A method módszer népszerűsége egyre nő, és akik manapság feederbotot vesznek a kezükbe, szinte biztos, hogy „töltögetős” kosarat szerelnek fel. Azonban van élet a methodon túl is, ha rezgőspicces pecáról van szó, ez pedig a hagyományos, classic feeder. Ez a módszer mostanában erősen háttérbe szorult, pedig nagyon szórakoztató, és egész egyszerűen is űzhető ez a fajta horgászat. A classic feeder sorozatot a „hosszú előkés” feederezésnek szentelem, hasonló tematikával, mint anno a Method suli is indult.
Véleményem szerint a klasszikus feederezés háttérbe szorulásának legfőbb oka az, hogy ez a fajta horgászat kicsit nagyobb felkészültséget és eszközparkot igényel, mint a method. Legalábbis 10-ből 9 pecás számára ez ugrik be erről a technikáról. Hogy miért? Mert e horgászatot a profi horgászversenyekkel kapcsolják össze, ahol nagymennyiségű etetőanyag, föld, komoly csaliarzenál, akár egy tucat kirakott bot és összeszámolni is lehetetlen mennyiségű, érthetetlen formájú és funkciójú kosár van kipakolva egy-egy versenyző mögé. Ennek eredményeként valahogy a kedve is elmegy az embernek attól, hogy belevágjon ebbe a módszerbe, mert túl bonyolultnak tűnik. Ez igaz is, ha a professzionális szintet nézzük. Azonban ahhoz, hogy belevágjunk, és a magunk szórakoztatásáért horgásszunk, alig kell több, mint a method horgászathoz.
A másik, ami miatt sokaknak idegen ez a technika, az, hogy ebben az esetben a fő hal nem a ponty. Egész egyszerűen nem arra való. Nyilván meg lehet ezt is erőszakolni, és lehet vele pontyozni, és fogunk is a későbbiekben ezzel foglalkozni, de ez a technika főként a keszegfélék, kárász és különböző egyéb halak hatékony megfogásának módja. Elsősorban olyan halakénak, amelyeket különféle élő csalikkal lehet megfogni.
Egyértelmű célom az, hogy apránként bemutassam nektek a klasszikus feederezést olyan egyszerűen, ahogy csak lehet. Éppen ezért arra készüljetek fel, hogy az első néhány részben nem a halfogásé lesz a főszerep. Lépésről lépésre fogom megmutatni a különböző végszerelékeket, végszerelék-elemeket, kosárfajtákat, horogtípusokat. Persze az első néhány rész után horgászatok is következnek, ahol már élesben mutatom be a felszereléseket.
Alapfelszereltség
Az első részben nem fogunk még mélyre ásni, inkább csak úgy felületesen fogjuk átfutni a szükséges alapfelszereléseket. Fontos, hogy botok választására azért nem térek ki, mert ezt mindenki a saját pénztárcájának megfelelően választja ki, de mindenképp érdemes lágyabb, 330-360 cm-es botot választani a kezdetekben. Kiindulási alapnak ez megfelelő. Orsó tekintetében is leegyszerűsítjük a képletet, hiszen egy 5000-es méretű elsőfékes modell teljesen jó erre a módszerre is.
A hardver, ami még szükséges, az egy megbízható, stabil szék vagy versenyláda, esetleg Rotary Box. Ehhez szükségeltetik egy feeder kar, valamint egy hátsó bottartó, egy közepes méretű etetőtálca és – ha pedánsak vagyunk – egy kézmosó.
A kisebb kiegészítők terén hasznosak a különböző méretű EVA tárolók, amelyekbe az etetőanyag kerül majd, valamint kisebb-nagyobb csalistálkák, melyekben az élő anyagot frissen tudjuk tartani. Összegezve, ezek az eszközök a legtöbb method horgász kelléktárában is megtalálhatók, úgyhogy eddig semmi különlegességet nem mutattam, ami nem baj, hiszen ez is jelzi, hogy milyen egyszerű módszerről is van szó.
A következő epizódban a főzsinór kiválasztását fogjuk kielemezni, valamint megnézzük, hogy minek kell a zsinórra kerülni ahhoz, hogy nekivághassunk a végszerelék elkészítéséhez!
Írta: Sipos Gábor
Fotók, Videó: Bank Bálint, Sipos Gábor