Csallóközi kaland

Csallóközi kaland

A horgászatot 4 éves koromban kezdtem el, de ekkor még nem nagyon tudtam, hogy mi lesz olyan magával ragadó ebben a sportban. Ahogy telt-múlt az idő, egyre inkább megszerettem a horgászatot. Nagyot dobban a horgász szíve, amikor az úszó elmerül, a bot spicce elgörbül vagy éppen megszólal a kapásjelző. A horog végén egy kapitális vagy akár életem hala is lehet, és az adrenalin elkezd dolgozni bennem. Hamar rájöttem, hogy ez az én sportom, és minden szabadidőmet a horgászatnak szentelem majd. Teljesen mindegy, hogy iskola után mentem a tópartra vagy éppen most, a munka előtt vagy után kergetem a halakat, csak lehessek a parton, és várjam a kapást. Nagyon sok egyesületi tavat, illetve magántavat látogattam meg itt Csallóközben. Illetve szerencsésnek mondhatom magam, mivel a Duna is elég közel van hozzánk!

Az egyik kedvenc tavamra látogattam el, ami az Albári Relax Park tó. A 4,5 hektáros tó 1997-ben jött létre kavics-kitermelési okokból. A horgászok nagy kihívással nézhetnek szembe, mivel nagyon szép és erős, 15 és 20 kilogramm közötti halak lakják, de nem ritka a 30 kilogrammos ponty sem!

Csodás környezetben található ez a csallóközi kavicsbánya-tó

Sokszor látogatom el erre a tóra, mert valami megfogott benne. Talán az, hogy itt megfoghatom életem halát? Vagy az a pár darab 30 kilogramm feletti ponty? A válasz: mindkettő! Azonban nem ilyen egyszerű, hiszen ez egy nagyon nehéz pálya, minden halért meg kell küzdeni, nagyon nehéz őket horogra csalni. Nagyon óvatos és eszes halak lakják, főleg azok a 20 kilogramm feletti pontyok és amurok! Szeretem a kihívásokat, és itt minden horgászatot annak fogok fel, hogy túljárjak ezeknek az öreg halaknak az eszén. Többnyire 12 és 24 órára szoktam megvenni a jegyemet, mert néha ez az időtartam bőven elég ahhoz, hogy csodás halakat fogjunk ebből a tóból.

A feederbotok már beélesítve, várjuk a kapást

Kiskorom óta mindig a feederbotos horgászat híve voltam, nagyon élvezetes így a halak fárasztása, szeretem nézni a bot spiccét és várni a kapást, de éjjelre mindenképpen elektromos kapásjelzőt használok.

Nyári időszakban elengedhetetlen nálam a főtt kukorica és a tigrismogyoró

Az etetést sosem viszem túlzásba! Néhány marék magmixet – amelyet többnyire Carp Syruppal locsolok le – Spomb vagy lapát segítségével juttatok be a kívánt helyre. Az egyik kedvenc aromám, amely nyáron is jól bevált, az Édes Ananász ízesítésű.

A jól felkínált csali és egy erős horog segíti a jó akadást
Az ilyen halak mindig mosolyt tudnak csalni a horgász arcára
Egy váratlan vendég a magmixes etetésen, de én ennek a halnak is örülök mindig
A tokhal visszaengedésére nagyon oda kell figyelni!

Sosem szoktam egy stratégiát túlgondolni, inkább szeretem az egyszerű dolgokat; ez így van a horgászat közben is. Minél egyszerűbb, annál jobb! Ahogy az etetés, úgy a csalizás is egyszerű módon történik, ami többnyire egy szem tigrismogyoró, egy szem pop-up segítségével könnyítve.

A Vörös Lazac színének köszönhetően is hamar felkelti a halak figyelmét
Nem ritka a nagy amurok kapása sem, ha tigrismogyoróval horgászunk

Nem sokkal az amur fényképezése és visszaengedése után egy kellemes hangot hallhattam. Egy újabb kapás jelentkezett a másik botomon! Mire odaértem a botomhoz, a húzás abbamaradt, a zsinór meglazult. Gondoltam, hogy ezt a kapást „elaludtam”, ám amikor felvettem a botot, éreztem, hogy fokozatosan elkezdett feszülni a zsinór, és mikor a hal elindult, tudtam, hogy egy nagyon szép példány van a horgon. Lassú, komótos mozgása hatására a feederbot karikába hajlott! Az adrenalin dúlt bennem, a lábam reszketett… „Csak ne akadjon le!”, ezt mantráztam állandóan. Amint partközelben volt, és megláttam, minél hamarabb szákba szerettem volna terelni, nem akartam tétovázni. Ez így is lett, szerencsére hamarosan sikerrel jártam – hatalmas kő esett le a szívemről, amikor a hal végre szákba került! Eszméletlenül boldog és még hosszan az események hatása alatt voltam.

Az öreg harcost büszkén tarthattam a kezemben

Nagyon boldog voltam! Ilyen halakért érdemes a horgászatot választani és kint ülni a parton, akár kánikulában, akár esőben! Ez a közel 20 kilogrammos töves életre szóló élményt adott nekem! Ami még jobban motivál, az az, hogy még nagyobb halat sikerüljön „bezsákolnom”! Tiszteljük a halat és bánjunk vele kíméletesen, hogy másoknak is olyan örömöt tudjon okozni, mint nekem!

Fogd meg és engedd vissza! C&R

Írta és fotózta: Beke Barnabás

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.