Láthattatok már tőlem olyan, videót tartalmazó írást, mely olyan szűz tavi tesztelésről szólt, ahol a halak még nem találkoztak bojlival vagy ilyen komplex összetevőket tartalmazó csalikkal. Ismét egy ilyen jellegű írást szeretnék bemutatni, melyhez szintén tartozik egy kisfilm. Ezzel nem ismételni szeretném önmagam, de nagyon sok olyan megkeresés kapok még mindig, hogy ezek a csalik olyan vizeken, ahol a halak nem találkoztak még soha ilyen csalikkal, eredményesek lehetnek-e…
… ilyenkor csípőből mondom, hogy a kemecsei V.I.P. tavi tesztelés arról tanúskodik, hogy igen!!! Majd jön a válasz: Jó-jó, de az egyszeri alkalom, biztos szerencsém volt, és lehet, hogy azok a halak nem is ott „születtek”, lehet, hogy találkoztak már ilyen csalikkal! Ezzel a kisfilmmel szeretném mindenkiben a még esetlegesen megmaradt kétségeket véglegesen eloszlatni és bátran kijelenteni, hogy igen, azokon a vizeken is eredményesek ezek a csalik, ahol a halak soha életükben nem találkoztak még ilyen jellegű csalival! Egy biztos, a film megtekintése után senkiben sem marad majd kétség!!!
A tesztelés helyszíne a Nyíregyházához közel található Székely Őzetanya Halastó. Azért ezt a helyszínt választottuk, mert a kisebb testű halak kb. 7 kg-ig garantáltan itt születtek vagy még ivadék korukban telepítették őket a tóba! Ezzel garantálható, hogy életük során kukoricán, tritikálén és élőhelyükön is megtalálható természetes táplálékokon (szúnyoglárva, apró rákok stb.) kívül még semmilyen más táplálékkal, különösen bojlis horogcsalikkal nem találkoztak!
Ezzel nem az a célom, hogy most valaki idegességében a billentyűzettel beverje a képernyőjét, hogy mi miért horgászhatunk ilyen helyen:-), hanem az, hogy bizonyítsuk állításunkat. Itt szeretnék köszönetet mondani a tógazdának, Bukovinszky Istvánnak, hogy a szabályok ellenére segítséget nyújtott ehhez a teszteléshez és megengedte nekünk a horgászatot!
A horgászati stratégiánk a következőképpen épült fel:
Itt apró pelletekkel, method mixszel, bojlival csemegekukoricával etettünk.
A tesztelés két napja szinte ugyanezzel az intenzitással telt, melynek az eredménye több mint 20 db 10 kg feletti ponty lett, és az összes kifogott halunk súlya elérte az 500 kg-ot!
Összegezve, biztos voltam abban, hogy a halaknak tetszeni fognak a csalik, de, hogy ilyen rövid idő alatt és ennyire hatékonynak bizonyuljon, azt még én sem gondoltam. Pláne annak tudatában, hogy a halak kapókedvét negatívan befolyásolta a nyári kánikula és a folyamatos etetés (tritikálé, kukorica), melynek még a horgászatunk alkalmával is szemtanúi lehettünk!
Remélem, ezzel a cikkel és a hozzátartozó filmmel végleg megszüntettem ezt a sokak számára fennálló dilemmát. Mielőtt lezárnám e cikket, tudom, hogy még maradt egyetlen, a horgászokat igencsak érdeklő kérdés a témával kapcsolatban:
Mi ennek az oka?
Nem szeretnék belemenni a kémiába, mert azt a horgászok többségének számára nem lesz érthető és azzal nem válaszolom meg jól a kérdést, ezért más irányból közelítem meg és teszem érthetővé a dolgot.
Biztosan ismeri mindenki azt a szituációt, amikor megkérdezik tőle, hogy szereti-e a tökfőzeléket? (A tökfőzelék helyére mindenki gondolja azt az ételt, amelyet ki nem állhat!) Majd jön a következő kérdés:
- Kóstoltad már?
- Nem! - hangzik a válasz.
- Akkor honnan tudod, hogy nem szereted?
- Elég ránéznem vagy beleszagolnom!
Pontosan ennek a szituációnak a fordítottja zajlik le a halaknál egy fogós csali esetében. A jól megalkotott bojli olyan összetevőket tartalmaz, melynek révén a halak érzékszerveire olyan hatást gyakorol, amin nem tudnak uralkodni, és akaratuk ellenére (ösztönösen) olyan dolgot tesznek, mely nem biztos, hogy jó dolog, és bár bizalmatlanok a felkínált csalit illetően, mégis bekapják azt! Tipikus olyan eset, amikor valaki olyat eszik (vagy iszik (borra sör)), amitől sejthető, hogy másnap hasi vagy más fájdalmai lesznek, mégis akkor, abban a helyzetben olyan jólesik, hogy nem a megfelelő döntést hozza és ő is „bekapja a csalit”.
Összefoglalva, akkor nevezhetünk egy csalit fogós csalinak, ha az a hal minél több érzékszervére hat, és minél nagyobb hatást gyakorol rá!
Melyek lehetnek ezek az aranyat érő adalékok vagy formák, esetleg színek?
Na, ezt majd jövőre…
Addig is dőljetek hátra, lazítsatok és nézzétek meg a filmet!
Az SBS Tactical Baits csapata ezzel a nyári pillanatokkal és akciókkal megfűszerezett kisfilmmel szeretné még kellemesebbé tenni az ünnepek alatti hideg napokat, és Békés, Szeretetteljes Karácsonyt és fogásokban gazdag Boldog Új Évet kívánni minden kedves horgásznak!
Írta: Kovács Zoltán
www.sbsbojli.hu
Fotók, videó: Szigetfalvi András, Kovács Zoltán, Rácz László