Egy olyan „kísérletre” szántam el magam, ami régóta megválaszolatlan kérdés volt számomra is. Vajon milyen fogásokkal zárnék egy horgászatot, ha csupán egy doboz/zacskó etetőanyag lenne nálam és egy doboz csali? Mindezt megfűszerezve egy számomra idegen egyesületi tavon, method technikával!? Ezt a kérdéskört szeretném megválaszolni írásomban és bemutatni, miként is építettem fel ezt a horgászatot, hogy ne egyetlen kapás nélkül zárjam a napot…
A horgászat célja:
Mi más is lehetne, mint a halfogás - ez természetes, azt hiszem, mindenkinél. De most egy olyan horgászatot szeretnék bemutatni, hogy vajon milyen eséllyel indulunk neki egy idegen vízterületnek, ha a variálás mint opció nem lehetséges. Azt gondolom, hogy a mai modern feederbotos horgászatot „támogató” etetőanyagok, csalik már olyan remek fogási eséllyel kecsegtetnek, hogy ekkor sem kell lemondanunk a halfogásról.
Vízterület bemutatása:
Itt kellene pontos adatokkal ellátva megnevezem a vízterületet. Ezt ebben az esetben kihagyom egyéb okok miatt. A tóról annyit kell tudni, hogy egy Békés megyében található, „klasszikusnak” mondható egyesületi bányató, amely 14 hektáron terül el. Érdekességképpen megemlítem, hogy a legtöbb bányatóval ellentétben egyenletes a meder, és akadóktól sem kell tartanunk. Rendszeres pontytelepítések vannak a tavon, de erre bizony szükség is van. A telepített halak itt ritkán tudnak megnőni igazán nagyméretűre, a C&R elv nem igazán jellemző ezekre a vizekre, sajnos.
Egy doboz etetőanyag, egy doboz csali:
Már az őszi időszakra tehető ez a horgászat, tehát a nappalok már bizony jelentősen rövidebbek, a levegő és a víz hőmérséklete is folyamatosan csökkenő tendenciát mutat. Két olyan favorit terméket hoztam magammal erre a pecára, amikre teljes mértékben rábízom magam, bárhol is horgásszak ebben az időszakban. Ha megfelelően használjuk őket, akkor bizony jó eséllyel pályázhatunk egy eredményes horgászatra!
A végszerelék elemeinek bemutatása:
Mint a bevezetőben írtam, method technikával fogok horgászni. Nem feltétlenül ez a legkézenfekvőbb módszer a kisebb halsűrűségű tavakon, viszont azt gondolom, hogy a csali Method Flat kosárral megvalósítható felkínálása sikerre vezet, ha olyan helyre dobunk, ahol van hal a közelben. Viszont azáltal, hogy ezen a horgászaton a variálás nem lehetőség, felértékelődik a horogelőke, illetve a horog és a csali „kapcsolata”. Egy rendkívül könnyű, vékonyhúsú horgot választottam, meglátásom szerint sokkal hamarabb érhetünk el így kapást, mint egy nehéz, vastaghúsú típussal…
A horgászat:
Miután minden készen állt, kezdődhetett a horgászat. A két Flat kosarat különböző távolságba juttattam be, majd következett a várakozás. Az esetek döntő többségében, ha az első két órában nem tudok egyetlen kapást sem elérni, azonnal a változtatáson gondolkozom. Jelen esetben a vizet kémlelve halra utaló jeleket kellett keresni, és a reggeli órákban bizony meglepően aktívan mutatták meg a halak, merre is tartózkodnak.
A stratégia az volt, hogy 45 percente dobok újat, új helyre, amennyiben nem kelne el a csali. Az első kapásra talán 20 percet se kellett várni, határozottan görbülő spicc jelezte, hogy tetszik a Kék Fúzió a halaknak…
Megvan az első hal, reméltem, hogy nem az utolsó. Az időjárás tipikus kora őszi arcát mutatta, a hajnali órák kifejezetten hidegek voltak, ám a nappal kellemes meleggel fogadott kegyeibe. Jó kis horgászatnak néztem elébe, a kapások, illetve a halak érdeklődése, őszintén szólva váratlanul ért.
Nem gyakran fordulok meg egyesületi vizeken, így szokatlan jelenség volt számomra az, hogy a reggeli tumultust követően a horgászok egy része elkezdett pakolni, szinte még a délelőtti órákban. A pakolás oka pedig az volt, hogy megvolt a napi elvihető mennyiségű hal, így a horgászat befejeződött. És pontosan ide vezethető vissza az, hogy a halak nem tudnak kapitális méretekig megnőni. Kétségtelen, hogy lakják a tavat nagytestű, öreg halak, de csekély számuk a sablonosnak mondható telepített mérettel szemben elenyésző. Így ha ilyen vízen horgászunk, ne kergessünk hiú ábrándokat, nem egy 8 órás horgászaton fogjuk megfogni életünk halát. Legalábbis tudatosan biztos nem…
A déli órák kissé csendesen teltek, így ismét volt egy kis idő a körülöttem zajló „szépségeket” lencsevégre kapni és a fotelból a kapást várva D-vitaminnal feltöltődni.
Ám nem kell hátradőlnünk és várni a kapást, a kapásért mi is tehetünk, még variálás nélkül is! Az eredményes horgászat nagyon fontos tényezője az alkalmazkodás. A körülöttem horgászó „csipeszes” technikából például tökéletesen látszott, hogy itt a halak nincsenek elkényeztetve „kék lebegő pelletekkel”, inkább a hagyományos trágyagiliszta, üveges kukorica a sláger. De az alkalmazkodásra visszatérve, a meglátásom az volt, hogy mindenki 40-50 méteres sávban horgászik, úgymond amit a bot-orsó bír, így ha az előttem elterülő placcon nem volt halra utaló jel, akkor megdobtam én is ezt a távolságot, minőségi etetőanyaggal…
A feladat adott, megtaláltam a halakat a délutáni órákra, nem volt más dolgom, mint a hátralévő időben a lehető leggyorsabban kapásokat elérni. Ismét egy olyan praktikához folyamodtam, ami nem igényel semmilyen változtatást. Látszott, hogy a halak jól reagálnak a Kék Fúzióra, így megint az előre beáztatásos módszerrel próbáltam felgyorsítani a horgászatot. Az eredmény ezúttal sem maradt el!
A horgászatra szánt idő lejárt. Elsősorban a hiteles beszámoló miatt jelzem, hogy azért, mert elfogyott a Fluo Micro Method Feed Pellet. Egy dobozzal horgásztam végig a napot, ami végül 8 órát jelentett.
Horgászat összegzése, tapasztalatok:
Hasznos információkkal, tapasztalatokkal gazdagodtam ezen a horgászaton. A nap folyamán 6 (méretes) pontyot, és 7 méreten aluli pontyot sikerült fognom. A legnagyobb halam súlya 2,30 kg volt. Mit ne mondjak, érdekes horgászat volt ez, néhol egy kis időutazással a modern pontyhorgászatból évekkel visszább, egészen addig a pontig, ahol a pontyra még nem mint nemes ellenfélre gondolnak a horgászok...
A nap folyamán elért 13 kapásra pozitívumként tekintek, ilyen körülmények mellett, azt hiszem, ez korrekt eredménynek számít.
Messzemenő következtetéseket nem szeretnék levonni ebből a horgászatból, de az tény, hogy ezen a napon még egy kisebb halsűrűségű tavon is kapásokban gazdag horgászatot varázsoltak a Haldorádó termékei.
A cím kapcsán bárkiben esetleg felmerülő kérdésre, azt hiszem, tökéletesen megadta a választ ez a horgászat, ahogyan arra is, hogy megfelelően alkalmazott method technikával nincsenek üresen eltöltött órák a vízparton… Eredményes horgászatot kívánok Mindenkinek!
Írta: Bugyinszki Gábor
Fotók: Héjja Bernadett