely nem más, mint a keszegezés. Azt tapasztaltuk, hogy a pontyfogások zöme délig lebonyolódik, utána sokan már csak a botjukat őrzik. Akkor, amikor csak néhány kiló választja el a versenyzőket, nem lehet tétlenül ülni. Erre dolgoztunk ki egy hatékony keszegező módszert. Ugye fontos, hogy ehhez method, tehát belső zsinórvezetésű kosarat kell használni, hogy megfeleljünk a method szabályzatban előírtaknak. Én ehhez egy 25 grammos Haldorádó Pellet Feedert választottam, amelyet egy kicsit átalakítottam. Így már bármilyen hosszú előke mellett sem gubancolódik az a főzsinórra. A horogelőke hossza 100 cm, amellyel vízközt tartózkodó halakat lehet megfogni. A csali fél szem puffasztott rizs + 1-2 szem döglött csonti, amely így garantáltan lebeg.
Döme Gábor: Mennyit lehet ezzel a módszerrel összefogni?
Sipos Gábor: Óránként 4-6 kilót, így ha fogtál az első két órában 20 kg pontyot, további 12-18 kg-mal tudod azt növelni. Persze ez csak akkor jó, ha tényleg megmakacsolja magát a ponty, mert ugye 10 kg keszeg mégiscsak több, mint a 0 kg ponty!
Döme Gábor: Ehhez teljesen más etetőanyagot használsz, miért?
Sipos Gábor: A Brutal Liver etetőanyag nagyon erős pontymágnes, de nem igazán szeretik a keszegek, ezért ehhez egy nagyon egyszerű, de szintén halas keveréket kísérleteztünk ki közösen, amely 1 csomag Top Method Feeder Maximum Greenből és fél csomag Premium Halibut etetőanyagból áll. Ezzel nagyobb keszegeket lehet itt fogni, mint bármilyen édes-keszeges etetőanyaggal!
Döme Gábor: Mi lehet ennek az oka, hogy már keszegezni is halas kaja kell?
Sipos Gábor: Vélhetőleg olyan mennyiségű halliszttel dúsított takarmány került már be ide, amelyet a halak megszoktak, megkedveltek és szívesebben fogyasztanak, mint bármi mást. Ez nagyon sok tonnát jelent…! Ez a keverék nagyon szépen hozza itt a keszegeket, amelyhez kevertem bőven vízbe fojtott, nem mozgó csontkukacot is.
Döme Gábor: Az előbb szó volt a Premium Halibut etetőanyagról, amely az elmúlt két évben nem volt elérhető a kínálatunkban, de sokak kérésének eleget téve 2017-től újra kapható lesz a Haldorádó választékában, amely alapja a Black Halibut pellet őrleménye.
Sipi pörgős keszegezését öröm volt nézni, nem véletlenül ért el vele kiváló eredményt az I. Haldorádó Method Feeder Kupán is. Ennek ellenére ma, amikor több szép, sőt kapitális egyed is horogra akadt, a pörgős keszegezés kevésnek bizonyult volna a nagy halakkal szemben. Azonban soha ne feledkezzünk meg arról, hogy az ami ma működik, nem biztos, hogy holnap is fog. Egy eredményes, mindenre felkészült (verseny)horgász kelléktárából ez a technika sem hiányozhat!
Sikeres napot zártunk mindkét helyszínen, reméljük, hogy az itt bemutatott praktikákat Ti is tudják majd hasznosítani!
Írta: Döme Gábor
Fotók: Csapi Károly, Takács Péter
Videó: Takács Péter