A nagy pontyokat kedvelő horgászokat bizonyosan lenyűgözi majd az a filmsorozat, ami a Viasat World tévécsatorna révén kerül hamarosan adásba. Ali Hamidi, a sorozat kitalálója részletes interjúban avat be minket a filmek készítésének hátterébe, ami mellett a méltán híres pontyhorgász halfogáshoz kapcsolódó gondolatait is megismerhetjük…
Hogyan született a sporthorgászat iránti szenvedélyed?
A sporthorgászat általában tengerben zajlik, ez eltér a mi horgászatunktól. Körülbelül 11-12 éves korom óta horgászom és úgy éreztem, hogy ez segít az iskolás időszak túlélésében. Szerencsére a szüleim kiváló oktatásban részesítettek. Utána televízióztam és marketing területen helyezkedtem el. A karrierem a sportújságírás irányába tolódott, ami ötvöződött a horgászat iránti szerelemmel és szenvedéllyel. Elkezdtem egy horgászfelszerelést előállító cégnek műsorokat gyártani ebben a témában. Emlékszem az iskoláskoromra, amikor csak erre tudtam gondolni, hogy mikor jön el az újabb hétvége, amikor mehetek a helyi tavakhoz pecázni. Ha valaki akkor azt mondja, hogy bejárhatom az egész világot, miközben halakat fogok és TV műsort forgatok, azt gondoltam volna, hogy őrült. Ez egy erős kötelék. Már nem olyan erős, és más jellegű, mint akkoriban, de még mindig szerelem.
És miért a pontyok? Mi az, amit kedvelsz ebben a fajban?
Többféle fajra is szeretek horgászni, de amikor először lógatod be a csalit – főleg Európában – akkor kis halakat tudsz csak megfogni. És amikor kis halra mész, akkor jön a ponty és tör-zúz. Beeszi magát a tudatodba és már csak arra gondolsz, hogy meg akarod fogni azt a nagy halat. A ponty erről híres, hogy talán ez a legerősebb halfaj. Nagyra nőnek a tavakban, és az emberek szeretik a nagy, erős dolgokat, nem? Mindenki a legnagyobb halra vadászik.
Azért is szeretem a pontyot, mert jól néz ki, nem vékony és törékeny, hanem zömök és erős. A ponty a horgásztörténelem része, meg tudnak öregedni, misztikus lények misztikus helyeken, és mindnek külön egyénisége van. Évente kétszer-háromszor is megfognak egy-egy példányt a visszadobási kötelezettség miatt. A halaknak nevük van, így tényleg egyéniségek lesznek. Angliában pár éve idős korban elpusztult a brit rekordhal. Igazi temetése volt, amiről az országos televízió is beszámolt.
Hallottam erről a híres halról, de soha nem hallottam még ilyesmiről.
Igen, itt eltemetik a halakat. Ez ma már általános dolog.
Milyen tulajdonságai vannak a pontyoknak?
Amikor egy ponty egyedül van, akkor ravasz és válogatós. Csapatban megélénkülnek és falánkak lesznek. Jobb, ha sok ponty jön egyszerre enni, mert ha egy elkezdi, a többi becsatlakozik a buliba. De ha olyan tónál vagy, ahol kevés a hal, vagy távol élnek egymástól, akkor nagyon lassúak és nem igazán pörögnek be a csalitól. Elkezdenek válogatni…
Milyen országokban horgásztál már pontyra és mi hajt előre, hogy folytasd a vizes területek felfedezését?
Bár az „Óriásponty” sorozatnak most még csak az első évadja kerül adásba, mi már befejeztük a második évad forgatását is, a harmadiknak pedig ebben a hónapban látunk neki. Először Magyarországon, Ausztriában, Olaszországban és Japánban jártunk. A második évadban Marokkó, Horvátország, Texas és Dél-Afrika voltak az úti célok. Most Thaiföldön találkozunk egy teljesen más pontyfajjal, a sziámi ponttyal. Hatalmas tömegűre és méretűre tudnak nőni. További terveink között szerepel Franciaország, Szerbia, valamint Spanyolország. Szeretünk utazni és felfedezni, ez az, ami annyira népszerűvé teszi a sorozatot is. Nem csak a horgászatról szól, ez talán csak 30%-a a műsornak. Minden országban új tapasztalatokra teszünk szert, ezért inkább tartom a sorozatunkat egyfajta kulturális utazásnak kalanddal és horgászattal fűszerezve.
Mi a legérdekesebb horgászos sztori, amiről valaha hallottál?
Emlékszem egy pontyra. Ez nem annyira horgászat, inkább azt mutatja, hogy milyen karakter a ponty. Volt egy kollégám, aki kiment a halpiacra, ahol élettelen halakat árultak. Odasétált a pulthoz és meglátta a jégágyon a pontyokat. Kettő közülük nagyon lassan ugyan, de még mozgott. Megvette a két halat, betette őket egy szatyorba. Igen, egy szatyorba. Majd hazavitte és beengedte őket a saját tavába. Ez körülbelül 15 éve történt, azóta is élnek. A pontyok változó testhőmérsékletű állatok, ezért tudták túlélni.
Azt írtad, hogy mindig mosolyogva pecázol. Miért van ez?
Azért nem mindig van ez így, mert van, amikor nekem sem jönnek be a számításaim. De ha jól érzed magad, akkor mosolyogsz. És nehéz jókedv nélkül szórakoztató műsort csinálni. A mosoly pedig boldoggá teszi az embereket, a nézőinket is.
Mesélnél arról, mit csinálsz, amikor nem horgászol? Panaszkodik a családod a hobbid miatt?
Soha. Mindig elfoglalt voltam, a teljes munkaidős állásaim, az európai marketingigazgató pozícióm nem hagyott sok szabadidőt. Én voltam a márka arca, de nekem kellett végezni a stratégiai tervezést is. Így alakult, nem tudatos tervezés eredménye volt. Ha nem forgatok, akkor egyedül nem megyek el horgászni. Hétvégén én is normális tevékenységeket folytatok: sportolok, focit nézek (kedvenc csapatom a Liverpool), elviszem a feleségemet vacsorázni, találkozom a barátaimmal stb. Az utóbbi években minél többet forgattunk, annál kevésbé vágytam horgászni a szabadidőmben. Az agyam túl aktív ahhoz, hogy mindig a tó partján üljek. Változatosságra van szükségem, hogy a projektjeink sikeresek legyenek.
Szerinted melyik ország a legnagyobb horgászparadicsom?
A világ minden szegletében jó horgászni, ha jó a vízminőség. Attól függ, hogy mit szeretnél fogni. Ha pontyot, akkor Európa a sok mesterséges vagy fejlesztett horgasztóval, amibe rengeteg pontyot telepítenek. Különösen Kelet-Európában mindig akadnak igazán nagy halak.
A legelső „Óriásponty” forgatásunkon a Balatonhoz látogattunk el. Ha stukkert tartanál a fejünkhöz, hogy áruljuk el, melyik helyszín volt a legélvezetesebb, az egész stáb a balatoni hetünkre voksolna. Életünk legizgalmasabb, legnyugodtabb, legvidámabb és legromantikusabb pecás forgatása volt. Nem ez a világ legjobb helye, de számomra gyönyörű az egész környezet. Imádtam szemben a hegyeket.
Sokan mondják, hogy a horgászat kikapcsol, de frusztráló is lehet. Mik a horgászat árnyoldalai?
Szerintem a horgászat pihentet. Két kapás között kikapcsolódhatsz, de szerintem az is fontos, hogy horgászat közben el tudsz távolodni a mindennapi problémáidtól és egy más dologra fókuszálsz. Emlékszem, gyerekkoromban, ha vita volt a szüleimmel, mindig elmentem horgászni és megfeledkeztem mindenről. És ilyenkor csak arra gondoltam, hogy mit csinálnak vajon a halak, és hogy tudnám őket kifogni.
A horgászat stimulálja az agyat. Amikor sikeres vagy, akkor boldogsághormonok termelődnek az agyadban. És ha nem sikerül, akkor legszívesebben hazamennél és csapkodnál magad körül. De az összes sport ilyen. Néha azt mondják, a horgászat unalmas, de szerintem egyáltalán nem az. Ha érted a horgászatot és beleásod magad, akkor az olyan esetekben, amikor nem fogsz semmit, elkezdesz azon gondolkozni, hogyan lehetne mégis kapásod… És amikor a hal végre horogra akad, és játszol vele, ez sok óra gondolkodás eredménye: a konklúzió, a jutalom.
Milyen vicces események történtek a forgatáson? Eltört például egy bot, vagy behúzott a vízbe egy hal?
Sok vicces eset történt, de több tragédia is. Inkább a második évadban, mint az elsőn, de mivel az még nem ment le adásban, nem beszélhetek róla. Az első évadban megesett, hogy eltört a hálónk, amikor a halat úsztattuk bele, vagy a nagynak tűnő hal leakadt a horogról. De az Ausztriában forgatott epizódban is sok kalandot éltünk át a duzzadt vad folyókon.
Milyen egy forgatási nap? Mikor keltek és mennyi idő kell az előkészületekre? Mekkora a stáb?
A legtöbb forgatáson 24 órát dolgozunk. Például a Balatonon készítettünk korai forgatásokat és 7-8 napon át voltunk ott. A stáb három műsorvezetőből, hangmérnökből, 1-2 rendezőből és 4-5 operátorból áll, utóbbiakból 2-3 fő egész éjjel dolgozik. Ha éjjel fogunk halat, akkor azt éjjel is forgatjuk. Nem reggel, amikor azt mondjuk az ébredező stábnak, hogy „nézd, mit fogtam”. A stáb mindig ott van velünk, minden egyes percben és izgalmas pillanatban. Napi 24 órában forgatunk 7 vagy 8 napon át. Néha kicsit hosszabban, néha kicsit rövidebben, de körülbelül így. Van fotósunk is, aki segíti a munkánkat. Televíziós szemszögből kicsi a stáb, de nem kell a természetben ennél nagyobb csapat, csak útban lennének és elijesztenék a halakat.
Ki választja ki a következő forgatási helyszínt? Hogy tervezitek meg a következő részeket?
Én szoktam dönteni. Az egész sorozat az én ötletem volt, az enyém a koncepció. Az ötletet eladtam a TV Networknek, leadom az útitervet, elvégzem a kutatást, Gary kollégám pedig megszervezi a logisztikát. Ha van egy ötletem, akkor keresek kapcsolatot az adott országban, akik segítenek a horgászaton kívüli jelenetekben. Utazás előtt 12-14 hónappal kezdődik a tervezés. Mindig előre kell gondolkozni. Még le sem forgattuk a harmadik évadot, de már a negyediken jár a fejem…
Ha horgászhatnál fiktív helyen, mint például a Gyűrűk urából a Megyében vagy a Trónok harcából a Westeros-ban, akkor hová mennél el szívesen?
Minden hely, ahová mennék, létezik. Nem pontyos, de „A nagy horgászpróba” 3. évadában az utolsó részt az Amazonasnál forgattuk. Lenyűgöző volt. Vannak még ember által nem érintett helyek Dél-Amerikában, ahol igazi a természet igazi állatokkal, nagymacskákkal, kígyókkal, majmokkal, papagájokkal. Egyszerűen gyönyörű. Szeretnék ott 2-3 hétig élni, horgászni egy barátommal és együtt élni az állatokkal.
Weboldal: http://viasatexplore.hu/program/16160/
Facebook-oldal: https://www.facebook.com/ViasatExploreHU/
Forrás: Viasat World