Hazai vizeken - A dombóvári Kis-tó, Mesterfogások - Világbajnok születik! I. rész, Családi túra a Raduta-tározón, A dobogó közelében, Hazai vizeken - Fogasra várva a Balatonon, Gyakorlat teszi - Hideg vizek, meleg kezek, Versenyről versenyre - III. Palotás Kupa, Gyakorlat teszi - Süllők, busák, rafinált balinok, Fonott zsinórral - Tévgyűrűk
Hazai vizeken
A dombóvári Kis-tó
A rövid múlttal rendelkező horgásztó intenzív telepítése folyamatos. Ez évi öt-hat alkalommal ismétlődik. A kínálat szinte teljeskörű, a pontyon, amuron, csukán kívül vonzó zsákmány lehet a 4-5 kilós harcsa. A kiló körüli kárász fogása sem ritka esemény. Az ínyenceknek, a kiváló halászléfőzőknek a törpeharcsa zsákmányolása jelenthet különlegességet. Csalihalat a befolyásnál könnyűszerrel lehet fogni, s nem kell "hozott anyaggal" horgászni. A dombóvári Kis-tó sokféle horgászmódszer kipróbálását kínálja. Tekintettel arra, hogy a vízfelületet nagyobb szelek sem korbácsolják fel, az úszós módszer talán a legmegfelelőbb. Ezen a vízen ki lehet próbálni a szakírók által ajánlott technikákat, botfajtákat, csalikat, aromákat. (Jómagam a kiváló szakírók által "feltálalt", kikísérletezett aromákkal próbálkoztam. Az eredmény engem is meglepett.)
Mesterfogások
Világbajnok születik! I. rész
Az első forduló után Balázs mellet még három másik csapattársának, Buczkó Krisztiánnak, Grosz Jánosnak, Várszegi Balázsnak is volt esélye felállni a dobogóra. Hiszen harmadiknál rosszabbat egyikőjük sem horgászott. A másnapi sorsolás kedvezett Balázsnak, aki élt a lehetőséggel. Horgászhelyén kamatoztatni tudta felkészültségét, technikai tudását és a hely nyújtotta lehetőségeket maximálisan kihasználva ismét nyerte szektorát. Olyan horgászatot mutatott be, amelyre csak a legnagyobbak képesek!
Családi túra a Raduta-tározón
Az új táborhelyen nem váratott magára sokáig az első kapás, hiszen a behordás és beetetés után este tízkor már jelentkezett is egy érdeklődő a narancs-feketeribizlis ízesítésű bojlimra. A bevágás, majd csónakba szállás és fárasztás során végig éreztem, hogy nagyon komoly ellenféllel van dolgom, a sekély vízben sem tudtam igazán irányítani. Közvetlenül a hal mellett voltunk Andreával, amikor éreztem a szerelék hirtelen fixálását - mindennemű mozgás megszűnt a horgon. Kissé mérgesen vettem tudomásul, hogy a szerelék leakadt egy kőhalomba, s a hatalmas hal lefordult a horogról.
A dobogó közelében
Csapatunk jól haladt az edzéseken, és világosan látszott, hogy ténykedésünk nem csupán sötétben való tapogatózás. Néha még a halszegény pályaszakaszokon is megdöbbentően sok halat tudtunk kifogni. Egyértelműen az esélyes első öt csapat között jegyeztek minket. De mindig más az edzés és más a verseny. A neheze még hátra volt!
Hazai vizeken
Fogasra várva a Balatonon
Zánkai juhfarkkal kezdjük az estét, tényleg rendben van, még ha nem is veszi fel a versenyt nagynevű elődjével, a somlóival. "Nyaras anyuka" nagyon csendben van, ez jót jelent, mert mire kicsavarjuk a juhfarkot, már egy másfeles süllővel csobogtatja a hajó orrában a vizet.
- Te, Feri - noszogatom egy kicsit -, muszáj nekünk ezt az asszonyt állandóan magunkkal hozni? Kettesben talán mi is labdába rúghatnánk néha.
Gyakorlat teszi
Hideg vizek, meleg kezek
Vannak sporttársaink, akik a hideg idő beálltával gondolkodás nélkül sutba dobják a pecabotot. Régebben én is csak pergettem ilyenkor, mert sehogy sem akarózott hideg, szeles időben nedves etetőanyaggal bíbelődni, és elgémberedett kézzel idétlenkedni. A reklámszatyros bekeverés, gombócozás és kosártömködés viszont új távlatokat nyitott előttem is, aki aztán betyárul tudok fázni. Ha viszont halat is szeretnék fogni, jól meg kell ám választanom az etetőanyagot, mert amelyikkel a nyáron rommá fogtam magam, az esetleg az ősz halait éppen riogatja...
Versenyről versenyre
III. Palotás Kupa
Az immár harmadszor megrendezett bojlis versenyt sokszor hihetetlen, megmagyarázhatatlan események, fantasztikus fogások, versenycsúcsot jelentő csapatgyőzelem, a kisorsolt pályák közötti döbbenetes különbségek és egy 20 kilón felüli ponty jellemezte. Az egyhetes küzdelem fantasztikusan alakult, voltak csapatok, akik 400 kiló feletti fogással büszkélkedtek, míg a versenyzők kétharmada még a 100 kilós határt sem érte el. Kevesen gondolták, hogy a verseny már a sorsolásnál eldől...
Gyakorlat teszi
Süllők, busák, rafinált balinok
Legutóbbi számunkban arra bíztattam a magyar horgásztábort, hogy pergessenek, hiszen sok olyan halat is horogvégre lehet csalni így, amit eddig nem sikerült becserkészni. Addig tehát rendben van, hogy finomított szerelékel szép domikat, jászokat, pisztrángot zsákmányolhatunk. Na de mi a helyzet a pergetés igazi "célcsoportjával", a süllőkkel, csukákkal, balinokkal? Köszönik szépen, jól vannak... Mert hát igazából miattuk találták ki ezt az izgalmas és valóban sportos módszert. Sportos, hiszen a horgász állandóan mozgásban van (amennyiben partról horgászik), valamint a többórás dobálás igencsak igénybe veszi a kar- és hátizmokat. Éppen ezért olyan botot kell választani, aminek használata után nem lesz akkora alkarunk, mint Popeyé. (Milyen csodálatos érzés volt a régi szép időkben a vaskos üvegszálas botokat hajigálni, majd napokig borogatni sajgó csuklónkat.)
Fonott zsinórral
Tévgyűrűk
Ha feederbotos horgászatról olvasunk, nagy valószínűséggel a finomszerelékes horgászat témakörében juthatunk megint újabb információkhoz. Pedig ez a bottípus többre hivatott, nagyon széles a felhasználhatósági köre. Jó néhány cimborám simán úszózik feederbottal, mások mártogatnak, tapogatnak vele, a legelvetemültebb eretnekek pedig képesek twistert vagy gumihalat cincálni az eredetileg etetőkosaras pecázáshoz kitalált bottípussal. A "fíderbot" pedig kiválóan muzsikál azok kezében is, akik "fédernek" mondják, és csupán a rugalmassága miatt használják. Ha viszont vastagabb damillal, ne adj\' isten, erősebb fonott zsinórral pecázunk e valóban sokoldalú horgászbottípussal, olyan zajt keltünk bedobáskor, hogy az ember megijed, és azon kezd morfondírozni, hogy szabad-e egyáltalán ilyen finom pálcát durva módszerekhez használni.
-