Manapság az eredményes horgászat egyik kulcsa a különféle pelletek használata. Az elmúlt években annyira népszerűvé vált ezek etetőanyag funkciójú alkalmazása, hogy vannak tavak, ahol hagyományos por állagú kajákkal alig lehet már halat fogni. A mai horgászatot arra szántam, hogy különböző pelletkeverékeket próbálgassak, kiderítsem, van e köztük különbség, és ha igen, mennyire jelentős. Ha kíváncsi vagy a véleményemre, tarts velem!
3 különböző pelletkeveréket hoztam magammal.
66 méterre akasztottam ki a zsinóromat, majd egyből elkezdtem horgászni. Ezen a tavon a nagy halsűrűség miatt szinte mindig végzek pár etető dobást, de most szándékosan nem így tettem, mert azt akartam megfigyelni, hogy egy-egy kosár kis pellet milyen eredményt hoz. Tény, hogy a rendszeres dobásokkal is lehet etetést kialakítani, ami szintén nem volt célom, így igyekeztem minden dobást máshova bejuttatni. Mivel nem volt másik horgász a közelemben, akár 10-20 métereket is tudtam jobbra, illetve balra eldobálni.
Már az első dobásra megérkezett a kapás. Finom húzásra vágtam be. Rövid fárasztás után már a szákban is volt az első hal.
Alig 10 perce volt bent a végszerelékem, amikor ez a potyó érkezett, így bizakodóan vártam a következő kapást. Újfent nem kellett sokat várnom, mire meggörbült a spicc.
Jól indult ez a horgászat, viszont ekkor jött a feketeleves. Sajnos megérkeztek a törpeharcsák is.
Sajnos a következő pár dobásra csak törpe, illetve elvétve egy-egy kárász érkezett. A kicsi Tornado Methodot kicseréltem a nagyobbikra, illetve a rikító színűek helyett a kicsit fakóbbakat kezdtem használni, hátha ezzel sikerül elkerülnöm a törpéket.
Szerencsére ez a taktika a jelek szerint működött, ugyanis a nap hátralevő részében már csak 2 darab törpét fogtam, ami a pontyok számával szemben elenyésző volt.
Egy igazán komoly kapásnak vághattam be újfent. Ahogy megemeltem a botot, éreztem, hogy ezúttal valószínűleg egy kicsit nagyobb halba akadtam.
Íme, a hal, amely a brutális kapást okozta.
Bármennyire is élveztem a horgászatot, a vízbe nyúlkálás és a halak fogdosása miatt muszáj volt szünetet tartanom, hogy kicsit felmelegedjek. Nincs is erre jobb megoldás, mint egy forró tea. Kis fém bögrébe töltve hamar átmelegítette kezeimet.
A tea után újult erővel vágtam neki a horgászatnak. Szerencsére a halak megvártak, a teaszünet után is szépen tudtam fogni őket.
Ahogy közeledett a horgászat vége, úgy kezdett kirajzolódni, hogy melyik pelletkeverék, illetve melyik csali az, amely igazán jól működik. Habár igazából mindennel fogtam halat, amit bedobtam, azt biztosan látni lehetett, hogy a nap csalija ma a szamócás Tornado Method volt.
A kosárba szánt pellet terén már nem volt ennyire egyértelmű a dolog, de a kapások, illetve a fogott pontyok mennyisége alapján ma a 4S Téli Method Pellet Mix ment a legjobban. Úgy tűnik, ez a kisebb pelletekből álló, kevesebb színes morzsát tartalmazó keverék volt a legalkalmasabb arra, hogy pontyot fogjak.
A nap utolsó hala is ezt a feltevésemet igazolta.
Lám, a horgászat végére beigazolódott, hogy nem véletlenül kapta a „téli” nevet a 4S Method Pellet Mix téli verziója. Ebben a lehűlt időben valóban ez adta a legtöbb halat. Az írás elején felvetett kérdésre pedig az a válasz, hogy igenis érdemes kísérletezni a különféle pelletkeverékekkel, mert lehet különbség köztük. Nem volt olyan markáns, mint a csalik terén, de a számok alapján megfigyelhető volt az eltérés. 15 pontyból 3 választotta a Brutális máj FMMFP-et, 5 az őszi 4S Pelletet, a maradék 7 pedig a télire érkezett. Ezeket figyelembe véve, ha legközelebb egy hasonló, intenzíven telepített tóra látogattok, ne felejtsétek otthon a 4S MPM téli változatát!
Írta: Bank Bálint
Fényképek: Bank Bálint