Döme praktikák 1. rész - Lapkás horog kötése fonott zsinórral

Döme praktikák 1. rész - Lapkás horog kötése fonott zsinórral

Amióta elindult a „Hideg vízi pontyhorgászat feederrel” című kisfilm sorozat, naponta több levelet is kapok, hogy miként kell megkötni a lapkás horgot a filmben bemutatott módon. Mivel szinte fizikai képtelenség mindenkinek egyesével résztelesen válaszolni, úgy döntöttünk a filmekből már jól ismert „kis forgatócsoportunkkal”, hogy szentelünk ennek a kérdésnek egy külön írást és természetesen egy részletes videót is. A szemfülesek a címből máris rájöhettek, hogy ezzel az egy írással egyben egy új sorozat indul… Hogy mire lehet még számítani? Az írásból kiderül!

Meggyőződésem, hogy a feederbotos horgászatban a siker nagyon nagy mértékben függ a csali felkínálási módjától. Használhatjuk mi a legjobb csalikat is, ha azok nem úgy vannak felkínálva, vagy ami még rosszabb, ha velük a horog nem akad olyan biztonsággal, hogy partra tudjuk segíteni a megakasztott halat.

A horgok kötésének számtalan módja ismeretes. A bojlis módszer hazai előretörésével és térhódításával jelentek meg és lettek egyre népszerűbbek a különböző hajszálelőkén felkínált csalik, csali kombinációk.

A jó csali felkínálás …
… fél siker!

Az elmúlt évek alatt folyamatosan kísérleteztem, kerestem azokat a horgászeszközöket, amivel a legeredményesebben tudom megfogni az etetésen bóklászó halakat. Ebben a legsarkalatosabb kérdés maga a horog volt. Százszámra használtam különféle horgokat, de az egyik, ami kimagaslóan teljesített közülük, az a Gamakatsu 2260 B típusú horog volt. Miért? Mert könnyű, vékonyhúsú, rendkívül jól akad és erős! A viszonylag finom horog egyetlen hibája, hogy könnyen sérül a hegye. Ha ilyet tapasztaltok, akkor azonnal le kell cserélni! Továbbá alkalmatlan akadós, nehéz terepen is, ahol erőből kell húzni a halat. Ekkor kigörbülhet… Mindenhol máshol hibátlan!

A feladat az volt, hogy találjak egy olyan horogkötés módot - vékony fonott horogelőke használata mellett -, ami garantáltan erősen tart. Miért fonott zsinórra kötöm? Mert a rövid (8-10-12 cm-es) előke esetén ezek sokkal többet bírnak, jobban terhelhetők, lágyabbak, természetesebb csali felkínálást biztosítanak, mint a monofil zsinórok. Persze ez is megér még egy misét, hogy fonott vagy monofil?! Mindkettő mellett szól érv és ellenérv. Most azonban ebbe ne mélyedjünk bele jobban!

Nyílt vízen a kapitális halak sem ellenfelei a Gamakatsu 2260 B horognak

A következő képekkel és videóval szeretném megmutatni a sokak által kérdezett horogkötési módot, amely során vékony fonott zsinórra kötöm a Gamakatsu 2260 B típusú lapkás horgot.

Az alábbi eszközökre van szükségünk: Gamakatsu 2206 B horog, 14-es fonott zsinór, bojli fűzőtű, éles olló, fogó, szilikon karika, hurokkötő
Először fogjuk a képen látható módon a horog szára mellé a fonott zsinórt
Majd a zsinórt visszahajtva képezzünk egy hurkot
A hurkot összefogva a szabad zsinórszálat tekerjük 9-szer körül a horog szárán, valamint a fonott zsinóron feszesen egymás mellé
A 9 tekerés után így néz ki
A szabad zsinórszálat a horog öble felőli hurkon húzzuk át
A horgot elengedve 2 kis hurok képződött a horog szárán. Lassan húzzuk meg a zsinórokat, hogy a kis hurkok elrendeződjenek
Erősen húzzuk meg a két zsinórszálat
Az erős csomó érdekében én mindig fogóval szoktam megfogni az alsó zsinórszálat és azzal húzom meg
A horog öblét az ollóba akasztva a kötést felhúzom a horog szárához és erősen meghúzom. Sokan ott követik el a hibát, hogy nem merik kellően erősen meghúzni a zsinórt. Pedig most még büntetlenül elszakadhat, de amikor már hal van rajta…
Most jön a hajszálelőke végére a stopperhez a pici végfül. Ehhez a szabad zsinórszálat fogjuk duplán…
Készítsünk vele egy pici hurkot
A bojlifűző tűt a ezen a hurkon bújtassuk át
Majd fogjuk meg a zsinórt
A csappantyút visszahajtva húzzuk át a zsinórt a kis hurkon. Puszta kézzel nem lehet olyan pici hurkot képezni, mint a fűzőtű segítségével, ezért van rá szükség
Ezután készítsük el a végfület az előkére
Kész!
A felesleges zsinórrészt vágjuk le
A hajszálelőkén így elkészített végfül mérete 1 cm
A teljes hajszálelőke hossza 36-37 mm
Már csak az előke végére kell egy végfület kötni
Ez egy hagyományos végfül, duplán visszafűzött zsinórral
A felesleges zsinórrészt vágjuk le
A végfülbe már csak bele kell hurkolni egy szilikon karikát, hogy tárolni tudjuk a rövid előkét az előketartó dobozban
A távdobó feeder végszereléknél az előke optimális hossza 10 cm
Mehet is a helyére…

Ez a film Full HD minőségben is megtekinthető, amely a legjobb képminőség mellett biztosítja a modern eszközökön (okos telefonokon, táblagépeken) való gondtalan lejátszást is!



Remélem, a kisfilm alapján már mindenki el tudja készíteni a saját előkéjét…

A következő epizódban a speciális pellet horgok precíz megkötése, használatbavétele és azokkal való csalizás kerül hasonló részletességgel bemutatásra.

írta: Döme Gábor
Videó, fotó: Takács Péter

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.