Az őszi horgászszezon idején számítani lehet a nagytestű pontyok intenzívebb megmozdulására, ezért jó eséllyel pályázhatunk egy rekordlistás ponty szákba terelésére. A németországi Power Fishing csapat Palotáson tette tiszteletét, és kiemelkedő eredményt produkáltak: túrájuk során több 10-18 kg közötti és 6 darab 20 kg feletti pontyot is fogtak. Kíváncsi voltam sikerességük titkára, ezért egy interjú keretében tettem fel kérdéseimet.
A német Power Fishing csapat tagjai (Stefan Schimera, Christian Sauer, Markus Konetzka) majd’ két hetet töltöttek a palotási tó partján, és ez 6 db 20 kg feletti pontyot eredményezett számukra, amit ebben az évben kimagasló teljesítményként lehet elkönyvelni. Kérdéseimre Christian Sauer szívesen válaszolt.
Mikor jártatok először Palotáson, hogy találtatok rá a tóra?
Én már másodszor vagyok itt, hiszen 2005 szeptemberében már eltöltöttem itt egy hetet, és nagyon megtetszett a tó és az engem fogadó emberek vendégszeretete. A tóra egy magyarországi jó barátunk, Kracsál Feri hívta fel a figyelmünket, aki jó tanácsaival ezúton is segített nekünk.
Miért ezt a tavat szereted a Magyarországi vizek közül, illetve mi volt az elsődleges célotok ezen a túrán?
Magyarországon az utóbbi években nagy jelentősége van a horgászturizmusnak, és a magyarországi vizek közül erről a tóról kaptuk a legtöbb pozitív visszajelzést. Ezért döntöttünk úgy, hogy Markus barátom cégének (Power Fishing) csalijait itt teszteljük le.
Melyek a kedvenc horgászvizeitek Palotáson kívül?
A Németországban lévő tavakat rendszeresen látogatjuk, mert ott is nagy esély van a 20 kg feletti ponty kifogására. Markus a hazai vizeken kívül szívesen horgászik Franciaországban és Olaszországban egyaránt. Ő minden évben többször felkeresi a híresebb tavakat.
Szoros barátságban vagytok. Mindig együtt jártok horgászni?
Igen, ez valóban így van, nagyon jó barátságban vagyunk, szinte mindenben megértjük egymást. Ebből következően nagyrészt együtt járunk horgászni, kivételt képeznek ez alól Markus francia- és olaszországi túrái.
Milyen csalikkal készültetek a palotási túrátokra?
Kizárólag bojlival horgászunk, ezért csaliként csak ezt használtuk. A bojli mellett természetesen hoztunk különböző méretű és eltérő oldódási idejű pelleteket is, mert véleményünk szerint ezeknek nagy a jelentősége. A halakat szinte mágnesként vonzza egy döntően pelletből és bojliból álló etetés.
Mi alapján választottatok horgászhelyet Palotáson?
Még tavaly szeptemberben Feri segített nekem a helyválasztásban. Különböző szempontok felállítása után a horgászanya alatti részt választottuk, amely sikeresnek bizonyult. Ennél az oknál fogva Stefan és Markus bíztak bennem, és így a tavalyi évhez hasonlóan ismét a tanyánál állítottuk fel sátrainkat.
Szerintetek minek köszönhető a több 20 kg feletti ponty?
Elsősorban a jó helyválasztásnak, a megfelelő minőségű csalinak, és persze némi szerencse is szükségeltetett hozzá. Az időjárás nagyban befolyásolta a dolgokat. Sajnos voltak olyan napjaink, amelyeken kapásunk sem volt, de folyamatosan variáltunk, áthelyeztük bójáinkat, illetve többfajta bojlit is kipróbáltunk.
Van-e valami titkos fegyveretek, csalitok?
Ez minden tavon más és más, hiszen minden vízterületnek megvannak a kimondottan sikeres bojlijai. A palotási túránkon főként a Power Fishing csalikat teszteltük, de több házi készítésű bojlival is horgásztunk, amelyek igen eredményesek voltak.
Milyen receptek alapján készítetek bojlit?
Általában saját magunk találjuk ki a recepteket. Sokszor összeülünk, és megosztjuk egymással ötleteinket, ezáltal mindig létrejön egy új recept. Ezeket aztán leteszteljük, és ha valami nincs rendben, ismét új ötletekkel állunk elő. A mostani palotási túránkra a Kracsál Feri által kitalált kolbászos ízesítésű bojlit is elhoztuk, amely fényesen bizonyított. Feri elmondása alapján ő már több éve sikeresen használja a kolbászos bojlit, ezért a tőle kapott tanácsok alapján készítettük el.
Megosztanátok egy receptet az olvasókkal?
Sajnos egy teljes receptet a Power Fishing cég miatt nem tudunk elmondani, de jó pár dologra érdemes odafigyelni. Teljesen mindegy, milyen ízesítésű bojlit készítünk, az egyik legfontosabb dolog, hogy receptjeink alapja mindig a halliszt. Ez gyümölcsös, édes bojlik esetében is lényeges, ezeknél is bátran használjuk a hallisztet. A másik fontos dolog az aromásítás. Tapasztalataink alapján érdemes a bojlikat minél erősebben aromásítani, mert így a pontyok jóval előbb találják meg az etetésünket. Utolsóként a bojlik színezését említeném meg. Mi mindig az éppen aktuális ízesítésnek megfelelő színt választunk, az epres bojlit pirosra, a banánosat sárgára színezzük. A kolbászos bojlink például sötétvörös színt kapott.
Mi volt a benyomásotok a helyi horgászokkal kapcsolatban?
Mindenki nagyon barátságos, segítőkész volt. Nagyon elégedettek voltunk a vendéglátással, példaként említenénk a minket segítő palotási embereket.
Elégedettek voltatok a Palotáson töltött több mint egy héttel?
Teljes mértékben elégedettek voltunk. Gyönyörű halakat fogtunk, hihetetlen élményekben volt részünk. Nagyon segítőkész volt mindenki, sokan odajöttek hozzánk beszélgetni.
Kikapcsolódtunk, sikeresen kipróbáltuk az új bojlikat, egyszóval tökéletes volt minden!
Jövőre is visszatértek Palotásra?
100% hogy jövőre ismét eljövünk ide. Stafannal és Markussal beszélgettem, és megegyeztünk, hogy jövőre nem csak egy alkalommal, hanem többször szervezünk túrát Palotásra.
Mit üzennétek a Haldorádó olvasóinak?
A Palotási horgásztó nagyon jó, és nagyon szép hely. Véleményünk szerint mindig lehet nagy halat fogni, és ha felkészülten érkezik az ember, bízik a csalijában, akkor gyönyörű napokat tölthet a tavon.