A Sporthorgász 2003. áprilisi számából

A Sporthorgász 2003. áprilisi számából

Olvasóink az előző lapszámban már találkozhattak a szendvicskukoricával, amely elsősorban ponty és amur horgászatára lett kifejlesztve. A világviszonylatban is újdonságnak számító csalikombináció prototípusának tesztelése hazai vizeinken tavakban, folyókban, kis csatornákban végrehajtott horgászatok sorozatával történt. A csalikombináció számtalan, önmagában jelentéktelennek tűnő módosítás után nyerte el végleges formáját. A fejlesztés elsődleges célja a legnagyobb fogási hatékonyság elérése volt, kompromisszumok nélkül.

A magyar halkincs
A szegény rokon

A compó az európai pontyfélék között az egyik legszélesebb elterjedéssel bíró hal. Az Ob és a Jenyiszej középső folyásától Közép- és Kis-Ázsián át - Skandináviát és Görögország legdélibb részét leszámítva - mindenhol fellelhető az Atlanti-óceánig. Latin neve: Tinca tinca. Angolul: Tench. Németül: Schleie. Oroszul: Lin. Népi nevei: cigányhal, cigányponty, gyászkeszeg, haldoktor, sárhal, tathal, vargahal, varjúhal, zöldike. Korábban nyálkás czompónak mondta a tudomány. Herman Ottó sajátkezű rajzát közölte az általa őshonosnak ítélt halak között. Egyéb forrásokból szintúgy ismerjük régtől fogva. Már egy 1212-ben kelt oklevél néven nevezi a compót, sőt mi több, a jégkorszak előtti régészeti leletek is tanúsítják létét a Kárpát-medencében.


Mesterfogások
A francia lecke

Kevés embernek adatik meg a lehetőség, hogy télen, amikor a honi vizek jelentős részét jégpáncél borítja, zavartalanul horgászhasson külföldön a világ legjobb horgászaival. Magyar Szilárd egy hétig a francia Team Sensas 28 csapat vendége volt, amely 2001-ben Belgiumban klubcsapat világbajnoki címet nyert - ahol Szilárdék csapata, a MILO HSE a második lett! -, és 2002-ben megszerezte a francia bajnoki címet is. A csapat vezetője, Jean Desqué Franciaország legeredményesebb versenyzője, aki a kint tartózkodásunk ideje alatt hihetetlenül sok újdonságot és érdekes módszert mutatott be. Mindezt éles körülmények között - versenyeken. A francia horgászok egész télen (hiszen vizeik jelentős része ekkor sem fagy be), hetente akár több alakalommal is versenyeken mérik össze tudásukat, tapasztalatukat.


Horgásztúrák a nagy halak birodalmában
Háromfai kalandok

Bár a tavalyi év a horgászat szempontjából nagyon sűrű volt, a háromfai pecázások nem maradhattak el. Nagyon közel áll a szívemhez a töklevéllel sűrűn benőtt tározó, mindig nagy örömmel térek vissza Háromfára. Az itt élő emberek példa értékű vendéglátása, a csodálatos táj és a hatalmas méretű halak felvillanyoznak, plusz energiával töltenek fel. A tudat, hogy bármikor horogra akadhat egy húsz kilón felüli ponty, szintén ösztönzőleg hat horgászataimra. Nem egyszer láttam hihetetlen méretű pontyokat fordulni a töklevelek között, többször még tippelni sem mertem a súlyukat illetően. Csak idő kérdése, és hamarosan Háromfáról is kikerül a harminc kilón felüli ponty - szerintem igenis élnek ekkora halak a tározóban.


Vakuval
Hidegfényű lámpák

Lámpának lennie kell a horgászholmi között, s ami épp olyan fontos, üzembiztosnak kell lennie - ez a horgászlámpával kapcsolatos alapelvárás. Némelyeknek napi eszköze a lámpa, mások évenként csak egyszer-kétszer veszik kézbe, de a rendszeres használó számot tart rá, hogy freccsenő víztől védett legyen a lámpája, s az sem mindegy, mekkora az élettartama, hogy mennyibe kerül maga az eszköz, s mennyibe az üzemeltetése.


Kémények árnyékában

Százhalombatta. Erőmű a Duna partján. Égig érő kémények. Olaj, gáz, áram. Mindenfelé erősáramú kábelek. S az ipari létesítmények tövében egy valaha szelíden kanyargó, fűzekkel övezett patak: a Benta. Az ipar idetelepülésekor az ember a szolgálatába állította, mint mindent, ami érdekéhez fűződik. Medrét kiegyenesítették, kiszélesítették és kikövezték, hogy az erőmű hűtővizét rajta keresztül engedjék a Dunába. Ezek a tereprendezések ugyan károsan befolyásolták a környezet arculatát, de kitűnő horgászvizet teremtettek. (Azóta befásították a partot.) A Duna, mely Dunafüred (ma már Százhalombattához csatolták) üdülőtelepénél öleli magába a Bentát, ontotta bele a legkülönfélébb halfajokat, és a meleg víz miatt egész évben eredményes fogással kecsegtetett.


Kis vizek varázsa
A szentesi Gerecz-tó

Anélkül, hogy csorbítani szándékoznám a Kurca szentesi szakaszának horgászati értékeit, avagy lenyűgöző, romantikus természeti szépségeit, már mindjárt itt, az elején ki merem mondani, hogy a Gerecz-tó minden tekintetben, főleg halbőségben állja a versenyt a "szomszádasszonnyal", a Kurcával. Sőt! Abban még föl is múlja, hogy a legmerészebb horgászálmokban úszkáló halóriásokat, leginkább harcsákat, süllőket, pontyokat, csukákat is bújtat szemérmes szelídségű, de csábító-kacéran kacsingató kékeszöld víztükre alatt. Az ősi ösztönű, ráérző képességű horgász számára ez az egyik vonzó varázsa ennek a víznek.


A Sporthorgász legjobb halfogója 2002
Vízbe húzta a harcsa

Minden év végén a szerkesztőség odaítéli az egyik legeredményesebb horgásznak "A Sporthorgász legjobb halfogója" címet. Ezt 2002-ben a dombóvári Boczor Zoltán (Dombóvár Városi HE) érdemelte ki, aki a toplista harcsa kategóriájában egy 76 kilós példánnyal az első helyen végzett, a negyedik-ötödik helyet is megszerezte, s összesen tizenegy toplistás harcsát zsákmányolt a Tüskei-tóból.


Paducok télen

Januárban nem sokat tétovázhat a horgász, ha szép paducok fogásával kecsegtető meghívást kap. Ilyen esetben az ember akkor cselekszik helyesen, ha mielőbb szabaddá teszi magát, és amint az időjárás és a közlekedési viszonyok megengedik, útnak indul. Mi a trabuccós Nagy Attilával így tettünk. Bár a több szakaszon is csúszós utakon és a pilisi ködös völgyeken sokszor csak városi tempóban haladhattunk úticélunk felé, nem múlt az idő haszontalanul.


Gyakorlat teszi
Pontyozzunk szendviccsel

Olvasóink az előző lapszámban már találkozhattak a szendvicskukoricával, amely elsősorban ponty és amur horgászatára lett kifejlesztve. A világviszonylatban is újdonságnak számító csalikombináció prototípusának tesztelése hazai vizeinken tavakban, folyókban, kis csatornákban végrehajtott horgászatok sorozatával történt. A csalikombináció számtalan, önmagában jelentéktelennek tűnő módosítás után nyerte el végleges formáját. A fejlesztés elsődleges célja a legnagyobb fogási hatékonyság elérése volt, kompromisszumok nélkül. Külön szerencse, hogy a végeredmény egy rendkívül könnyen használható horogravaló lett, amit mindenféle hókusz-pókusz nélkül, egyszerűen ráakasztunk a fenekezős vagy az úszós pontyozószerelékünk horgára, horgaira. Ezt a "csodacsalit" nyugdíjas és diák sporttársaink is megvásárolhatják, akár rendszeresen használhatják is, hiszen egy tasak szendvicskukorica hasonló összegért kapható, mint egy dobozka csonti vagy giliszta. Jó hír a világjáró pontyozóknak, hogy hatalmas jószágokat fogtak a szendviccsel távoli vizeket vallató honfitársaink a Pó folyó és a Duna deltavidékén.


Gyakorlat teszi
Szákszendi feederezés

Sokszor nézem örömmel a téli álmából lassan ébredező tavaszi természetet, hiszen tudom, hamarosan elérkezik az idő, és semmi sem állhat a horgászat útjába. Bár a lehetőségekhez képest télen is sokat horgászom, mégis szinte remegve várom az idénykezdést. A tavaszi hónapokra szintén tervezek bojlis túrákat, de ilyenkor az igazi főszerep - még nálam is - a finomszerelékes horgászaté. Igazán sok időm nincs rá, mindössze néhány hetet szoktam erre az igen élvezetes horgászmódszerre szánni. Mind a match-, mind a feederbotos horgászatot kedvelem, s a mindössze 1,5 hektáros egyesületi kavicsbányatavunkon rendszeresen próbálkozom a keszeg- és pontyállomány megfogásával.

-

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.