Az ütköző csomók kötését nagyon fontos elsajátítani, hisz vannak olyan esetek, mikor a bot hosszánál nagyobb eresztéket kell állítanunk. Ez az eset leggyakrabban a matchbotos és a bolognai módszeres horgászatban fordul elő, amikor csúszóra szereljük az úszónkat. Elsősorban a mélyebb folyók illetve a bányatavak horgászatánál kell ezt a csomót vagy csomókat segítségül hívni. Nagyon fontos, hogy az elkészült csomóknál ne teljesen a kötés mellett vágjuk le a felesleges részt, mert akkor csökken a dobástáv, ugyanis a gyűrűkön nem tud akadálymentesen átfutni dobáskor az ütköző. A mai részben három ütközőcsomót sajátíthatunk el.
Sokmenetes ütköző
Ez a csomó nagyon stabil, a nagyobb méretű úszók alkalmazásánál is megállja a helyét, nem mozdul el. A nagyobb önsúlyú wagglerek esetén lehet két ilyen csomót is egymás mellé felkötni, ha úgy érezzük, hogy egy nem tart elég fixen.
![A sötét színű <b>F</b> a főzsinórunk. A fehér szálból kötjük az ütköző csomót. Az ábrán látható módon, vegyük át kétszer az <b>F</b> körül a világos szálat. A sötét színű <b>F</b> a főzsinórunk. A fehér szálból kötjük az ütköző csomót. Az ábrán látható módon, vegyük át kétszer az <b>F</b> körül a világos szálat.](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Fogjuk meg az <b>A</b> és a <b>B</b> szálakat és képezzünk velük egy egyszerű csomót <b>C</b> Fogjuk meg az <b>A</b> és a <b>B</b> szálakat és képezzünk velük egy egyszerű csomót <b>C</b>](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Ismételjük meg a második lépést még legalább kétszer Ismételjük meg a második lépést még legalább kétszer](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Az <b>A</b> és a <b>B</b> szálak egyenletes húzásával szorítsuk meg a <b>C</b> csomót. Vágjuk le a felesleges damilt, de ne túl közel a csomóhoz. Hagyjunk néhány mm-t, hogy könnyen áthaladjon a bot gyűrűi között. Ezzel elkészült a sokmenetes ütköző. Az <b>A</b> és a <b>B</b> szálak egyenletes húzásával szorítsuk meg a <b>C</b> csomót. Vágjuk le a felesleges damilt, de ne túl közel a csomóhoz. Hagyjunk néhány mm-t, hogy könnyen áthaladjon a bot gyűrűi között. Ezzel elkészült a sokmenetes ütköző.](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Nyolcas kötés
Ez az ütköző kizárólag kisebb méretű csúszóra szerelt úszókhoz ajánlatos, hisz nem tart olyan erősen a kevesebb menetszám miatt, mint a többmenetes.
![A sötét színű <b>F</b> jelöli a főzsinórt. Vegyük át egyszer az <b>F</b> körül a világos szálat A sötét színű <b>F</b> jelöli a főzsinórt. Vegyük át egyszer az <b>F</b> körül a világos szálat](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Fogjuk meg az <b>A</b> szálat és az ábrán látható módon hajtsuk lefelé az <b>F</b> szálon át. Így megkapjuk a <b>C</b> hurkot Fogjuk meg az <b>A</b> szálat és az ábrán látható módon hajtsuk lefelé az <b>F</b> szálon át. Így megkapjuk a <b>C</b> hurkot](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Fogjuk meg az <b>A</b> véget és vegyük át az <b>F</b> szál alatt a <b>C</b> hurkon Fogjuk meg az <b>A</b> véget és vegyük át az <b>F</b> szál alatt a <b>C</b> hurkon](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Az <b>A</b> és a <b>B</b> szálak egyenletes húzásával szorítsuk meg a <b>C</b> csomót. Vágjuk le a felesleges damilt, de ne túl közel a csomóhoz. Hagyjunk 2-3 cm-t, hogy könnyen áthaladjon a bot gyűrűi között. Ezzel elkészült a nyolcas csomó. Az <b>A</b> és a <b>B</b> szálak egyenletes húzásával szorítsuk meg a <b>C</b> csomót. Vágjuk le a felesleges damilt, de ne túl közel a csomóhoz. Hagyjunk 2-3 cm-t, hogy könnyen áthaladjon a bot gyűrűi között. Ezzel elkészült a nyolcas csomó.](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
Belső szálas ütközőcsomó
Ez egy nagyon megbízható stopper, akár nagyobb önsúlyú wagglerúszók ütköztetésére is használhatjuk.
![Az ábrán <b>F</b> jelöli a főzsinórt. Fektessük mellé az <b>a</b> kezdetű és <b>A</b> végű damilt, amiből az ütközőt kötjük. Vegyük át az <b>A</b> véget az <b>F</b> felett, így megkapjuk a <b>B</b> hurkot Az ábrán <b>F</b> jelöli a főzsinórt. Fektessük mellé az <b>a</b> kezdetű és <b>A</b> végű damilt, amiből az ütközőt kötjük. Vegyük át az <b>A</b> véget az <b>F</b> felett, így megkapjuk a <b>B</b> hurkot](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Fogjuk meg az <b>A</b> szálvéget és vegyük át a szorosan egymás mellé fogott <b>a</b> és <b>F</b> körül Fogjuk meg az <b>A</b> szálvéget és vegyük át a szorosan egymás mellé fogott <b>a</b> és <b>F</b> körül](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Ismételjük meg az előbbi lépést 4-5 alkalommal Ismételjük meg az előbbi lépést 4-5 alkalommal](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Vezessük át az <b>A</b> véget a <b>B</b> hurkon Vezessük át az <b>A</b> véget a <b>B</b> hurkon](/assets/front/img/fallback_image_169.png)
![Húzzuk szorosra a kötés meneteit és a felesleges <b>A</b> és <b>a</b> damilokat vágjuk le. Ügyeljünk arra, hogy hagyjunk 2-3 cm-t, így könnyebben átcsúszik a vezetőgyűrűkön Húzzuk szorosra a kötés meneteit és a felesleges <b>A</b> és <b>a</b> damilokat vágjuk le. Ügyeljünk arra, hogy hagyjunk 2-3 cm-t, így könnyebben átcsúszik a vezetőgyűrűkön](/assets/front/img/fallback_image_169.png)