Imádok bojlizni. Első lépésként kiválasztok egy ígéretesnek tűnő helyet, majd ezután kezdetét veszi a pár napig tartó előetetés. Ha már elegendő hal odaszokott az etetésre következhet a horgászat. Kezdetben jön a hal, mint a parancsolat, de aztán általában történni szokott valami. A kapások száma drasztikusan lecsökken, ha meg néha-néha megszólal a hangjelzős, annak rendszerint üres bevágás a vége. Vajon mi történhet ilyenkor? A válasz egyszerű. A pontyok érzik a veszélyt és bizony a kezdetben bevált módszerekkel már szinte lehetetlen őket becsapni. Elérkezett tehát a változtatás, a kísérletezés ideje. Valahogy így nézett ki a forgatókönyv a legutóbbi horgászatom alkalmából is.
A csaknem öt napig tartó halbőséget hirtelen felváltotta a totális kudarc. Egy teljesen üres nap után bizony nem sok kedve van az embernek másnap is próbálkozni. Ennek ellenére egy szeles vasárnap reggeli napon, taktikámat új alapokra helyezve, ezt mégis megtettem. A napi bojli mennyiséget még a horgászat előtt bejutattam a kívánt helyre. Látszólag minden változatlanul történt, csupán a hajszálelőkén elhelyezett csali módosult. Az etető bojlit felváltotta egy különleges pontycsemege, a Power Bait. A felcsalizott horgot szintén a Berkley cég által forgalmazott eper aromába mártottam. A csali és az aroma tökéletesen kiegészítette egymást. Mint utólag kiderült erről a pontyok sem vélekedtek másképp. A bedobás után talán tíz perc sem telt el, s máris kapást jelzett a karcsú swinger. Az eredmény egy nyolc és fél kilógrammos tükörponty lett. Majd hamarosan követte őt egy újabb tükrös, mely kereken hét kilógrammot nyomott. Az ezt követő napokban ismét helyreállt a régi rend, és a korábbiakhoz hasonlóan beindult a halfogás. A napi négy-öt kapás vált általánossá. És mindez, egy aprócska, de mégis nyerő változtatásnak köszönhetően!
Furcsa bojli
Sosem felejtem el, az első találkozásomat ezzel a valóban furcsa bojlival. Első ránézésre tényleg nehezemre esett bojlinak nevezni. Nem véletlen ez, hisz mi jut a legtöbb horgász eszébe, ha meghallja a bojli szót? Hát valami gömbszerű alakzat. Nos erről a csaliról legkevésbé sem lehet elmondani, hogy szabályos gömb alakú, viszont minden más pozitív tulajdonságot igen. Olyan, amelyek bizonyítják, hogy igen is bojliról beszélhetünk, méghozzá nem is akármilyenről.
Mitől fogós?
A Power Bait bojli szinte kizárólag természetes alapanyagokból tevődik össze. Benne van minden, ami a ponty számára kedves. Természetes jellegét mi is bizonyíthatná jobban, mint hogy biológiailag teljesen lebomlik. További előnye, hogy a horgon akár 48 órán keresztül is képes megőrizni az aromáját. Rendkívül tartós, szinte gumiszerű, így bámulatos szívósággal áll ellen az apró halak mohó támadásainak. A kutatók nagy hangsúlyt fektettek az íz anyagok kifejlesztésére is, melyek szintén természetes eredetűek. A bojlik ízválasztéka rendkívül széles. A kísérletezések során a legjobban bevált aromák a következők voltak. Az epressel, a juharossal, az ázsiai fűszeressel, a moszatossal és a kagylóssal kimagasló eredményeket értek el, de hasonlóan jól szerepelt a természetes és az édes aroma is. Közülük a moszatos bojlit emelném ki, amelyről hamarosan bebizonyosodott, hogy az amurok kedvenc elesége. Volt olyan alkalom, hogy egy nap leforgása alatt három nagytestű amurt köszönhettem ennek a nem mindennapi csalinak. Bámulatos sikerrel képes szelektálni a halat. A kagylós bojlival kapcsolatban is hasonló jókat tapasztaltam. Különösen eredményes lehet az olyan vizeken, ahol sok kagyló él, hisz így előetetés nélkül sem hat ismeretlenül a halak számára. Nem kell rögtön egy horgászat alkalmával az egész üveg tartalmát felhasználni, a megmaradt szemeket nyugodtan zárjuk vissza, hisz a minőségét az üvegben három évig megőrzi.
Hatékony aromák
A Berkley cég kutatói nem csak a csalik, de az aromák terén is tökéleteset alkottak. Olyan különböző íz és illatú aromákat állítottak elő, amelyek bizonyítottan ingerlő hatással vannak a pontyok szaglószerveire. Intenzív illatukkal gyorsan a horog közelébe csalják a halakat, így jó esélyeink lehetnek egy-egy szép ponty megfogására. Nem másról van szó, mint az új Power Bait aromákról, amelyek sokféleképpen felhasználhatóak. Ha bojlit készítünk, bátran tegyünk belőle a tojáshoz, így etetőanyagunk csábítóan illatozni fog.
| |
A csalizásra szánt golyókat bevetés előtt mártogassuk bele a folyékony aromába. Meglátják a kapás, hamar bekövetkezik majd. A keszegező eledel elkészítésénél is nagy hasznát vehetjük a Power Bait aromáknak. A vízben is feloldhatóak, de a már benedvesített anyaghoz is hozzáadhatjuk őket.
| |
| |
| |
Az új termékek módot adnak a kísérletezésre, a különböző íz és csali variációk kipróbálására. Kísérletezni pedig megéri, hisz sokszor csak egy kis apró változtatáson múlik a siker.