Miszlai  varázs

Miszlai varázs

Három napot töltöttem Miszlán, egy olyan csodaszép tó partján, amelyről azt hittem, hogy csak a mesékben létezik. Bár megvallom őszintén, hogy a csodálatos környezet csupán hab volt a tortán. Ugyanis nem a természetben akartam gyönyörködni, hanem bivalyerős nagypontyok és vad amurok kedvéért utaztam ide. Horgászpályafutásom legkellemesebb élményeit élhettem itt át, és olyan halakat sikerült horogra csalni, amely bizony egy finomszerelékes, feederbotos horgász életében nem hétköznapi!

A tó a Tolnai-dombság területén, egy ősrégi falu határában, Miszlán található. A legrövidebb utat választava egy erdei műúton keresztül jutottam el a faluba. A városi ember számára szokatlan stílusú, öreg házak között úgy éreztem magam, mintha egy évszázaddal korábbi időben járnék. A nyugalom és béke szigete ez település. A segítőkész emberek hamar útbaigazítottak, és megérkeztem úti célomhoz, a Miszlai-tóhoz.

Csodálatos környezet, csend, nyugalom és hatalmas halak, ez a Miszlai-tó

Mivel több napra érkeztem, elsőként a megfelelő helyet kellett kiválasztanom. Az ún. gátoldalra, a tó legmélyebb pontjára és annak kényelmes partszakaszára esett a választásom. A parttól 65-70 méterre jelöltem meg azt a helyet, amelyet folyamatosan etettem is. Ide a rövidebb, 3,9 méter hosszú Excape Heavy feederrel dobtam. A másik, 4,5 méter hosszú JVS No Limit XXH bottal az etetéstől távolabb eső területet pásztáztam. Talán nem meglepő, de az első halak nem az etetés közelében akadtak horogra.

Két különböző hosszúságú (3,9 és 4,5 m) feederbotot és hozzájuk illő, nagyméretű orsókat használtam
Ez a szépséges koi ponty az első nap akadt horgomra

A tó halfaunája igen változatos: sok szép dévérkeszeg, kárász és nagytestű compó él itt, amelyek persze szívesen fogyasztják a horgászok által bevetett finomságokat is. Ezért a nagytestű halak eredményes horgászatára csak akkor van esély, ha olyan tartalmas falatokat juttatunk a vízbe, amelyek lassabb oldódásuk és szelektív csalogatóhatásuk révén a később étkező termetes halaknak is felkeltik az érdeklődését. Logikusnak tűnt a különböző oldódási idővel rendelkező pelletek használata. Olyan pellet mixet állítottam össze, amely a korán, illetve a később érkező halaknak is tartogatott finom falatokat. Fontos megemlíteni, hogy a növényi eredetű (CSL, Total Hemp és Kukorica) pelletek miután felpuhulnak, teljesen szétesnek, úgy néznek ki a mederfenéken, mint egy kis etetőanyag kupac. Ezzel szemben a halliszt alapú (Betaine Carp, Strawberry Carp és Master) pelletek a teljes felpuhulás után akár 1 teljes napig is megőrzik eredeti formájukat! Ezek a nagy, puha falatok rendkívüli csáberőt jelentenek a kapitális pontyok és amurok számára.

A pellettel való etetés és csalizás biztosította az eredményes nagyhalas horgászatot

Nyári pellet mix 20 Celsius-fok feletti vízhőmérséklet esetére

  1. Nutrabaits CSL pellet (oldódási idő: 3-8 perc)
  2. Nutrabaits Total Hemp pellet (oldódási idő: 5-10 perc)
  3. VDE Kukorica pellet (oldódási idő: 20-40 perc)
  4. VDE Betaine Carp pellet (oldódási idő: 15-30 perc)
  5. VDE Strawberry Carp pellet (oldódási idő: 30-60 perc)
  6. VDE Master pellet (oldódási idő: 40-80 perc)

A kiszemelt helyet ezzel a pellet mixel szórtam meg. Az első etetés során kb. 2,5-3 kilót etettem be. Ezt a későbbiek folyamán naponta háromszor (reggel, délben és este) megismételtem, de lényegesen kisebb mennyiségben. A ráetetés során 0,5-1 kilót szórtam be alkalmanként. Az etetésre egy hagyományos, gubancgátló csővel kombinált, bordás etetőkosárral ellátott végszerelékkel dobtam. Ebbe őrölt pelletet tartalmazó Van Den Eynde Pellet Feed nevű etetőanyagot töltöttem, amelyet bőségesen megfűszereztem pellettel is. A horogra 1 szem 16 mm átmérőjű VDE Master pellet vagy 2-3 szem 8 mm átmérőjű VDE Halibut pellet + 1 szem kukorica került. Ez a két csali kombináció bizonyult messze a legeredményesebbnek.

Nyerő csali kombináció 1.: 1 szem VDE Master pellet 16 mm
Nyerő csali kombináció 2.: 2-3 szem VDE Halibut pellet 8 mm + 1 szem kukorica

Már az első nap délutánján felfedezték a halak az etetésem, és a kezdeti néhány átlagos (3-4 kilós) ponty megfogása után egyre szebb és nagyobb példányok akadtak a horgomra. Ami igazán meglepő volt, hogy a híresen „édesszájú” amurok is szívesen fogyasztották a büdös, magas halliszt- és halolaj-tartalmú Halibut pelletet. Amikor az etetés helyén sikerült megakasztanom egy termetes halat, hosszú időn keresztül (minimum 30-60 perc) nem volt kapásom ugyanitt. Ekkor az etetéstől távolabb (10-20 méterrel bentebb) bevetett szereléken lehetett kapásra számítani. A hosszabb, 4,5 méter hosszú bottal bevetett végszerelék teljesen más volt. Itt alkalmaztam elsőként a „felezett etetőkosaras” technikát, amely nagy segítséget jelentett a PVA hálóba töltött pelletek távoli bevetésében.

Itt alkalmaztam először eredményesen a „felezett etetőkosaras” technikát
Az átalakított kosár(maradvány) segítségével gond nélkül be lehetett juttatni a PVA hálóba töltött pelletcsomagot
Így még az előke sem tud összegubancolódni!
A különböző oldódási idővel rendelkező pelletek biztosítják, hogy mindig legyen csalogató falat a később érkező nagyobb testű halaknak is

Így sikerült elérnem azt, hogy egyik vagy másik végszerelék majdnem mindig adott halat. Szinte folyamatosan volt kapásom, szebbnél szebb és egyre nagyobb halakkal küzdhettem meg.

VDE Pellet Feed (őrölt pelletet tartalmazó) etetőanyag került a bordás kosárba, a JVS Herbs (indiai fűszerkeverék) aroma pedig a horgos pelletek csalogatóhatását fokozta

Olyan horgászat volt ez, amelyre mindig is vágytam. A három nap úgy telt el, hogy legszívesebben haza sem mentem volna… A nem hétköznapi horgászatról készült felvételeket a Feederbottal NAGYpontyokra állóvízen 2. rész című filmemben láthatják az érdeklődők.

Ilyen amurokról eddig csak álmodtam!
Nem hétköznapi élmény feederbottal partra segíteni egy ekkora, kapitális pontyot

Információ a vízről

A vízterület neve: Miszlai-tó (Tolna megye)

A vízterület kezelője: Horváth Zoltán

Mikor érdemes ide látogatni: tavasztól késő őszig bármikor

A horgászhely sajátossága: a tó egy patak felduzzasztásával jött létre. A vízterület sekélyebb része vízi növényzettel (náddal) sűrűn benőtt, és a valamikori patakmeder partján található fák bokrok maradványai nehezítik a horgászatot. A mélyebb rész tulajdonképpen akadómentes és a finomszerelékes horgászatra tökéletes. Itt a megfelelő etetéssel hamar a horgászhelyre csalogathatók a hőn áhított termetes halak is.

Vízmélység a horgászhelyen: 2,5 méter

Biztos módszer: feeder és bojlis technika

További információ: Tel.: 70/316-9011

Horgászengedély kapható: a helyszínen

Jellemző halállomány: ponty, amur, kárász, dévérkeszeg, csuka

Védett halak: pontyok 6 kg felett, amurok 8 kg felett, compók mérettől függetlenül a kifogás után azonnal visszahelyezendők!

A víz hőmérséklete a horgászat napján: 22 Celsius-fok

A levegő hőmérséklete: reggel 5, napközben 25 Celsius-fok

Légmozgás: szélcsend

Felszerelés:

1.

  • Spro Excape Feeder Heavy 3,9 m + Hardliner LCS Pro 10600 nyeletőfékes orsó
  • Főzsinór Spro Carp Maxx 0,20 mm
  • Horogelőke Spro Vision Line 0,22 mm, hossza: 20 cm (a kagylós mederfenék miatt volt indokolt a főzsinórnál valamivel vastagabb horogelőke)
  • Horog ESP D-Ring Raptors T-6 5-ös méret
  • Végszerelék: 35 grammos gubancgátlós bordás etetőkosár csúszóra szerelve

2.

  • JVS No Limit XX-Heavy Feeder 4,5 m + Hardliner LCS Pro 5600 nyeletőfékes orsó
  • Főzsinór Spro Carp Maxx 0,20 mm
  • Horogelőke Spro Vision Line 0,22 mm, hossza: 15 cm
  • Horog ESP D-Ring Raptors T-6 5-ös méret
  • Végszerelék: alapja egy 60 grammos felezett bordás etetőkosár. A 35 grammos maradványra húztam rá a pellettel megtöltött PVA csomagot

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.