Talán semmi nem tudja úgy megkeseríteni egy horgász életét, mint a szakadó eső vagy a hideg, süvítő szél. Nem az a probléma, hogy nem lehet ilyen időben halat fogni, hanem az, hogy kicsit „zordabb” időjárásban kényelmetlen a horgászat. A ruhánk átázik, a szél befúj a legkisebb résen is, és pillanatok alatt didergés, később alapos megfázás lehet a dologból. Sajnos azon horgászok közé tartozom, akik akkor mennek pecázni, amikor tudnak, és nem akkor, amikor szeretnének. Ez azt jelenti, hogy ha eltervezek egy horgászatot, akkor - ha kisbalták potyognak is az égből - horgászni megyek. Kisbalták ugyan még nem, de jég, eső, hó már hullott a nyakamba, így alaposan megfizettem a tanulópénzt, mire rájöttem, miért fontos a megfelelő eső és szél elleni védelem.
A ruházatok közül számomra az esőruhák, széldzsekik, polárok talán a legfontosabbak. Nélkülük vagy fázok, vagy ázok, de hogy nem érzem jól magam, az szinte bizonyos. Ha az elmúlt hetek időjárását veszem figyelembe, akkor nem túlzás azt állítani, hogy a szélsőségek, és a váratlan viharok időszakát éljük. Egyik napról a másikra, de volt, amikor óráról órára csökkenhet a levegő hőmérséklete. Mikor ezeket a sorokat írom, 19 fokot mutat a hőmérő, pedig előző nap még 32 fokos kánikulában izzadtam. A váratlan lehűlések, hidegfrontok megkeserítik a horgász életét, hiszen kíséretükben komoly esőzések is kialakulhatnak. Egyre ritkábbak már a kellemes, nyári áztató esők, inkább a heves záporok, zivatarok a jellemzőek.
Ezek ellen régen egyszerűen védekeztem, gyerekként pőrére vetkőztem, ha közeledett a zápor, a ruhámat egy szatyorba rejtettem, és hagytam, hogy a kellemes nyári zápor eláztasson. Miután az eső elállt, kisütött a nap, megszáradtam, majd a gönceimet magamra kapva horgásztam tovább. Nem emlékszem a napjainkra jellemző „ítéletidőre”, a jégverés is ritka vendég volt felénk. Ha hűvösebbre fordult az idő, a „meztelenkedés” ideje lejárt. Nylonból készült kis esőruhát rántottam, ha az őszi eső rázendített. Sokáig nem értettem, hogy a ruhám ennek ellenére miért lett mégis vizes. Később, felnőtt fejjel rájöttem, hogy a testem ugyan kívülről védve volt az eső ellen, de belülről a „fóliasátor” alatt izzadt. Ezt az izzadtságot egyedül a ruha szívta be, és ettől átnyirkosodott mindenem, így ha elállt az eső, fázni kezdtem.
A horgász ruhatáramba is több gyártó esőruháit felvettem, de kevesek maradtak sokáig használatban. Ha jól utánaszámolok, már több mint 4 garnitúra esőruhát használtam el. Jelenleg egy Shimano HFG esőruhát nyüstölök idestova 3 éve, így nagyon kíváncsi lettem, mikor a cég egy úgynevezett Match dzsekijét kaptam meg bemutatásra. Egészen véletlenül már másnap felavattam egy horgászat során, mikor a reggeli gyönyörű időből délutánra napokig tartó esőzés alakult ki. (Ez a kaland is megér egy kis írást.) Azokban az órákban annyira meggyőzően viselkedett és annyira sikerült megbarátkoznom vele, hogy azóta ő is a ruhatáramba költözött. Hogy miért? Vágjunk bele!
A Shimano Hyper Fishing Gear (HFG) Match dzseki valójában a versenyhorgászoknak készült. Ők azok, akik valóban minden körülmények közepette horgásznak, hiszen ha verseny van, akkor bármilyen időjárási helyzetben a maximumot kell nyújtani. Ehhez szükség van egy olyan ruházatra, ami szintén képes a maximumot nyújtani viselőjének. A Shimano a Match dzseki tervezésénél a következőket tartotta szem előtt. A versenyhorgászoknak szánt dzseki legyen könnyű, legyen tökéletesen víz- és szélálló (kívül-belül), könnyen lehessen kombinálni más ruházattal és mindezen funkcionális dolgok mellé legyen divatos, szép is. Véleményem szerint ezek mindegyikét sikerült megvalósítani a Shimano HFG Match dzseki tervezése közben. Ha az utcán pillantanánk meg, keveseknek jutna az eszébe, hogy egy megszállott horgász jön velünk szembe. Egyszerű, nem hivalkodó, inkább elegáns benyomást kelt. Sötétszürke, fekete színe miatt szinte minden más színnel jól harmonizál. A dzsekin vékony fényvisszaverő csíkokat is elrejtettek, gondolva az éjszakai viselőkre. A cég logója nem uralja teljes egészében a dzsekit, diszkréten, aprócska betűkkel írva húzódik meg a kézelőn, a mellen és a galléron a Shimano felirat. A dzseki anyagául az úgynevezett DryShield membrán anyagot választották.
Az anyag jellemzője, hogy magas vízoszlopnyomásnak is képes ellenállni, és mindezek mellett átereszti a levegőt. Egyszerűen szólva: ez a japánban kifejlesztett anyag könnyű, vízhatlan és légáteresztő. Ennek köszönhetően a test párolgását áteresztve tartja szárazon a horgászt. Nem csupán a külső nedvességet zárja ki, hanem a belső nedvességet is engedi távozni, megszüntetve ezzel az ismert „fóliasátor effektust”. A dzseki alsó részén egy felirat díszeleg: Multi Layers System.
Mit is takar ez a három angol szó? Ha lefordítjuk, akkor többrétegű rendszernek lehet fordítani. Mit jelent ez? A Shimano e rendszerében a ruhák tetszőlegesen felcserélhetők, hogy az időjárás minden változásához igazodni tudjon a horgász. A Multi Layers System keretein belül a ruházatok egymást segítve, kiegészítve védik a horgászt a hideg vagy akár az eső ellen. E rendszer a segítségével kevesebb ruházattal is megoldhatjuk a megfelelő védelmet úgy, hogy közben a mozgásban sem leszünk korlátozva. A Multi Layers System ruházat jellemzői:
- Harcol a hideg ellen
- Szárazon tartja testet
- Rendkívül kényelmes
- A karok és lábak szabad mozgását biztosítja
A három legfontosabb réteg:
- A külső rétegnek vízhatlannak, melegnek és lélegzőnek kell lennie, valamint nem fújhat át rajta a szél.
- A középső réteg a hidegben a rétegek között tartja a levegőt, amely a meleget biztosítja a ruha belsejében, melegben pedig biztosítja a szellőzést.
- A lélegző alsó réteg közvetlen kapcsolatban van a bőrrel, és a test páráját kiszállítva a bőrt szárazon és melegen tartja.
A Shimano HFG Match dzseki e rendszerben mint külső réteg vesz részt. Okosan kiegészítve a többi réteggel egy többcélú ruházatot kaphatunk. Nem kell mást tenni, mint egy megfelelő polárral, hidegebb időben egy jó alsó ruházattal kiegészíteni. A Shimano mindegyik réteghez kínál megfelelő ruházatot, így később elegendő ezek közül válogatni, ha szeretnénk minden eshetőségre felkészülni. (Elsősorban a mínuszok ellen.) Én egy jó meleg polár pulcsival egészítettem ki. A dzseki anyaga már önmagában is garancia arra, hogy a dzseki tökéletesen víz- és szélálló legyen, azonban sok okos, ötletes megoldással fejelték ezt meg a Shimano „szabászai”. A dzseki derékrésze egy madzaggal szorosabbra húzható, belül pedig egy ötletes szélvédőt is elrejtettek. Alaphelyzetben egy tépőzáras fekete zseb rejti azt a derék szűkítőt, amit elővarázsolva és becsatolva egy hideget, szelet teljes egészében kizáró plusz védelmet tudunk kialakítani. A tépőzáras és patentos derékvédő ugyanis teljesen lezárja a dzseki alját, így ott a hidegnek és szélnek esélye sem marad behatolni.
Különösen horgászládán ülve lehet hálás dolog ez a kis apróság, ugyanis ülő helyzetben a kabátok hajlamosak a derekunkat szabadon hagyva felcsúszni. Ennél a dzsekinél ezt ezzel sikerült kiküszöbölni. A szél és az eső belső rétegekbe hatolását másutt is ötletes módon gátolja meg a Match dzseki. A kabát ujjába belülre egy neoprén mandzsettát varrtak, amely tépőzár segítségével tökéletesen lezárja szabad bejárást. A kabát ujján is találunk egy plusz tépőzárat, amivel véglegesen kizárunk minden nedvességet. Az esőnek esélye sincsen a dzseki ujjain keresztül behatolni. A neoprén segítségével olyan szoros záródást tudunk alakítani, hogy akár a vízbe is nyúlhatunk, nem fog a dzsekink ujján felkúszni a nedvesség. A zsebeket szintén óvják az esőtől, vízálló cipzárral láttak el minden zsebet.
Zsebekkel egyébként gazdagon felszerelt a Shimano Match dzseki. Az elején találunk két nagyméretű zsebet. A zseb belső része finom, puha anyaggal borított, szeles időben akár a kezünket is melegíthetjük benne, de értékeinket is nyugodtan elrejthetjük itt. A cipzár „esőbiztos”, könnyen hozzáférhető.
A dzseki mellrészén egy extrém méretű zsebet is találunk, szintén esőtől védett záródással. Ide akár egy tartalék pólót is behajtogathatunk, kényelmesen el fog férni. A dzseki belseje is további zsebeket rejt. A bal oldalon, közvetlenül a cipzár mellett egy kisebb, igazolványok, pénz tárolására alkalmas, „esőbiztos” tároló kapott helyet, míg a jobb oldalon egy másik, hasonló méretű klasszikus belső zsebbe is pakolhatunk. A bal oldalon a mobiltelefonunkat tudjuk biztonságos neoprén zsebecskébe rejteni, amely felül tépőzárral akadályozza meg a telefon kipottyanását. A dzseki tökéletes záródásáért erős, strapabíró cipzár felelős, amely akár alulról is nyitható, gondolván a férfiemberek pár sör után kialakuló szorult helyzetére. (Ezt az apró figyelmességet valódi vészhelyzetben fogjuk nagyra értékelni. :-))
A zipzárt még egy külső tépőzárral záródó csík is védi, így garantálva az vízálló záródást. Sokszor kényelmetlen a nyakig felhúzott zipzár, hiszen folyamatosan irritálja a nyakat. A Shimano HFG Match dzsekinél erre is gondoltak: a nyaki részhez egy finom, puha anyagot tettek be, így a zipzár nem érintkezhet közvetlenül a bőrünkkel. A Shimano HFG Match dzseki kapucnija is rejt néhány figyelmességet. Az egyik maga a kapucni diszkrét elrejtésének megoldása. A kapucni a nyak mögé, egy tépőzáras „zsebbe” rejthető. A kabáton hagyva tartást ad a gallérnak, melegíti a nyakat, de ha gondoljuk, akár le is vehetjük a dzsekiről.
Maga a kapucni patentokkal kapcsolódik a dzsekihez. Ha esik az eső, a gallér alól pillanatok alatt előkapható és a két madzaggal, illetve a fejtetőre varrt tépőzárral könnyen-gyorsan méretre szabható. Hogy a hideg és az eső a nyakunknál se tudjon támadni, a kapucnit sálhoz hasonlóan fejünk köré tudjuk „csavarni”. Ha ügyesek vagyunk, csupán a szemünk és az orrunk fog kikandikálni a dzsekiből, minden más esőtől-széltől védve marad. A dzseki kellően hosszú, 3/4-esnek mondanám.
A derekat teljesen takarja és hátul, az alsó részen egy erősebb anyagot találunk, hogy ne kopjon ki a ládán kuporogva a kabátunk alsó része. A dzseki mellé megvásárolható az ugyanilyen anyagból készült kantáros nadrág is. A Match dzseki és a kantáros Match nadrág együtt már minden kényes és kifinomult versenyzői igényt kielégít. (Nem véletlenül kapta a hazai Shimano csapat is ezt az összeállítást.) A dzseki jó szolgálatot tesz a zordabb időjárási körülmények közepette, és mint esőkabát - a következő részben bemutatásra kerülő nadrággal és polárral kiegészítve - teljes körű védelmet nyújt a legvadabb, hideg záporban is. A cél a dzseki kialakításánál ugyanis az volt, hogy olyan többfunkciós kabátot alkossanak, ami viselőjének minden komfortigényét kielégíti. Ez - véleményem szerint - sikerült, ezt egyre több versenyhorgász is bizonyíthatja. Közöttük Alan Scotthorne és sok más angol kiválóság, akik ugye tudják, milyen érzés esőben-szélben horgászni. Ahogy a jövő heti időjárás jelentést olvasom, nekem is jó szolgálatot fog tenni, bár nem meglepő, ritkán szoktam szép időben horgászni - ezért is az egyik kedvencem ez a dzseki. A pénzemért minőséget és valóban teljes körű védelmet kaptam. Nekem ez a lényeg.
(X)
Írta: Polyák Csaba (csabio)
Fotók, videó: Takács Péter