Ilyenkor - ha máskor nem is túl gyakran, sajnos - azért többen gondolnak arra, valami halétellel kellene az ünnepet kezdeni. A hagyományosnak mondható halászlé verziók mellé két hidegen tálalható ételt szeretnék megismertetni a kedves olvasókkal úgy, ahogy a családban készítjük (nem csak ünnepekre).
A karácsonyi készülődésben éppen elég időt szakítani a frissen főzött halászlé elkészítésére, főleg, ha a passzírozós verziót választjuk. Az általam javasolt ételek elkészítésében az a jó, hogy már néhány nappal a tálalás előtt elkészíthetjük, sőt a néhány nap csak segíti az ízek összeérését, kiteljesedését.
Elsőként egy harcsából készült ételt mutatok be:
Majonézes harcsaszeletek
Vegyünk elő a fagyasztóból egy darab harcsát, de az sem baj, ha most vásároltuk a piacon. Vágjuk le a halhúst a gerincről, majd a harcsafiléket szeljük fel kisebb darabokra.
Készítsünk elő a zöldségeket - sárgarépát, karalábét, fehérrépát, zellert, egy kisebb vöröshagymát -, ezeket tisztítsuk meg, majd vágjuk fel apró darabokra. Tegyük fel a zöldségeket főni néhány szem fekete bors, egy babérlevél és egy zöldségleveskocka kíséretében.
Körülbelül 15 percet szoktam főzni, majd ebbe a zöldséges lébe kerülnek bele a harcsaszeletek. Felöntöm vízzel, hogy ellepje a halat és további fél órát főzöm. Vigyázzunk, hogy a felforrás után éppen csak gyöngyözzön, ne lobogva főjön, mert összetörhetnek a szeletek. Amikor a hal megfőtt, ebben a zöldséges lében hagyjuk kihűlni.
Készítsünk elő egy megfelelő méretű tálat, az aljába tegyünk majonézt, majd a kihűlt harcsaszeleteket fektessük rá.
Enyhén sózzuk meg, törjünk rá frissen kevés vegyes borsot, majd a lefektetett szeleteket vonjuk be majonézzel. Mindezt a rétegezést addig ismételjük, míg elfogy a hal.
Amikor az utolsó réteget is befedtük majonézzel, nem kell mást tennünk, mint lefóliázva a hűtőszekrényben tárolni fogyasztásig. A tálalás során adhatunk hozzá párolt rizst, megszórva kevés pirított mandulával.
A családban elmaradhatatlan étel karácsonykor a halsaláta. Ennek is komoly előnye, hogy napokkal korábban elkészíthető, hidegen tálalható.
Halsaláta variációk
Az első lépésben készítsünk egy egyszerű franciasaláta alapot. Ennek legegyszerűbb módja, ha vásárolunk egy csomag gyorsfagyasztott salátaalapot, de a vállalkozó szelleműek elkészíthetik a megfelelő zöldségek megfőzésével is.
Én az „időhatékonyabb” megoldást választottam, felettem főni egy erőleves kocka kíséretében a fagyasztott zöldségeket.
Míg a zöldségek főttek, feldaraboltam egy almát és pár ecetes uborkát, mert ezek a saláta elengedhetetlen részei.
Elkészítettem a dresszinget is a salátához jó adag majonéz, egy kis pohár tejföl, 1-2 evőkanál mustár és 1-2 kávéskanál cukor összekeverésével.
A megfőtt, kihűlt zöldségeket összekevertem az alma- és uborkakockákkal, majd az öntettel.
A salátaalapot ezután 3 részre választottam, majd előkészítettem az ízesítésre szánt halakat. Gyakorlatilag csak rajtunk múlik, mennyire engedjük szabadjára fantáziánkat az alapanyagok kiválasztásánál. Nem árt azonban a család ízlését figyelembe venni!
Többek között apró darabokra vágtam néhány ruszlit az üvegben található hagymával együtt. Érdemes a halak gerincét eltávolítani a darabolás előtt.
Az ecetes hering meglehetősen markáns ízű hal, a salátánk ezt a markáns ízt kellemesen fogja tompítani.
A másik adag salátaalapba fűszeres, mustáros makrélafilé került. A dobozból kivett filéket kissé összetörtem villával és kapott egy jó adag mustárt még, mert véleményem szerint nem volt elég határozott mustáros íze. Összekeverve az alappal nagyon kellemes, pikáns ízű salátát kaptam.
A harmadik adag félretett salátát tonhaltörzs darabokkal ízesítettem szintén konzerv alapanyagból. Ezt is kissé összetörtem, de nem túl apróra, hogy azért jól kivehetők legyenek a haldarabok, még kapott egy jó adag citromlevet, majd alapos, de óvatos összeforgatás következett.
Az elkészült saláták lefóliázva a hűtőszekrénybe kerültek felhasználásig. A tálalás előtt karikázzunk fel egy bagettet, pirítsuk meg kenyérpirítóban és azt kínáljuk a salátához.
Azzal, hogy előre tudunk dolgozni egy kicsit, nagyon sokat segíthetünk családunknak az ünnepi készülődésben, hiszen szeretteinkre tudjuk azt az időt fordítani, amit a konyhában sürgölődve töltenénk el.
Sok sikert az ételek elkészítéséhez, jó étvágyat az elfogyasztásukhoz!
Boldog Karácsonyt!