Mostani írásomban a kísérletező kedvű horgászoknak szeretnék bemutatni néhány praktikát. Az utóbbi időben sokat foglalkoztam olyan adalékanyagokkal, melyek segítségével a különböző etetőanyagok csalogató hatását fokozhatjuk. Nem is szaporítom tovább a szót, lássuk, melyek ezek, és hogyan lehet tuningolni velük a horgászatra szánt keverékeket!
Elsőként következzen két olyan növényi eredetű adalék, melyeket gyakran és nagyon szívesen használok. Sokszor okozott már kellemes meglepetést a kukoricacsíra pellet, a tökmag pellet és a tökmagpogácsa. E termékeket igazán sokoldalúan lehet felhasználni akár önmagukban, akár etetőanyagokhoz keverve. Használatukkal eredményesen pályázhatunk a legtöbb békés halra.
Legegyszerűbb felhasználási módja, ha csúzlival vagy egy spomb segítségével juttatjuk a meghorgászni kívánt helyre. Oldódása során kellemes illata hamar felkelti a pontyok érdeklődését. Közvetlenül az etetőanyaghoz is adható, néhány marék elég lehet belőle ahhoz, hogy a halakat hosszabb ideig az etetésen tartsa. Egy terménydaráló segítségével finomszemcsés adalék is készíthető belőle. E változatot használom leggyakrabban. Nemcsak a pontyos, hanem a keszeges etetőanyagokhoz is bevált! Önmagában szintén érdemes használni a ledarált pelletet, mert fogós kaja készíthető belőle, ami főleg az olyan vizeken működik, ahol gyakran találkoznak a halak kukorica alapú keverékekkel. A kukoricacsíra pellet nagy előnye még, hogy csalizni is lehet vele. Egy szilikon karikával egyszerűen rögzíthető, de más felkínálási módja is létezik. Egyik ismerősöm, pl. úgy használta, hogy egy kis harisnyadarabba csomagolta a pelletet, szorosan bekötötte, majd hajszálelőkén kínálta fel, és nem is eredménytelenül! Ezzel a módszerrel a pellet ugyanúgy kiadja értékes összetevőit, de nem mállik szét.
A SpéciAdditive termékcsalád egy igazán kellemes illatú tagja a kukoricatej. E termék szintén fokozhatja a növényi alapú etetőanyagok fogásságát. Egy tömény kivonatról van szó, ezért nem kell belőle sokat használni! Szívesen alkalmazom ezt az adalékot, az oldódó csalik készítéséhez is bevált.
Végül, de nem utolsósorban érdemes megemlíteni a kukoricapogácsát, más néven TTX-et. Ez a száraz adalék kiválóan magába szívja a különböző aromákat. Az aromás masszával bekevert etetőanyag remek pontycsalogató! A TTX kapható darabos és őrölt változatban is.
A tökmag pelletet és a pogácsát könnyen megemésztik a halak. Nem lehet kérdéses tehát, hogy mennyire fogós mindkettő! A könnyen emészthető anyagok nem telítik el a halakat, ezáltal sokáig az etetésen lehet tartani őket. A pellet egyszerű felhasználást tesz lehetővé, hiszen csúzlival vagy spomb segítségével könnyen bejuttatható a horgászhelyre. A pogácsa főként azoknak lehet jó választás, akik csónakból horgásznak valamilyen úszós módszerrel. A fenéken felkínált tökmagpogácsa folyamatosan oldódik. Ha pontyok vannak a közelben, biztosan megtalálják a pogácsa körül terjedő, kellemes illatú, zöldes színű felhőt. Mindkét változatból készíthető azonban liszt finomságú adalék egy terménydaráló segítségével. A pellet darálása egyszerűbb, hiszen elég a zacskóban összetördelni, majd a daráló elvégzi a többit. A pogácsát először akkora darabokra kell zúzni, amekkorák gond nélkül átmennek a daráló nyílásán. Egy kalapács minden háztartásban megtalálható, talán ezzel a legegyszerűbb elvégezni a folyamatot. A pellet drágább, de könnyebb ledarálni, a pogácsa olcsóbb, elkészítése azonban tovább tart. Egy biztos, a pelletből és a megfelelő minőségű pogácsából is olyan adalék készíthető, ami jócskán fokozza az etetőanyagok fogósságát! A legtöbb method etetőanyaghoz mindig adok ebből a lisztből, akár fele-fele arányban is lehet használni. A tökmagliszt csalik készítéséhez is kiváló!
A növényi eredetű adalékok után most következzen egy kedvelt, halliszt tartalmú csali! A halibut pelletet a legtöbb horgász sikeresen használja, ami nem véletlen! Etetésre és csalizásra is egyaránt ideális. Kapható belőle őrölt változat is, mellyel etetőanyagunk csalogató hatását növelhetjük. Az olyan vizeken mindenképpen érdemes használni halibut pelletet, ahol ezzel etetik a halakat! Otthon is készíthető belőle finomszemcsés változat, de néhány dolgot azért figyelembe kell venni, mivel nagymennyiségű olajt tartalmaz. Egy őrlőgép lehet a legmegfelelőbb a halibut pellet aprításához, ez azonban nem szerezhető be egykönnyen. A terménydaráló is alkalmas a feladatoz, de csak akkor, ha kisebb mennyiségű pelletet darálunk vele és gyakran tisztítjuk. Az olajtartalom miatt egy idő után a pelletszemcsék a rostára ragadnak és felhalmozódnak. Egy másik módszer, ha a kisebb mennyiségű halibut pelletet olyan növényi eredetű adalékkal együtt daráljuk le, aminek szemcséi képesek magukba szívni a felszabaduló olajat. Ebben az esetben nem szükséges olyan gyakran tisztítani a rostát.
Szívesen tuningolom a jól bevált method etetőanyagokat őrölt halibut pellettel és tökmagliszttel. Egész egyszerűen, 1/3 arányban szoktam keverni a három összetevőt. Az így készült kaja nekem nagyon bevált, kapástalan időszakban is tudtam vele halat fogni. Leggyakrabban telepített tavakon alkalmazom ezt a megoldást.
A mikropelletek szintén népszerűek a horgászok körében. A megfelelő mennyiségű folyadék hozzáadásával egy jól tapadó, etetőkosárba tölthető anyag készíthető kedvenc mikropelletünkből. A két legegyszerűbb felhasználási módja, ha közvetlenül az etetőanyaghoz adjuk, vagy ha etetünk vele. Van azonban egy praktika, amivel növelhetjük a mikropelletek fogósságát. Ez nem más, mint egy extra aromásítás. A pelleteket egy dobozba vagy zacskóba kell tenni, egy kevés aromát kell ráönteni, majd össze kell rázni. Túlzásokba esni nem szabad, mert ebben az esetben nem az a lényeg, hogy a pelletek összetapadjanak. A kisebb mennyiségű aromát a pelletszemek hamar magukba szívják, mégsem lesznek tapadósak. Sikeresen használom az aromásított mikropelletet különböző etetőanyagokhoz adva.
A most következő praktikát egy olyan horgászbarátom mutatta nekem, aki gyakran vesz részt method feeder versenyeken. Kipróbáltam, amit tanácsolt, és az eredmény nem maradt el! Az egész ötlet egy halas alapú mikropelletre épül. Egy jó minőségű halas pellet a legtöbb horgászboltban megtalálható, de mindenképpen érdemes olyat választani, amiben könnyen emészthető hallisztek és magas fehérjetartalmú alapanyagok vannak, pl. LT halliszt, húsliszt, vérliszt, májliszt stb.
A feláztatott, aromás pelletekkel kell végül bekeverni a method etetőanyagot. A pelletek ezáltal gyorsabban kiadják értékes összetevőiket, az aroma pedig még tovább fokozza a keverék csalogató hatását. Tapasztalataim szerint az etetőanyag állaga is tökéletesen beállítható ezzel a praktikával. Egy igen hatékony megoldás ez, nyugodt szívvel ajánlom a kísérletező kedvű horgászoknak! Bízom benne, hogy a siker nem marad el azoknál, akik kipróbálják!
Folyamatosan fejlődő világunkban, hajlamosak vagyunk elfelejteni a régi, jól bevált csalikat. Van egy olcsó, de mégis eredményesen használható élelmiszer, aminek, úgy gondolom, itt van a helye! Ez pedig nem más, mint a tarhonya. Nemcsak mi szeretjük, hanem a halak is! Könnyen elkészíthető, egyszerűen használható és még fogós is. Régen a keszeghorgászatban használták, de nem vetik meg a pontyok sem. Érdemes egy picit lepirítani főzés előtt. A tarhonyával, akárcsak a különböző pelletekkel, lehet etetni, adható etetőanyaghoz és csalizásra is alkalmas.
Csonti nélkül igen ritkán indulok horgászni! Többször előfordult már, hogy minden csali csődöt mondott, és csak ezzel a kis izgő-mozgó lárvával tudtam kapást kicsikarni. Ha valaki igazán hatékonyan szeretne keszegre horgászni, célszerű a csontit nagyobb mennyiségben beszerezni. Egy részét félre lehet tenni csalinak, a többit pedig érdemes leforrázni. A forrázott csonti megnyúlik, gumiszerű lesz. Etetőanyaghoz adva kitűnő keszegcsalogató, de kárászra és pontyra is eredményesen horgászhatunk, ha forrázott csontival dúsítjuk az etetőanyagot. A lárvák elkészítése egyébként nem bonyolult. Először meg kell tisztítani őket, hogy eltávolítsuk a fűrészpormaradványt és az elpusztult egyedeket. Egy törőszita sokat segíthet ebben. A csontikat ezután le kell önteni forró vízzel, majd leszűrni, végül hideg vízbe kell tenni őket. Az így elkészített lárvák lesüllyednek a víz aljára, tehát a horgászat során is garantáltan a mederfenéken maradnak.
Rengeteg olyan adalékanyag létezik manapság, amivel sikeresebbé tehetjük horgászatainkat, a variációk száma szinte végtelen. A fent bemutatott adalékok személyes kedvenceim, mindet eredményesen használom. Önmagában azonban nem mindig elég egy jó etetőanyag, a siker sokszor az apró részletekben rejlik. Jó kísérletezést és hasonlóan szép fogásokban gazdag horgászatokat kívánok mindenkinek!
Írta és fényképezte: Járfás Dávid