Bábok főszerepben Feederrel a Dunán A sügér, mint versenyhal Zsinórok a csukalegyezésben Mi is az a minnow? HORGÁSZVIZEINK: Bácsbokodi-Víztározó
A FINOMSZERELÉKES HORGÁSZAT TITKAI
Bábok főszerepben
A báb sok sporttársunknak csak egy hasznavehetetlenné vált csontkukacot jelent, pedig - hozzáértő alkalmazással - nagyon is hasznos és a halak által kedvelt csaliként vethetjük be horgászathoz, a versenyhorgászatban pedig egyenesen kiemelt jelentősége van. A csontibáb az angol és az olasz versenyzők egyik leghatékonyabb fegyvere a nemzetközi versenyeken.
Ahogyan a csontinál, úgy a bábnál is igaz, hogy kevesen és ritkán alkalmazzák ezt a csalit. A csontkukac-tenyésztők a bábkészítés folyamata közben meg tudják határozni, hogy süllyedő, úszó vagy lebegő csalit szeretnének-e előállítani. A lebegő báb mozgására jellemző, hogy a vízközti rétegekből kiindulva rendkívül lassan felfelé haladva éri el a vízfelszínt. A lebegő bábot eredetileg a vízi növényzettel sűrűn borított meder megfelelő meghorgászása végett kezdték alkalmazni, felhasználása azonban mára sokkal szélesebb körben történik. Erősen tapadó, a vízben csak hosszan oldódó etetőanyagokba téve igen hatékonyan hívják fel a halak figyelmét a lassanként kiszabaduló lebegő bábok.
Feederrel a Dunán
A vadvízen fogott kapitális ponty vagy amur legalább akkora elégedettséggel tölt el, mint egy süllő vagy harcsa. Pirkadat előtt indulok csónakommal útnak. A folyásba macskázok, egy parti fához lövöm be pozíciómat. Megszórom a területet kukoricával, majd jöhetnek a gondosan előre felszerelt botok. Főzsinórom huszonötös monó, fonott előkével, százhúszas ólmokkal, a csali pedig kukorica. Bár próbálgattam bojlit is - és fütyülős kapásom is volt rá -, de egyelőre a kukorica hozta az eredményt, az elmúlt hetekben fogtam pontyokat hét kilóig, de feljebb nem akart menni a mérleg mutatója. Pedig nagyon várom már, hogy megszákoljam életem első tíz feletti dunai pontyát. Éppen ezért minden alkalommal teljesen új szereléket kötök, és a horog helyét is tüzetesen átvizsgálom - nem szeretném a kemény munkát egy apró hiba miatt feleslegessé tenni. Három-négy szem kukoricát fűzök a horog öblére kötött előkére, és magam elé vetem a sodrásba. A botot gondosan megtámasztom, fék beállítva, kicsit lazán, hogy ne forduljon a vízbe a bot kapáskor. Fejlámpám fényében épp kukoricákat válogatok a másik szerelékre, mikor felvisít a fékem, talán még a kukorica sem ült le a fenékre.
A sügér, mint versenyhal
A sügér horgászata egyre inkább előtérbe kerül hazánkban is. Mind többen próbálkoznak megfogásukkal adott napi célhalként, de a pergető versenyeken is egyre inkább számolni kell vele. 2012-től a pergető OB-n a fogott halak cm-ben mért hossza a mérvadó, így nem elképzelhetetlen, hogy lesz olyan állomása a versenysorozatnak, ahol akár komolyabban is számításba kell majd venni a sügért. Mint a magyar csónakos pergetőválogatott szövetségi kapitánya, volt szerencsém jó pár világbajnokságon részt venni, s a hazai országos bajnokságokon is rendszeresen indulok, így igazán közelből láthatom, hogy számos esetben a sügér stratégiai fontosságú hal; az eddig megrendezett csónakos vb-k felét sügérrel nyerték meg. Általában panaszkodunk a hazai sügérek átlagméretére - joggal. Ezzel együtt van jó néhány ismert vízterület, ahol a sügérnek termetesebb példányait is horogra lehet keríteni.
2007-ben az oroszországi Szaratov adott otthont a pergető vb-nek, a Volga folyó egy kiszélesedett, holtágakkal tagolt szakaszán. A verseny sügéres-csukás megmérettetésként vonult be a történelembe, és a házigazda oroszok győzelmét hozta. Mindkét fordulóban egy-egy orosz világbajnok versenybírója voltam, ami azt jelentette, hogy a verseny elejétől a végéig egy csónakban ültem velük, a regisztráltam a fogásaikat, ellenőriztem, hogy mindent a szabályoknak megfelelően csinálnak-e. Ez a két alkalom, felért egy intenzív sügérező kurzussal, annyira másképp horgásztak, mint mi.
Zsinórok a csukalegyezésben
A műlegyezésben zsinórok hordozzák a nagyobb variációs lehetőséget. Mikor legyen úszó vagy éppen merülő a zsinór? Illetve melyek azok a felszerelésbeli apróságok, amelyek hozzátehetnek a sikerhez? Igyekszem egy rövid áttekintést nyújtani.
Mindenki úszó zsinórral kezdi, és nagyon jól teszi. Az úszó zsinór sok nyűgtől kímél meg, amely a merülő zsinórok világában eltűrt és megszokott dolognak számít. Eleve a víz színén úszik, nem tekeredik a víz alatti ágak, növények közé - sőt, minden rándításnál a legyet is kiemeli onnan. Ideális a víz alatti dzsungelek átfésülésére, és ezen a ponton a hagyományos pergetés eredményességét is felülmúlhatja.
Úszó zsinórral párosított legyünket enyhén súlyozhatjuk is, de csak okosan! (Erre még a későbbiekben kitérek.) Játszhatunk az előke hosszával is, hiszen ettől függ, hogy a legyünk milyen mélyre jut le. Hát, nem túl mélyre… És itt vannak az úszózsinóros összeállítás határai. Másfél-két méteres vizeket még végig lehet horgászni úszó zsinórral, de ha a csukák mélyre húzódnak, vagy különböző okokból kifolyólag az aljzathoz tapadnak, akkor már érdemesebb valamilyen merülő zsinórban gondolkodni.
Mi is az a minnow?
A wobblerek nagy családjának hazánkban talán kissé elhanyagolt tagja ez a karcsú testű, egyrészes kis halutánzat, a minnow. Amikor a műcsalikról esik szó, és ehhez a témához érkezek sokan értetlenül néznek rám. Amint a kezembe véve megmutatom, csak akkor esik le a tantusz: ja, hát ez a minnow! Talán a legrégebbi wobbler is már minnow típusú volt. A parton található uszadék fából faraghatták ki őseink igazából a küsz- és kölönteféléket hívatott utánozni. Akik nem szeretnek vele horgászni , azt szokták mondani, nem mozog jól. Azonban a hiba az ő készülékükben van, nem tudják megfelelően kezelni. Sok cég gyártja kifejezetten csak ezeket a modelleket, annyira népszerűek. Mi hozzászoktunk a duci testű crankbaitekhez, amelyek maguktól veretnek akár a leglassabb húzásra is. Pedig soha eredményesebb és szebben táncoló egytestű wobblert nem láttam még, mint egy karcsú minnow. Nem csak küszívás idején lehetünk vele eredményesek! Normál, hétköznapi horgászataim során gyakorta köszönhettem ezeknek a műcsaliknak a fogásaimat, és nem kellett lógó orral hazakullognom.
HORGÁSZVIZEINK: Bácsbokodi-Víztározó
A Bácsbokodi Aranykalász tsz 1974-ben, öntözővíz tárolása céljából hozta létre a tározót. Mivel már akkor is jelentős hagyományai voltak a horgászatnak, egyre nőtt az érdeklődés szélesebb körű hasznosítása iránt. Ennek érdekében 1976-ban közel 40 fővel megalakult a Bácsbokodi Aranykalász MGTSZ Horgász Egyesülete, jelenlegi nevén a Bácsbokodi Sporthorgász Egyesület. Az egyesület a Sporthorgász Egyesületek Bács-Kiskun Megyei Szövetségének tagegyesületeként tevékenykedik, elnöke Aladics László. A vízterület tulajdonosa Bácsbokod Nagyközség önkormányzata, kezelője 2001-től ötven évig a Bácsbokodi Sporthorgász Egyesület. Jelenlegi felnőtt tagjuk 220 fő, ebből hét ifihorgász, továbbá 40 vidéki, aki területi engedéllyel rendelkezik.
Jellege szerint völgyzárógátas víztározó. A természet adta terepviszonyok mellett építettek egy gátat. Vizét a közepes vízhozamú Kígyós-patak táplálja s vezeti el feleslegét. A tározó vizének minőségét rendszeresen a Szarvasi HAKI munkatársa vizsgálja, s hal-élettanilag eddig kiválónak találta.