A Sporthorgász 2005. augusztusi tartalmából

A Sporthorgász 2005. augusztusi tartalmából

Horgászkirály Maconkán, Híres horgászvizeink - A tassi víz, Nagyító alatt - Nyári kôsüllôzés, Melléklet - A harcsa horgászata, Bojlis világbajnoki praktikák - Bemutatkozik a pontyfogó világbajnok, Compóra fel!, Perfect megoldás - Hol keressük nyáron a halakat?

Horgászkirály Maconkán

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy horgászverseny, amelyen minden induló királynak érezhette magát. Legalábbis az elsô forduló végéig. Mert akkor már csak az a huszonhat versenyzô reménykedhetett a koronában, a kétmillió forint értékû Suzuki Wagon R+-ban és az egymillió forint értékû horgászfelszerelésben, aki továbbjutott a 2005. június 4-ei, utolsó fordulóba, amelynek a végén horgászkirályt választottak Maconkán. Maconka méltán lett koronázási székhely, hiszen az utóbbi évek legsikeresebb és legdinamikusabban fejlôdô horgásztava, és kivételes halállományának köszönhetôen - világrekord fogási eredmény a tavaszi bojlis versenyen! - a magyar pecások Mekkája.

A versenyrôl még annyit kell elmondani, hogy hangsúlyozottan amatôr jellegû megmérettetésnek szánta a Sporthorgász szerkesztôsége, amelyre sorsolás révén lehetett bejutni. A versenysorozaton való részvétel természetesen ingyenes volt, a tárgyi költségeket, beleértve a horgászat díját is, a szervezôk és a támogatók fedezték


Híres horgászvizeink
A tassi víz

Útban a tassi hajózózsilip felé megállok a makádi parton, a Rózsa-szigetnél, és azon meditálok, vajon gondolták-e a Ráckevei (Soroksári)-Duna hajdani megtervezôi, milyen különleges horgászvíz születhet itt - vagy csak a fenyegetô árvizek elhárítására törekedtek… Ma természetes víznek tûnik, pedig mesterséges, amelynek rendezését 1904-ben rendelte el az akkori törvényhozás. Az 1910-ben megkezdett munkálatok során elôször a Duna-ág felsô torkolatánál, a Duna 1642. folyamkilométer-szelvényében hajózózsilip (1910-1914), majd vízbeeresztô zsilip (1924-1926) épült. Az alsó torkolatnál a Duna 1586. folyamkilométer-szelvényében Tassnál 1926-1928 között épült meg a hajózózsilip, a vízleeresztô zsilip és az erômû mûtárgycsoport. Jóval késôbb, 1956-ban a jeges árvíz megrongálta az árvízvédelmi parapetfalat, az átzúduló víz tönkretette az erômûvet és a tápzsilipet. A szakemberek gazdasági számításokat végeztek, és a bontás mellett döntöttek. A tassi hajózsilipet átalakították elôször még fix küszöbûvé, majd billenôtáblás megoldásúvá. A vízleeresztés és a hajózás azóta az átalakított hajózsilipen történik.


Nagyító alatt
Nyári kôsüllôzés

A kôsüllô tilalma június végéig tart - most van tehát a szezon eleje. Mit érdemes tudni a kôsüllôrôl? Mirôl ismerjük fel? Hol találjuk? Miért horgászunk rá, és miként? Milyen a kôsüllôzéshez való holmi?


Melléklet
A harcsa horgászata

Az álmok hala a harcsa, amelynek horgászata szellemi felkészültséget és fizikai erôt egyaránt kíván. Hiszen nincs még egy halunk, amelyre ennyiféle módon lehetne horgászni, és amelynek megfogását annyi, de annyi hiedelem színesítené. Életmódja titokzatos, horgászata, éppen ettôl, egyedi. A kuttyogatós harcsázás az egyik legkülönlegesebb módszer, büszkén mondhatjuk, hogy ebben világelsôk vagyunk!


Bojlis világbajnoki praktikák
Bemutatkozik a pontyfogó világbajnok

Idén májusban részt vehettem a palicsi Pontyfogó Európa-kupán. A számomra teljesen új versenyszabályok, az ellenôrök és a szektorfelelôsök következetes szigora, a tó csodálatos környezete és nem utolsósorban a nemzetközi elôírásoknak megfelelô pontyozó-horgászversenypálya - szóval minden - fantasztikus volt. A rendkívül izgalmas és színvonalas versenyen való jelenléten kívül még egy különlegessége volt a palicsi horgászatomnak: megismerkedtem a 2004-ben pontyozó-világbajnoki címet szerzô, vajdasági Király Ivánnal. Sokat beszélgettünk, és hamar kölcsönös szimpátia alakult ki közöttünk - a természet és a halak szeretete, a horgászat iránti elkötelezettség mindkettônkre jellemzô. A versenyt nemsokára közös hétvégi horgászat követte, melynek során Iván megmutatta a trükköket, ötleteket, amelyekkel a világbajnoki címet is elnyerte.


Compóra fel!

Egyik szombat délután Tomi barátom fátyolos hangja csörgött rám: - Gyere compózni, „Bôrvarjú”! Itt vagyunk a Debrecenin, alig két órája kezdtünk neki, eleinte csak bodrik jöttek, olyan félkilósok, de most bejelentkeztek a compók is. Ja, hozzál fényképezôgépet is, mert az egyik több mint negyven centi! Ekkor kissé tágra nyílt a szemem, pár pillanatig elfelejtettem levegôt venni, majd nyeltem egy nagyot, aztán feltettem a tôlem telhetô legértelmesebb kérdést: - Mi van?


Perfect megoldás
Hol keressük nyáron a halakat?

A meleg nyári hónapokban gyakran megtréfálnak minket a halak. A mélyebb (két métert meghaladó) vizekben sûrûn megfigyelhetô jelenség, hogy nem a mederfenéken tartózkodnak és táplálkoznak. A horgászok zöme, akik hagyományos technikával - bevált szokásaikból nem engedve - éppen ott keresik kedvenceiket, elintézik annyival, hogy ma sem evett a hal… Pedig eszik, csak nem ott, ahol a csalit felkínálták neki!

-

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.