Tereskei horgászatok - Gyerekek a horgászjövőért, Feederbottal állóvízen - Amurok feederrel, Vadvizek varázsa - A Borzavölgyi-tó, Horgásztúrák idegen tájakon - Nem kell mindig kaviár?, A harcsapörkölt meg a hozadéka, Nagy dévérekkel álmodom, Legyesverseny az Ipolyon, Bojlis horgászatok - A szélsőségek versenye Merenyén
Tereskei horgászatok
Gyerekek a horgászjövőért
Az országot járva nagy örömmel tapasztalom, hogy sok horgász teszi magáévá a hal visszaengedésének gondolatát. Egyre több pontymatrac, pontyzsák és sebfertőtlenítő látható a vízparton, a hallal való kulturált bánásmód segédeszközei nélkülözhetetlen kellékét képezik a horgászfelszerelésnek. A horgásztavak vezetői is felismerték ennek jelentőségét, és néhány tavon már tiltó intézkedéseket hoztak a halak védelmében. Súlykorlátozással védik a kapitális méretű halakat! Reményteljes lépések ezek, a jövő kissé kezd fényesebben ragyogni, de szerintem ez még mindig kevés. Többünknek kellene határozottabban kiállni a jó szándékú elvek mellett, hiszen a tét nem más, mint a halakban gazdag, élménydús horgászjövő!
Feederbottal állóvízen
Amurok feederrel
Az eredményes amurhorgászat elsőszámú feltétele, hogy a kiszemelt vízben lakjon is ilyen hal. Szerencsére nem kell sokáig keresni, hiszen a legtöbb hazai tó, víztárózó, holtág és folyó jellemző hala a Kínából érkezett jövevény. Én leggyakrabban a városunk határában elterülő, intenzíven telepített magántavon szoktam horgászni rájuk. Kedvenc tesztpályámon hamar választ kapok, hogy az etetőanyag és a végszerelék alkalmas-e az amurhorgászatra.
Vadvizek varázsa
A Borzavölgyi-tó
Ezt a völgyzárógátas vízállást a kristálytiszta, oxigéndús vizet hozó Borza-patak táplálja. A horgászvíz kezelője a Borza-Völgye HE. A tó területe: 8 hektár. Egyik jellegzetessége - mely a halak számára igen kedvező -, hogy több száz medertörés (árok, gödör, padka, púp) teszi változatossá, egyenetlenné a fenéktalaj szintjét, melyben a kemény, agyagos és a nélkülözhetetlen haltáplálékokat adó bentoszszervezetekben gazdag, mérsékelten iszapos részek váltakoznak. A víz mélysége a partszéli 50 centistől a patakágyi 3-3,5 méteresig mutatkozik. Ezekben, illetve ezek mellett mindenféle halfaj előszeretettel elidőzik, különösen a nyárközépi, kánikulai időkben. A másik, horgászati szempontból szintén figyelembevenni való jellegzetesség a szélvízi terepek sokszínű, haltartó adottságaiból következik. A felső részen, ahol befolyik a patakvíz, és ahol viszonylag sekélyebb, 1-1,2 méteres a meder, egészséges nádfalak, illetve zsombékos, kévés, lengős nádfoltok találhatók. Ezek előtt és között kisebb-nagyobb vízililiomszőnyegek fedik a víztükröt. Az efféle vízi táj az emberi szemnek szép, a halaknak pedig jó, mert nemcsak hűs, védett búvóhelyeket, hanem a növényi szárakon élősködő állati szervezetek által megannyi fehérjedús haltáplálékot, egyben ínyenc halcsemegét is kínál. Éppen ezért ezek a terepek eszményi pontytanyák. Különösen a kapitális méretű öreg remeték kedvelik.
Horgásztúrák idegen tájakon
Nem kell mindig kaviár?
Általában valamennyi bojlis horgásznak megvan a régi, jól bevált receptje, ízesítése. Az enyém évek óta a tintahalas és a csokis-narancsos, valamint az utóbbi időkben a narancsos-feketeribizlis bojli. Viszont nem árt újítani, variálni, új ízeket kreálni és kipróbálni, hiszen nem tudhatjuk, mikor bukkanunk rá egy igazi kincsre. Legutóbbi, április végi radutai horgászataim során hosszú idő után végre ismét találtam egy ízt, amely valószínűleg még sokáig a kedvencek listáját fogja vezetni.
A harcsapörkölt meg a hozadéka
Az az igazság, hogy nagyon szeretem a harcsapörköltöt. Tejfölösen, tejszínesen - galuskával vagy éppen túrós csuszával. Így aztán nem nagyon kérettem magam, amikor Tóth Pista barátom meghívott az Esztergom melletti Bottyán-tóra Balzer bottesztelésekre meg harcsahorgászatra, és frissen készült harcsapaprikásra is. Mert a hírek szerint az alig egyhektáros tóban egymásba érnek a tekintélyes afrikai meg a kisebb szürkeharcsák, a tó melletti patakban (Vörös-ér) pedig fogtak egy hat kiló körüli pisztrángot.
Nagy dévérekkel álmodom
Napok óta nem alszom rendesen… Álmomban hatalmas, bronzos, öreg dévérek kapják be a horgomat. Az úszóm lassan eltűnik, majd bevágok. Óvatosan fárasztok, nagyokat bólogat a bot - ez jó hal lesz! A sekély parti sávban bukkan fel elsőként. Te jó ég, ez óriási! Próbálom a szűk merítőhálóba terelni, elsőre nem sikerül. Végre benne van! Lassan húzom hátra a merítőt, kiemelem a hatalmas halat. Nem akarok hinni a szememnek: létezik ekkora dévérkeszeg?
Legyesverseny az Ipolyon
Hazánkban a legyezés egyre népszerűbb. Mind több horgásztársunk szeretne megismerkedni a szép és nem utolsósorban igen eredményes módszerrel. Tudjuk, hogy legyezve nemcsak a pisztrángfélék csalhatók horogra, hanem többek között a csuka, balin, süllő, domolykó is eredményesen fogható e kicsit különleges, de mindenképpen látványos s talán mind közül a legaktívabb módjával a horgászatnak.
Bojlis horgászatok
A szélsőségek versenye Merenyén
A versenyt végig a szélsőségek jellemezték - a szemléletesség kedvéért néhányat kiemelnék. A verseny kezdetekor és a végén hatalmas eső zúdult a tározóra. Az utak járhatatlanná váltak, szinte valamennyi csapatot traktorral kellett be- és kihúzni a helyekről. A nappali órákban ragyogó napsütés volt, harminc fok közelébe ért a hőmérő higanyszála. Az első és második éjszaka rettentően hidegre sikeredett, mínuszok borzolták a horgászok kedélyeit! S mindez május végén! Volt olyan éjszaka, hogy reggelre ráfagyott a pára a pontymatracra, a merítőszákra. Viharos északi és déli szél fújt váltakozva. Néha olyan erővel rohanta meg a tározót, hogy a behordás lehetetlen feladatnak tűnt. A fogásokat figyelembe véve a tározót szinte szabályosan ketté lehetne vágni. A sekélyebb, nádassal körülölelt, északi részen lévő tizenöt csapat 2344 kiló pontyot fogott az öt nap során, míg a déli részen elhelyezkedő csapatok 1036 kilót. Közel másfél tonnával kevesebbet! Megmagyarázhatatlan, hogy miért ragaszkodnak a pontyok az északi részhez szinte egész évben.
-