Január első napjaiban mutattuk be a Haldorádó Fogási naplójának bejegyzései közül kiemelt 2010. évi legszebb nemes halakat. Szavazataitokkal ti választottátok ki azt a horgászt és fogását, aki végül megkaphatta a „2010. év fogása - nemes hal kategóriában” díjat. A válogatott fogásokat szavazásra bocsátó írásban ígéretet tettünk rá, hogy egy cikk keretében bemutatjuk magát a horgászt, kedvenc módszerét és horgászhelyét is. Nézzük hát, mit tudhatunk meg Komlós Kyan Stewartról, aki megfogta a győzelmet jelentő 3,94 kg-os, nem hétköznapi méretű kecsegét!
Mióta horgászol? Ki fertőzött meg a horgászat szeretetével?
A horgászattal 2009 nyarán ismerkedtem meg, amikor elkísértem édesapámat egy dunai horgászatra. Ez a horgászat olyan élményeket nyújtott, ami azt eredményezte, hogy megkértem apámat, tanítson meg horgászni. Számomra is meglepő volt, hogy édesapám mennyire jól ismeri környékünk vizeit és a horgászatot, mivel nálunk nem volt beszédtéma a horgászat. Soha nem hallottam apámtól, hogy hol volt horgászni, hogy fogott-e halat, és ha igen, mekkorát - soha nem hozott haza halat horgászatairól. Az igazat megvallva azt sem nagyon tudtam, hogy apám horgászni jár. Engem ebben az időben a foci és a vívás érdekelt, de az, az első peca megváltoztatta érdeklődésemet.
Apám oldalán nagy lelkesedéssel vágtam neki a tanulásnak és kezdtem ismerkedni a Dunával, horgászattal. Édesapám lépésről lépésre avatott be. Először a snecizésre, majd a paducozásra, márnázásra tanított meg.
2009 novemberében elkísértem apámat egy éjszakai harcsahorgászatra. Az „Öreg” egy 182 cm-es 42,5 kg-os példányt „varázsolt” partra hajnali fél háromkor. Ez az élmény menthetetlenül megpecsételte sorsomat. Ezután a telet végigpergettük. Rengeteget jártuk a partot és közben sokat tanultam a vízről, törésről, ruganyról. Közben megkezdődött elméleti oktatásom, szinte naponta készítettem különböző végszerelékeket.
Aztán beköszöntött a tavasz, és elkezdtem a gyakorlatba átültetni a télen tanultakat. A 2010. év hihetetlen eredményes horgászatokkal jutalmazott. Édesapám a legkülönbözőbb technikákkal, módszerekkel ismertetett meg. Fogtam jászt, kárászt, dévért, paducot, szilvaorrút, márnát, balint, süllőt, kecsegét és rengeteg pontyot.
Horgászataim alatt sok új baráttal ismerkedtem meg, apám horgásztársai szeretettel fogadtak és egy teljesen új közösségben találtam magam. Ennek a közösségnek az a varázsa, hogy a tagjai jó kedvűek, boldogok.
Hol laksz? Mivel foglalkozol?
Budapesten születtem 1998. 04. 28-án. Budapesten, Óbudán lakom és a Keve-Kiserdei Általános Iskola 7. osztályos tanulója vagyok.
Melyek a kedvenc horgászmódszereid?
Szinte minden horgászmódszert kedvelek és remélem, hogy idővel mindegyiket megtanulhatom, elsajátíthatom. Koromnál fogva az eddigi horgászataim jórészt még az ismerkedés kategóriájába tartoznak. Megismertem már a spiccbotos, matchbotos, feederbotos és rablós horgászmódszerek egy részét.
Ha választanom kellene az eddig megismert módszerek közül, akkor számomra a tavaszi matchbotos jászozás jelenti a kedvencet. Ha elolvassátok erről készült beszámolómat, ti is részesülhettek élményeimből és megérthetitek elfogultságomat… Terveim szerint az idén szeretnék belekóstolni a harcsák horgászatába, miközben az eddigi ismereteimet gyakorlom.
Melyek a kedvenc horgászhelyeid?
A szívemhez legközelebb a Duna áll. Vadsága, szeszélyessége, kiszámíthatatlansága lenyűgöző. Szépsége megbabonáz. Lakói ugyanolyanok, mint maga a folyó, hatalmasak, erősek és kiszámíthatatlanok. Soha nem lehet tudni, hogy a felkínált csalit egy géb vagy egy termetes márna veszi e fel, netán egy dévér…
Ahhoz, hogy eredményesen tudjak horgászni, szelektálva a halakat, rendkívül jól kell ismerni a vizet és lakóit, de én könnyű helyzetben vagyok, hiszen az ismeret megszerzésében nagy segítséget jelent apám. Leggyakrabban a szentendrei Duna-ágban horgászom, de a Pilismaróti Felső-öböl is kedvenc helyeim közé tartozik.
Tavaly sok izgalmas pecát töltöttem a gödöllői Béke-tavon pontyok üldözésével. A tó nem rekordnagyságú halairól híres, hanem inkább arról, hogy a nevéhez méltó béke lengi be.
Milyen nagy fogásokkal dicsekedhetsz?
A tavalyi évben nagyon sok halat sikerült fognom, de rekordméretekről nem tudok beszámolni. Pontyok közül a legnagyobb 4,24 kg-os volt, amit a Béke-tavon éjszaka fogtam.
Legnagyobb dunai fogásaim: balin 0,8 kg, dévér 2,27 kg, jász 2,16 kg, márna 3,52 kg, kecsege 3,94 kg, süllő 4,52 kg.
Próbálkoztál versenyzéssel? Milyen versenyeredményekkel dicsekedhetsz?
A versenyzés még nem foglalkoztat - először ismereteimet, tudásomat szeretném olyan szintre bővíteni, aminek birtokában már elindulhatok egy megmérettetésen.
Meglepődtél, amikor a 2010. évi jelöltek között láttad magad?
Naná! Az oldalon lévő írásokat olvasgattam, mikor megláttam a cikket és elkezdtem olvasni. Vágyakozva néztem a szebbnél szebb halakat, arra gondoltam, ha egyszer majd én is fogok ilyen nagy és szép halat, akkor remélem, az én fogásom is bekerül majd ebbe a versenybe.
Amikor megláttam felhasználónevem a cikkben, azt hittem, hogy a szemem káprázik. Többször is végigolvastam a cikket, mire elhittem. Utána rohantam apámhoz, aki annyit mondott, „Gratulálok fiam, remélem, elnyeritek a díjat”. Együtt izgultuk végig a szavazást, szüleim még azt is megengedték, hogy 9-én fenn maradjak éjfélig, pedig másnap suli volt.
Büszke vagy rá, hogy a legtöbb szavazatot kapva nyerted e megtisztelő címet?
Büszke? Igazán büszke édesapámra vagyok, tudása, szeretete juttatott odáig, hogy ilyen eredményekkel horgászhatok.
Az elismerésben én csak igen kis részt tudhatok magaménak, ezt jól tudom. A verseny igen kiélezett volt és a győzelemhez nem kis szerencsére volt szükség ugyan úgy, mint magához a fogáshoz, ami e megtisztelő cím elnyeréséhez hozzá segített.
Az igazság az, hogy jó helyen voltam jó időben, ezt a fórumozók is így gondolták, és szavazataikkal jutalmazták, amit ezúton is köszönök.
Esetleg vannak-e még a tarsolyodban a nem hétköznapi fogásról egyéb felvételek, információk, amelyeket megosztanál velünk?
Ismét az kell mondanom, hogy büszke vagyok édesapámra, hogy miért? Mert Magyarország 2011-es Európai Uniós soros elnökségének apropójából Madarász István rendezésében készült országimázsfilmben szerepel egy rövid részlet arról, ahogyan idén édesapám Szentendrén horgászni tanított. Ahogy apám mondta - és nem tudom nála szebben megfogalmazni, ezért idézem -, „Megdöbbentő az, hogy valaki, egy filmrendező, azt, ahogy a fiammal bánok, Magyarország büszkeségei közé sorolja”.
A felvétel tudtunkon kívül készült és sajnálom, hogy még nem tudta édesapám megszerezni, mert szívesen megmutattam volna nektek, hogy ki is az én apám. Így csak az a pár másodperc utal szeretetére, amit ti is láthattok, ha ide kattintotok és megnézitek a filmet. Mi 02:46 -nál vagyunk benne.
Mit jelent számodra a horgászat?
A szabadságot. Ha hosszabb ideig nem horgászhatom, bezárva érzem magam. Ugyan kertünk hatalmas, de még ez sem pótolhatja azt a szabadságot, amit a horgászat nyújt. A Duna, a természet közelsége mindig megnyugtat. Nincs olyan csínytevés, amit egy horgászat alkalmával ne lehetne megbeszélni apával. Tanácsai, útmutatása, természetszeretete az életem meghatározó részét jelenti ugyanúgy, mint a horgászat.
Ha rajtad múlna, mit tennél azért, hogy az új, felnövekvő horgásznemzedék is olyan mentalitású legyen, mint te?
A legtöbb, amit tehetek, szerintem az, hogy az eddig megszerzett értékeimet megőrzöm, és viselkedésemmel példát mutatok. Ugyan nehéz ellentmondani egy felnőtt horgásznak, amikor azt mondja, „öcsi, ha te úgysem viszed haza, add nekem azt a halat”, de én ilyenkor mindig azt mondom, „ne haragudjon, de sajnálnám, ha egy tepsiben végezné”, és ezzel vissza is engedem fogásom. Ha ezek után megkérdezi, hogy mivel horgászom, mindig megmondom, ha kér a csalimból, akkor szívesen adok neki.
Mit „üzensz” a horgászoknak?
Mindenkinek remek fogást kívánok, bőséges zsákmányt, de tartsunk mértéket! Az élővizeink nem halgazdaságok, nem lehet mértéktelenül kizsákmányolni őket. A folyamatos környezetszennyezés, mérgezések rombolják vizeink élővilágát, és ezt csak tetőzi a mértéktelen halászat. Mi ne járuljunk hozzá ehhez a folyamathoz, szerintem egy szép fogás fényképe tovább megőrizhető, mint egy kiadós ebéd élvezete.