A címben szereplő orsók paramétereinek bemutatása már egy korábbi írásban és videóban megtörtént, így most inkább a használati értéküket szeretném prezentálni. Az általános horgászatokhoz ideális orsókat természetesen egy hétköznapi feederezés során mutatom meg, kiemelve, hogy mely tulajdonságok miatt érdemes egy kezdő vagy éppen haladó horgásznak e szerkezeteket választani.
A szóban forgó orsók elsősorban általános horgászatokhoz valók, de ez nem zárja ki azt, hogy a néha-néha versenyre ellátogatók ne találnák meg bennük a számításukat. A két szerkezet között a legnagyobb különbséget a nyeletőfék megléte jelenti. A Carp Fighter Pro rendelkezik ezzel a tulajdonsággal, míg a Power Fighter nem. Ez a felhasználhatóságot nem, mindössze a használat módját befolyásolja.
Mindkét orsó megtalálható a kínálatban 4-5 és 6000-es változatokban. A legkisebb méretet rövid botokhoz, a középsőt a 360-as feederekhez, míg a legnagyobb modellt a 390-es botokhoz javaslom.
Megjelenését tekintve letisztult, igényes kivitel jellemzi ezeket az orsókat elegáns, fekete dizájnnal. Külsejük a legnevesebb orsógyártók legmívesebb termékeire emlékeztet, miközben e modellek a By Döme TEAM FEEDER orsócsalád legkedvezőbb árú, alap alternatívái.
A nyeletőfékes orsók elterjedése a feederezésben nem meglepő, hiszen a finomszerelékes pontyozás során is hasznos kényelmi kiegészítő ez a képesség. De ez a tulajdonság mindössze egy a sok közül, amelyek használat során képbe kerülnek, és a lehető legkényelmesebbé és eredményesebbé teszik a horgászatokat.
A precízebben állítható első főfék rendszer, illetve hátsó nyeletőfék – melyek egyaránt 100%-osan por- és cseppállóak – már ennél az orsócsaládnál is különösen nagy hangsúlyt kaptak. Ezek akadálymentes működése a sikeres fárasztás alapfeltétele. E modellekbe a gyorsfék még nem került be, hiszen kezdő és haladó horgászok számára akár zavaró is lehet az egy mozdulattal állítható fék. Több rizikót rejt magában, akármennyire is praktikus, mint a „lassabb” fék.
Az orsó megerősített, masszív háza és rotorja a napi használat során nem nyújt különleges érzést. Ami viszont fel fog tűnni, hogy huzamosabb használat után is ugyanolyan sima lesz az orsó futása, és megbízhatósága hosszabb használati idő után sem fog csorbulni!
Az elődnél megszokott vékony, acéldrót felkapókart egy erősített, cső felkapókarra cseréltük, amely a sűrű dobások – és ezzel együtt a felkapókar-átváltások – során fog igazán feltűnni. Sokkal erőseb, masszívabb hatást kelt, egész egyszerűen biztonságosabbnak tűnik a használat során.
Az új, forgácsolt fém hajtókar mindenképp kényelmesebb fogást és jobb használhatóságot biztosít csakúgy, mint a nagyméretű, ergonomikus hajtókar-fogantyú. Gyorsabb, stabilabb kitekerést és fárasztás során kontrollált behúzást biztosítanak ezek a tulajdonságok.
Az új kialakítású, szélesebb alumínium dob távdobó kilépő éllel rendelkezik, ami látványnak sem rossz, de jelentőségét igazából a dobások során érzékeljük. Nemcsak távolabbra, de pontosabban is tudjuk bevetni a végszereléket.
A dupla fém zsinórklipsz minden TEAM FEEDER orsón megtalálható, így ezen is! A pontos horgászat érdekében a klipszbe tudjuk beakasztani a zsinórt, így mindig visszatalálunk etetett helyünkre.
A csapágyazott zsinórvezető görgő jelentősége, hogy nem tekeri meg a főzsinórt, mikor behúzzuk a végszereléket, vagy épp fárasztunk. Ennek következtében a zsinór lepergése akadálymentes marad.
Az orsók használatbavételekor a legfontosabb momentum a megfelelő zsinór kiválasztása. Mivel mindkét orsót általános használatra terveztük, érdemes dobjukra olyan erős, megterhelést jól bíró zsinórt tekerni, amely nem távdobáshoz vagy éppen methodozáshoz specializált, hanem ahhoz, hogy a maximumot nyújtsa az általános pecák során. Ez a By Döme TEAM FEEDER Power Fighter Line, melyből ebben az esetben 0,22 mm-es került fel a dobokra, ami elegendő arra, hogy mind Pellet Feederes, mind pedig method technika során be tudjam juttatni a végszerelékem a kívánt 35-40 méteres távolságra.
Annak ellenére, hogy belépő árkategóriájú mindkét szerkezet, megbízhatóságuk feledteti velünk ezt a tényt. Segítségükkel – amennyiben teljes felszerelésünk és végszerelékünk jól összehangolt – bármekkora halat képesek lehetünk kifárasztani. Kezdő és haladó horgászok igényeit ezek az orsók maximálisan kiszolgálják, de még egy profi kezéből sem „fordulnak ki”, hiszen erejük és precizitásuk megvan ahhoz, hogy versenykörülmények közt is megállják a helyüket, nyilván helyén kezelve azt, hogy ezek nem módszer-specifikus orsók.
Bármelyikre is essen a választás, a megbízhatóság és elegancia mellé egy olyan szerkezet párosul, amellyel a halfárasztás élménye maradandó lesz!
Írta: Sipos Gábor
Fotó és videó: Bank Bálint