Pergetés a Dunán - A balinok nyomában, Perfect megoldás - Téli pontyhorgászat, A magyar halkincs - Országos hírű helyek - Százhalombatta-Dunafüred, Elmondok egy történetet - Elcsábulásom esete, Ebrói kalandozások - Megfogyva, bár, de törve nem..., Gyakorlat teszi - Radaros helykeresés, Aktuális - Új korszak kezdődik
Pergetés a Dunán
A balinok nyomában
A balint sokan ügyetlen, esetlen ragadozónak tartják, mert nem mindig tudja elsőre elkapni a műcsalit. Én azonban azt mondom, hogy a legügyesebb valamennyi ragadozóhalunk közül! A vízben nem tudunk olyan gyorsan egyetlen műcsalit sem vontatni, amelyet a balin utol ne érne! Tiszta vízben többször megfigyeltem, hogy hihetetlen sebességgel képes (tartósan) úszni kiszemelt áldozata után. A menekülő kishalnak nem sok esélye van... Utolérve gyakran a vízfelszín fölé dobja - szinte játszadozik vele -, majd elnyeli, és mindezt fogak nélkül teszi...
Perfect megoldás
Téli pontyhorgászat
Egyre több versenyhorgász gondolja úgy, hogy a kiélezett és rendkívül erős magyar élmezőnyben csak akkor tud a legjobbak között maradni, ha télen sem teszi le a „lantot”. Ekkor is horgászni kell! A legzordabb hidegben a horgászlehetőségek száma, sajnos, drasztikusan csökken. Nyitott, halban gazdag vízfelületet találni nem könnyű. Szerencsére egyre több tógazda veszi télen is komolyan a horgászokat, és mindent megtesz annak érdekében, hogy ekkor is lehessen halat fogni.
A magyar halkincs
Országos hírű helyek
Százhalombatta-Dunafüred
Úgy esett, hogy tavaly december közepén még nem volt elég hideg az idő a menyhalazáshoz, ezért aztán görgetős márnázásra adtam a fejem. Egyáltalán nem vagyok ennek nagy mestere, de szerencsére kéznél volt a jó barát, Gyulai Feri, aki folyóvízi márnázásból már mutatott néhány csudát, de a téli görgetéssel még adós volt. Így aztán egy csendes péntek délelőtt találkoztunk a vendégszerető Benta-parti kocsmában, ahol a helyi horgászok mindjárt megmondták a tutit...
Elmondok egy történetet
Elcsábulásom esete
Előre kijelentem, nem szerettem fenekezni. Már fiatalon bebarangoltam az ország vizeit, de horgásszá a pesti Dunán váltam, ahol a legeredményesebb halfogó módszer a mai napig az úsztatás. Ez lehet a magyarázata, hogy immáron lassan ötven éve ha tehetem, ezt művelem. Nem azt mondom, hogy a Balaton távoli hínáröbleit nem próbáltam ki nagy pontyok reményében degeszre tömött önetetőkkel, vagy a Tisza, Körösök duzzasztott, mély vizei felett nem kuporogtam volna masszív puszpángok mögött harcsára lesve. Az öntöző csatornák általam fogott behemót amurjainak nagy részét is sokszor napokig békésen, ágasokon nyújtózkodó fenekezőpálcákkal tereltem merítőbe - és mégis, ha tehetem, először mindig az úszós peca után nyúlok.
Tavaly őszig - amikor is megjelent János barátom képében az ördög, megkísértett és elcsábított. Na ne tessék semmi pikáns másságra gondolni, szigorúan a pecáról van szó.
Ebrói kalandozások
Megfogyva, bár, de törve nem...
Pontyozás céljából érkeztünk meg júliusban a folyóra, de a megszokottól teljesen eltérő módszerekkel próbáltuk meg a horgászatot. Match- és feederbot kapta a főszerepet a bojlizásnál. Ritkán és szinte csak tavasszal horgászom finomszerelékes módszerrel, s akkor is csontival, gilisztával vagy konzervkukoricával csalizok. Egy merész ötlettől vezérelve a végszerelékeket is feeder- és matchbotra alakítottam ki. Csalinak kizárólag bojli jöhetett szóba. Kissé féltem a végeredményt illetően, de a normális határig történő finomítás elképesztő hatással volt a kapások számára. Rengeteg pontyot fogtunk, s az 5-6 kilós nyurgák fárasztása nem mindennapi élményt jelentett.
Gyakorlat teszi
Radaros helykeresés
Rohanó és technikailag robbanásszerűen fejlődő világunkban egy modern horgász kelléktárából nem hiányozhat a halradar. Különösen igaz ez az állítás a nagyobb folyóvizeinken és tavainkon végzett horgászatokra. A helykeresés, a terepviszonyok pontos megismerése, a mélységmérés és még rengeteg apró, de igen fontos információ birtokába juthatunk a halradar alkalmazásával. Persze az még kevés, ha csak vásárolunk egy radart. A műszert meg is kell ismerni, közeli barátságba kell vele kerülni.
Aktuális
Új korszak kezdődik
A hazai halászság érdekképviseletében jelentős változás történt: összeolvadt a Haltermelők Országos Szövetsége és a Halászati Terméktanács. Az új szerveződés Haltermelők Országos Szövetsége és Terméktanácsa néven működik tovább, igazgatója dr. Orosz Sándor, aki hosszú évek óta élvezi a halászság bizalmát. Az új egyesülés elnöke Sztanó János, a Szegedi Halgazdaság vezérigazgatója lett. Alelnököknek dr. Váradi Lászlót, a HAKI vezérigazgatóját és Lévai Ferencet, az Aranyponty Rt. vezérigazgatóját választották meg nagy többséggel a küldöttek. A választások után néhány nappal Lévai Ferenc alelnök adott tájékoztatót az új szervezetről.
Gödi menyhalak, süllők és márnák
Egy budai kiskocsmában találkozunk, ahol Miklósról kiderül, hogy elmúlt tizennyolc éves, a gimnáziumot magántanulóként végzi, édesapja neves operaénekes, édesanyja ügyvéd és újságíró, ő meg szenvedélyesen pecázik és pingpongozik. A gimnáziumról megvan a véleménye, nem vitás, hogy tanítanak ott érdekes és megszívlelendő dolgokat, de van egy csomó teljesen felesleges tantárgy, ami csak az időt viszi, és az ember a későbbi életében azt soha nem hasznosítja. Ilyen például a kémia. Nem akarok közbevágni, hogy mélységesen egyetértek, ifjú éveim megrontói voltak a reáltárgyak, a matek és a fizika. Néha még ma is arra ébredek verítékezve, hogy bukásra állok matematikából, és fogalmam nincs, hogy fogom ezt otthon apámnak megmagyarázni.
Miklós Gödön született, ma is ott lakik, és természetes volt számára, hogy szabadidejében a barátokkal, később magányosan is lejárjon a Dunára horgászni. Az alsó-gödi Duna-szakasz a kedvelt vize, és a fényképek tanúsága szerint ott még manapság is olyan halakat lehet fogni, hogy bennem is újra felkelti az érdeklődést a Duna iránt.
-