Horgász szempontból a tavasz egy nagyon izgalmas időszak, hiszen a folyamatosan melegedő időjárás szinte kitárja előttünk a vizek kapuját. Egyre aktívabbak lesznek változó testhőmérsékletű „játszótársaink”, így mozgalmasabbá és akciódúsabbá válnak vízparton töltött napjaink. Ebbe az írásba néhány olyan fontos téma került bele, melyek mindenki számára hasznosak lehetnek a szezonkezdésre.
Holler Tamás
„Szia, Gábor! Újrazsinóroznám az orsóimat, de elvesztem a kínálatban. Nagyon sokféle vastagságú és színű monofil zsinórt találtam a kínálatban, de honnan tudjam, hogy nekem melyikre van szükségem? Kérlek, segíts ebben! Egy Fine Carp 6000-es típusú orsót szeretnék feltölteni, amely egy 390-es boton van, és kb. 50-60 métereket szoktam vele dobálni.”
Sipos Gábor:
Kedves Tamás!
Megértelek, el lehet könnyen veszni a kínálatban! Elsősorban azért van annyiféle színű zsinór, mert mindenkinek más az ízlése, más színű az orsója, így legyen bőven választék. Funkcionális szempontot is érdemes nézni, hiszen van, akinek fontos a jó láthatóság, míg mások inkább a diszkrét színeket kedvelik.
Az általad használt orsóra én 0,22 mm vastag MAX FEEDER Main Line Blue, azaz kék változatot tennék fel. A fekete-kék orsóhoz ez illik a legjobban, valamint jól látható, a vízben mégis nagyon diszkrét, így dobóelőke nélkül is használható. Mondjuk, az 50-60 méteres horgászatokhoz már érdemes kötni egy 0,30 mm-es dobóelőkét, melyhez például jó választás lehet a vMAX FEEDER Main Line Crystal.



Kaszás Géza
„Szia, Sipi! Sok olyan versenyre járok, ahol öt óra alatt akár 100 kilónyi fogásnál is többet kell a mérlegre akasztani. A fárasztás tempója már úgy-ahogy megy, de még mindig sokat bénázok a merítéseknél. Lassú vagyok! Van erre megfelelő technika?”
Sipos Gábor:
Szia, Géza! A legjobb módszer az, ha a spiccet a lehető legközelebb tartod a vízhez, és úgy fárasztod a halat. Csak akkor kell megemelni a pontyot, amikor a merítőd már a vízben van, a hal pedig olyan távon, ahol eléred. Ehhez persze szükség van hosszú, de könnyű nyélre, amelyet gyorsan lehet mozgatni még merítő fejjel együtt is. Ha sokat jársz versenyezni, akkor mindenképp érdemes beszerezni egy speciálisan erre fejlesztett nyelet.
A By Döme TEAM FEEDER Brutal Carp pont ilyen. Elérhető 4 és 5 méteres változatokban, így lehetőség van olyat választani, amely lehetővé teszi, hogy akár hosszú botokhoz is lehessen használni.




Janza Miklós
„Kedves Gábor! Idei terveim közt szerepel, hogy megfogjam életem első busáját. Láttam az új Busa Groundbait etetőanyag családot, de nem tudom, hogy melyiket érdemes választanom? Mi alapján döntsek?”
Sipos Gábor:
Kedves Miklós!
Szándékosan került ilyen sokféle kaja a termékcsaládba, ugyanis nincs két egyforma víz. Az etetőanyagok aromája is fontos, de ebben az esetben a szín is felértékelődik. A felhőző képesség mindegyiknél egyforma. Ízesítéseket tekintve elérhető Méz, Ananász + Banán, Halas Spirulina, Édes Tejszín, valamint Big River változatokban. Kakukktojás a családban a spiccbotos horgászathoz optimalizált China Style, mely egy igazi kuriózum a hazai etetőanyagok közt.
A választást elsősorban a víz áttetszősége határozhatja meg. Minél zavarosabb a víz, annál inkább érdemes a világosabb felhőt képző kajákat választani, míg tiszta vízre, mondjuk, jó opció lehet a zöld színű változat.


Fekete János
„Szia, Sipi! Szeretnék botot vásárolni, de nem tudom, melyikre essen a választásom? Olyat szeretnék, amelynek használata lehetővé teszi a nagy halak megfogását is, de az átlagméretű pontyok sem pattognak le róla.”
Sipos Gábor
Szia, János!
Számos method pecára készített bot van a kínálatunkban, de talán az egyik legjobb az új By Döme TEAM FEEDER Fine Method család! A method horgászat során leggyakrabban használt méretekben érhető el kínálatunkban (330L, 360M, 380MH, 390H), ráadásul olyan dobósúly-tartományokban, amelyeket a leggyakrabban felszerelt kosarak megtöltött tömegéhez igazítottunk. A modern methodos pontyhorgászok minden igényét kielégíti a Fine Method, essen bármelyik méretre is a választás!



Berényi Attila
„Kedves Gábor! Busázó felszerelést keresek, mellyel jó eséllyel meg tudom fogni életem első planktonevőjét. Mit javasolsz? Fenekező vagy inkább úszós végszereléket?”
Sipos Gábor:
Kedves Attila!
Sokféle busázó módszer van már, de azt gondolom, ha választani kellene, a vízközti úszós módszer lenne az, amelyet első körben ajánlanék. Ez a technika a legtöbb vízterületen működik, de főleg a mélyebb öblökben érdemes vele próbálkozni. 2025-től immár elérhető a kínálatunkban kedvező árfekvésű úszós végszerelék, amely elsősorban az első próbálkozásokhoz készült. Ennek köszönhetően nem kell azonnal drága cuccokat megvásárolni. Ráadásul ezzel a letisztult, de tökéletesen működő úszós végszerelékkel etetőanyag és tabletta is felkínálható, sőt, a hosszabb változatán egyszerre mindkettővel próbálkozhatunk. Egy szó, mint száz, elsőre én a Busázó úszó Start szett etetőanyagos vízközti szereléket javaslom.



Írta: Sipos Gábor
Fotók: Haldorádó Archívum