Nyugdíjasoknak - A kilencéletű hal, Mesterfogások - A Morava folyó rejtelmei, Tippek-ötletek - A nagyhalazásról, Hathektáros horgászparadicsom, Portyázó horgászok - Kanadában is magyar az úr!, Pontyinvázió Palotáson, Gyakorlat teszi - Szebb a potyka, mint a törpe, Van új a nap alatt!
Nyugdíjasoknak
A kilencéletű hal
Páratlan horgászélményről küldök képes beszámolót, amely az "afrikai harcsával" esett. Nem véletlen az idézőjel, mert Tanzánia nagykövetének fia felháborodástól elfúló hangú nyilatkozatban közölte az egyik rádióadón, hogy az afrikai harcsa az ő hazájának címerállata, s ha nem kívánunk diplomáciai bonyodalmat, ezt az állatot, mely állítólag se nem afrikai, se nem harcsa, e néven ne említsük. Próbáltam megtudni, ki is ő, s hol vagyon hazája (mármint a halnak), de nem jártam sikerrel. Mindenesetre ha hal, ha nem, a gyehenna tüzében edződött pokolbéli ördögök ereje lakozik benne.
Zárt tavakban tartják a tógazdák, 15-20 Celsius körüli vízhőfokon (tehát nyáron). Küllemre a harcsához és a törpeharcsához egyaránt hasonlít valamelyest. Fejlett orrlyukai arra utalnak, hogy igen jó a szaglása. Egyes források "porszívónak" mondják, sugallva, hogy a fenékről táplálkozik (én fogtam víz közül is). Színe harcsaszerű, de létezik albínó változata is. Horgászmérete 2-10 kiló közötti. Ősszel, a víz lehűltével lehalásszák, s temperált helyen tartják, ha nem, 12 Celsius-foknál tüdőgyulladást kap, és elpusztul. Eszerint tüdeje is van.
Mesterfogások
A Morava folyó rejtelmei
Magyar Szilárd a télen Franciaországba kapott meghívót, ahol a világ legjobb horgászaival versenyezhetett (erről korábbi számunkban már beszámoltunk). A nyár elején újabb - visszautasíthatatlan - meghívás érkezett a francia Team Sensas 28 csapat főnökétől, Jean Desqué-től: Csehországba, egy nemzetközi horgászversenyre készültek, s a négyfős csapat egyik tagjának Szilárdot kérték fel. Mesterhorgászunk boldogan mondott igent! Hiszen ez újabb remek alkalom lehet a tapasztalatszerzésre, tanulásra. A csapat Gilles Caudinnal és Eric Lubinnal - a francia válogatott keret jeles tagjaival - kiegészülve nekilátott az új, ismeretlen folyóvíz rejtelmeinek feltárásához.
Tippek-ötletek
A nagyhalazásról
Van rá örvendetes példa, hogy olyan nagyhalas tavakat létesítenek, ahol a bojlis, egyéb fenekező módszerek nem megengedettek. Csak úszóval lehet horgászni, fonott kizárva. A víz sajátossága, hogy a nagy pontyokat az ország minden tájáról gyűjtik, nyáron amurral, afrikai harcsával színesedik az állomány. A pontyok, amurok 4-20 kiló közöttiek. A kérdés: milyen eszközök, módszerek, technikák szükségesek a nagyhalas úszózáshoz?
Hathektáros horgászparadicsom
Juhász Miklós nem csupán egy egyszerű tavat akart létrehozni, de a maga nemében különlegesnek is tervezte. Kapitális méretű pontytelepítésekkel olyan vizet hozott létre, ahol bárki bármikor - ha a tudása és szerencséje engedi - álmai halát is megfoghatja. Ezt garantálja a tóba helyezett nyolcvan mázsa ponty, melyek 2-15 kiló közöttiek. Persze ez még nem jelentené a csodát, de a későbbi, augusztusban, szeptemberben tervezett telepítések már igen. Száz 15 és 25 kiló közötti pontyot fognak a Tereskei-tóba helyezni. (Ígéret van egy harminc kiló felettire is!) A telepítések nemcsak a pontyokra korlátozódtak, hiszen húsz mázsa 4-12 kiló közötti amur, hat mázsa csuka, valamint keszeg és kárász került a tóba.
Nagyon fontos és egyben örömteli tényező, hogy Tereskén éjjel-nappal lehet horgászni! Ez tulajdonképpen minden horgászatot, de főleg a bojlizás eredményességét rendkívüli mértékben elősegítheti. A tó nem mindennapi halállományának köszönhetően kiváló lehetőség nyílhat a kezdő vagy akár haladó, esetleg tesztelő bojlis horgásznak a tanulásra, az eredmények, fogások kiértékelésére.
Portyázó horgászok
Kanadában is magyar az úr!
Nehezen telt az év, kissé többre is sikerült. A kapcsolatot azért állandóan tartottuk, hetente több üzenetet is váltottunk mobiltelefonon. Mindig próbáltam felbosszantani, hogy mikor éppen hány domit, balint, süllőt fogtam kedvenc helyeinken. Legtöbbször persze visszájára sült el, amikor visszaírta, hány pontyot, csukát, harcsát, fekete sügért meg ki tudja, mi egyebet fogott. Pláne, mikor közölte, hogy elege van a pontyokból, mert úgy jönnek, mint idehaza a snecik. Harcsázni is unalmas - három óra alatt fogott fél mázsát.
Pontyinvázió Palotáson
Tavalyi, május eleji, nagyon sikeres horgászatomon felbuzdulva az idén sem maradhatott el a palotási bojlis túra. A szép fogásokban bízva lelkesen készülődtünk feleségemmel a négynapos kalandra. Külön érdekessége is volt a túrának - hiszen tulajdonképpen egy próbahorgászatra mentünk Palotásra. A bojlis versenyre készültünk fel. Az első szempont: a gát előtti részeket is meg akartam ismerni, tisztában lenni a mederviszonyokkal; míg a második, lényegesen fontosabb és izgalmasabb téma: könnyen elképzelhető, hogy Laci barátom nem tud velem tartani a versenyre, ezért új társat kellett választnom. Ennek szenvedő alanya feleségem, Andrea lett...
Gyakorlat teszi
Szebb a potyka, mint a törpe
Mindig örömmel tölt el, ha idegen horgásztársak kezében is "teknós" horgászcikkeket, csalikat látok a vízparton. Ha ráadásul dicsérik is fogósságukat - mit mondjak, mintha hájjal kenegetnének. Na, éppen nem így történt ez a minap. Ahogy egy jócskán nyugdíjas korú sporttársam horgászládikájában megpillantottam egy rakás, különböző ízesítésű szendvicskukoricát, rögvest szóba elegyedtem a bácsikával. Ám amikor arról kezdtem érdeklődni, mekkora pontyokat és amurokat fogott már a legújabb csodacsalival, a szendviccsel, válasza mellbe vágott: - Azzal, kedves barátom, még egy "nokedli" törpét sem!
Van új a nap alatt!
Mi magyarok mindig is híresek voltunk találékonyságunkról, kreativitásunkról. Számos olyan találmány fűződik honfitársunk nevéhez, ami forradalmasította és egycsapásra megváltoztatta az életet. Üstökösként vagy csak egyszerűen "folyóvízi csodaként" robbant be tavaly Králik Károly, fiatal váci mesterhorgász találmánya, a Cralusso Szörf úszó. Az új folyóvízi úszó nemcsak a hazai, de a külföldi horgászok figyelmét is felkeltette. Immár nyolc országban több ezer horgász használja eredményesen. A termék szellemi atyjával egy dunai horgászat során beszélgettünk, ahol kiderült, hogy van még új a nap alatt!
-