Évek óta, elképzelhetetlen számomra egy horgásztúra videokamera nélkül. Szinte hozzám nőt már ez a készülék, minden horgászvízre magammal viszem. Az idén sem történt ez másképpen, s ennek köszönhetően rengeteg akciót, izgalmas fárasztásokat és nagy pontyokat tudtam felvenni különböző tavakról. A film több helyszínen játszódik (Tereske, Palotás, Gyékényes, Raduta), s talán éppen ezért eléggé változatos, élménydús „mozit” sikerült elkészítenem. Persze ezt nem nekem kell elbírálni, véleményt majd azok formálnak a filmről, akik esetleg megtekintik.
Gyermek horgásztábor Tereskén
A film egy gyerek horgásztábor bemutatásával kezdődik, melynek során végig lehet követni az apró horgászpalánták fejlődését, napról-napra. A gyerekek oktatásánál a fő hangsúlyt a hallal való bánásmódra és a természet szeretetére helyeztük. Öröm volt nézni a srácok hozzáállását a halakhoz, maguktól értetődően fogadták el a hallal való kultúrált bánásmód segédeszközeit, a sebfertőtlenítés szinte rituális feladattá vált náluk. A gyerekek szemléletén kívül érdekes volt nyomon követni a csalizási, szákolási és fárasztási technikájuk hihetetlen mértékű javulását.
A fokozatosság elvét betartva a könnyű kis feederbottal kezdve, eljutottak egészen a 3,60-as bojlis botok meglepően ügyes használatáig. A napok teltével a rengeteg fárasztásnak köszönhetően elsajátították a helyes bottartást, rájöttek arra is, hogy az orsó, nem „csörlőzésre” kitalált felszerelés. A nem mindennapi teresekei halállománynak köszönhetően, rengeteg akciót sikerült felvennünk, előfordult az is, hogy egyszerre három gyerek fárasztott tíz kiló körüli pontyokat.
Bojlis végszerelékek bemutatása
Ebben a részben olyan praktikus végszerelékeket mutatok be kezdő, vagy haladó bojlis horgászoknak, melyek nekem már többször bizonyítottak, sok szép halat köszönhetek nekik. Előtérbe kerül a híres „sokkoló és karom” végszerelék. Ezeket gyári változatokban is bemutatom, de tippeket adok a saját kezűleg történő elkészítésükre is. Fokozott hangsúlyt fektetek a szakáll nélküli horgok népszerűsítésére és használatára, mert véleményem szerint semmivel sem rosszabbak, mint a szakállas változatai. Sőt! Sokkal jobb akadást érhetünk el vele, mivel könnyebben behatol a ponty szájába. Lényegesen kisebb sebet üt, ez pedig a megakasztott hal szempontjából nagyon fontos.
Gyékényesi horgászatok
Sohasem hittem volna, hogy létezik Magyarországon olyan tó, melyben, jelentős számban élnek 20 kilón felüli pontyok, de a 30 kilón felüli pontyfogás sem elérhetetlen. Gyékényesen, e nagy fogással kapcsolatos álma bárkinek megvalósulhat egy kis helyismerettel, kitartással és nem utolsó sorban szerencsével. Az idei fogások is ezt bizonyítják, döbbenetes méretű pontyok kerültek ki a tóból. 31,4 kg, 30,7 kg, 29,4 kg, 27,3 kg és még sorolhatnám sokáig a kapitális méretű pontyokat. A szerencsének és nem utolsó sorban a gyékényesi tó iránti fanatikusságomnak köszönhetően, ezek közül többet személyesen is láthattam. A videofilmen párat bemutatok a gyékényesi pontyfogásokból, de embert és felszerelést egyaránt próbára tevő amurfárasztásokkal is találkozhatnak.
A halradar használata
A halradart sokan félreértelmezik és szinte kizárólag csak a halakat keresik a radar képernyőjén, elsiklanak a lényeges, a horgászat eredményességét döntően befolyásoló jelenségek felett. A halradar, nevével ellentétben szerintem nem a halak megkeresését szolgálja. Sokkal fontosabb a mederfenék pontos feltérképezése, az aljzat keménységének kivizsgálása, törések, akadók, haltartó helyek megkeresése. Megpróbálok a filmben egy olyan átfogó jellemzést és egyben használati utasítást adni a radarról, mely minden kezdő, a radarral még csak ismerkedő horgásznak remélem megfelelő segítséget tud nyújtani. A halradar kiválasztásához is támpontokat nyújtok, gondolok itt a képpont számra, különböző riasztásokra, szonár fejre, frekvenciákra. A halradar megfelelő beállításához is hasznos tanácsokat nyújt a film, különösen az érzékenységre, képsebességre és szürke vonalra helyezve a hangsúlyt.
Radutai kalandozások
Nem maradhatott ki az új filmemből a Raduta tározón lefolytatott horgászat sem. Bár köztudott, hogy komoly halpusztulás volt a vízen, még mindig tartogathat meglepetéseket a tározón szerencsét próbáló bojlis horgászoknak. Végezetül, pedig fordulatokban gazdag, és meglepetésekkel bőven tarkított fárasztások és nagy halak zárják le a 86 perces videofilmet.
Ami a filmből kimarad…
Egy filmforgatás során mindig akadnak érdekes, nem várt, néha komikus jelenetek. Ezeket szedtem egy csokorba, hátha egy kis vidámságot, nevetést tudok belevinni a téli, haltalan és ez által néha kissé unalmas napokba.