Az előző epizódban sikerült felzsinórozni az orsókat, sőt még a dobóelőke is felkötésre került. A következő két részben olyan népszerű, könnyen elkészthető method végszerelékeket fogok bemutatni és elkészíteni, amelyekkel Ti is elkezdhetitek ezt a fajta horgászatot. Először a By Döme TEAM FEEDER Long Cast Method Feeder kosár használatát mutatom meg, és ha már készítjük a végszereléket, kötünk hozzá egy csalitüskés előkét is.
A végszerelék elkészítése előtt a zsinórt a bot összes gyűrűjén át kell fűzni. Ez így gyerekesen hangzik, de a nagy igyekezetben előfordulhat (még velem is gyakran megesik), hogy kimarad 1-2 gyűrű. Ez gyakori hiba, és a legtöbbször gubanccal, rosszabb esetben szakadással jár. Erre érdemes odafigyelni!
Mielőtt nekilátunk elkészíteni a végszereléket, érdemes áttekinteni, hogy mire is van szükségünk.
Alap fix method feeder végszerelék elemei:
Etetőkosár
A By Döme TEAM FEEDER Long Cast Method Feeder kosár egy fix modell, ami annyit tesz, hogy a kosárhoz tartozó forgó pont beleilleszkedik, beleszorul a csőbe, így az nem csúszik a főzsinóron, hanem rögzül rajta. Ha a hal nagyon lendületes, akkor a forgó ki tud szabadulni, és a kosár felcsúszik a zsinóron. Kezdésnek, a kis és közepes méretű tavakhoz a 35 grammos méretet javaslom.
Horogelőke
Két lehetőség közül választhatnak a kezdő sporttársak. Az egyszerűbb, hogy előre kötött horogelőkét hurkolnak a kosár forgójába, míg a nehezebb, hogy maguk készítik azt el. Nos, az első lehetőség nyilván könnyebb, de idővel azért érdemes megtanulni a csalitüskés horogkötést is.
Előkötött horogelőkék közül a SpéciMethod Rig terméket javaslom, kezdő méretnek a 0,12 mm-es fonott előkére kötött 10-es méretű horgot ajánlom, amely mellé egy 7 mm-es csalitüske van kötve. Ez ideális a legtöbb methodozáshoz javasolt csalihoz.
Általánosságban hajszálelőkés pontyozáshoz a fonott horogelőkét preferáljuk. Ennek oka a lágyságában és erejében rejlik. A Haldorádó kínálatban elérhető Braxx Pro sötétzöld színével a hazai, kissé zavaros vizekben tökéletesen beleolvad a környezetbe. Széles méretválasztékban áll rendelkezésre, de általános pontyozáshoz a 0,12-0,14 mm-es méreteket javaslom. A horogelőke hossza is fontos, de első körben a 8 cm-t javaslom, mert ezzel nehéz mellélőni, és a legtöbb esetben ez a méret pont jó a ponty horgászatához.
Horog
A csalitüskés horogelőkéhez mindenképpen füles horgot célszerű választani. Számtalan modell található már a kínálatban, azonban sok helyen már csak a szakáll nélküli változatokat lehet használni. Ezek közül a Guru horgokat ajánlom. A QM1 típus egy profi horgászathoz és versenyzéshez is megfelelő modell, emellett szóba jöhet a Pellet Waggler típus is. Ez utóbbi kedvezőbb árú és könnyebben is használható, így most ezt kötöm az előkére.
Csalitüske
A csalitüskék rendelkezésre állnak már többféle méretben. Feederezéshez a normál vastagságú 7-10-15 mm-es, valamint Fine 7-10 mm-es javasolt. Lehet kapni szilikon horogbeakasztó-füllel ellátott csalitüskéket, de azok kicsit elnehezítik a csalit, így egyelőre azokkal nem foglalkozunk. Az általános pontyos, methodos csalikhoz a 10 mm-es normál tüske jó lehet, és ezt talán a legkönnyebb megkötni is.
A végszerelék elkészítése:
Amennyiben nem felel meg az elvárásoknak a SpéciMethod Rig, vagy csupán szeretnéd elsajátítani csalitüskés előke elkészítésének módját, íme:
Csalitüskés horogelőke elkészítése:
Ez a végszerelék alig néhány perc alatt elkészíthető még annak is, aki először fog a kezébe method kosarat. A Long Cast Method kosár használata is legalább ennyire egyszerű. Hamarosan erre is sor kerül, de addig még néhány dolgot el kell sajátítatni. A következő részben a Csúszó method flat feeder végszerelék összeállítását mutatom be, valamint megtanuljuk, hogyan is lehet lapkás horgot kötni. Tartsatok velem akkor is!
Írta: Sipos Gábor
Fotók: Putz Tamás, Haldorádó archívum