Velká Domasa - Nagy Domasa víztározó

Velká Domasa - Nagy Domasa víztározó

Újabb szlovákiai vízbemutatóval lepett meg minket Méhes Csaba. A festői szépségű Nagy Domasa víztározó a magyar horgászok számára talán teljesen ismeretlen. Pedig aki egyszer ezt a vizet megismeri, az máris a következő horgászatot tervezgeti.Tartsanak velünk!

A Nagy Domasa víztározó 1962-67 között épült az Ondava folyón. Két részből áll: fő része a Nagy Domasa 187,5 millió köbméter űrtartalommal, hossza 18 km, szélessége eléri a 4 km-t, átlag mélysége 18 m. A vízterület nagysága 1422 hektár.

A fő víztározó után található a kiegyenlítő tározó a Kis Domasa, melynek űrtartalma 1 millió köbméter. Itt a vízterület nagysága 105 ha. Az átlagos tengerszint feletti magasság 156 m.

A víz hőmérséklete nyáron 20-24 C°. A víz minősége területenként változik, általában a duzzasztógát fala felé tisztul.

,"s","100%","k"]A tó a Szlovák Horgászszervezet sztropkói alapszervezete kezelése alatt áll. A horgászatot eme szervezet horgászrendje szabályozza. Néhány szó arról mit is kell tudni az ide érkező horgásznak.

Szezon

Március 16 - tól május 31 - ig általános horgászati tilalom van érvényben. Az év többi részében bátran lehet horgászni, persze ha rendelkezünk horgászjeggyel. Közkedvelt módszer az itt élők közt, a hagyományos fenekezés, de manapság egyre jobban kezd elterjedni a feeder-, spicc-, matchbotos finom munka is. Egy biztos, bármely sporthorgász megtalálja a maga örömét.

Nyitvatartás

Korlátozva van továbbá a horgászat ideje is. Ez hónaponként változó így:

Január, február

7:00 - 19:00

Március

5:00 - 20:00

Április

6:00 - 21:00

Május, június

4:00 - 24:00

Július, augusztus

0:00 - 24:00

Szeptember

6:00 - 21:00

Október

5:00 - 20:00

November, december

7:00 - 19:00

Halak

Körülbelül 23 fajta hal él a tóban, ezen belül nem ritkák a kapitális példányok sem. Leggyakrabban előforduló halak közül megemlíteném a pontyot (rekordméret 23 kg), a dévérkeszeget ( 2,8 kg), harcsát ( 70 kg), de ezen kívül előszeretettel szűrik a vizet a pergető horgászok is. Nem is eredménytelenül. Jómagam is elcsíptem már jó néhány balint a jobbak közül. Nem ritkák a 2-3 kilós példányok. Ugyanúgy csukában és süllőben is dúskál a víz. Hallottam már partközeli méterhúszas példányokról.

Tudni kell továbbá, hogy a zsákmányolható halak mérete korlátozott.

Néhány méret:

Ponty

35 cm

Harcsa

60 cm

Balin

40 cm

Márna

35 cm

Compó

20 cm

Amur

60 cm

Csuka

50 cm

Angolna

45 cm

Süllő

45 cm

Dévérkeszeg

25 cm

Jegyárak

Napijegy:

1.710,- HUF

Hetijegy:

5.130,- HUF

Egyéb

Etetési és csalizási korlátozás nincs. Csónakból való horgászat is engedélyezett.

További megkötések vannak még a korosztályokra vonatkozólag. Gyermekek 10 éves korig csak olyan felnőtt kíséretében horgászhatnak, aki egy spiccbotra vonatkozó engedéllyel rendelkezik. Maximum 1 kg halat zsákmányolhatnak. 10 - 15 éves korosztály egy hagyományos orsós botra szóló engedéllyel horgászhat. Nem használhat csaliként babahalat, vagy annak részét sem. Nem folytathat pergetőhorgászatot sem. Ebben az esetben az elvihető halak mennyisége 3 kg és max. 1 ponty vagy 1 amur.

Az utolsó a 15 - 18 korosztály, amely ugyanolyan jogokkal horgászhat, mint a felnőttek, tehát maximum két orsóval felszerelt bottal. A felnőttek esetében a megtartható hal mennyisége 7 kg, ebből 2 darab lehet ponty (csuka, süllő, amur, harcsa). Ha egy megfogott hal mérete meghaladja a 7 kg-t, abban az esetben a megfogható mennyiség erre az egy halra korlátozódik.[-doboz]

Azon kívül, hogy a Nagy Domasa kedvenc horgászhely, amellett kitűnő üdülési lehetőséget is nyújt az otthon ritkán látott horgászok feleségeinek, családjának. Amíg a papa horgászik, addig a család túrázhat a környező erdőkben, hegyekben. Aki a vizet szereti és lusta sétálni, az sem marad szórakozás nélkül. Lehetőség van csónak, túrakerékpár bérlésére, vagy akár teniszpályák talajának koptatására is. A fürdeni vágyók nyugodtan bevethetik magukat a tó hűs hullámaiba is.

Szálláslehetőséget magánnyaralókban vagy hotelekben találni. Szobaárak 1 200 HUF - tól 4 000 HUF - ig mozognak egy napra. Aki jobban szereti a sátrat vagy a lakókocsit annak tucatnyi kemping áll a rendelkezésére.

Igaz nincs éppen a Szlovák - Magyar államhatár közelében, de aki pihenni akar, az keresse fel ezt a helyet. Megéri! Budapest felől érkezőknek ajánlom a Budapest - Hatvan - Gyöngyös - Miskolc - Kassa - Sároseperjes (Presov) - Nová Kelca útvonalat. Az út hossza mindössze kb. 350 km.

A térkép klikkeléssel nagyítható

JÓ PIHENÉST!!!

Méhes Csaba /csomike/

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.