Ahogy a horgászok érdeklődése és folyamatos, lelkes kísérletező szelleme, úgy a sorozatunk sem áll meg! A mai, újabb részben kiemelt kérdések kiválasztásánál ezúttal is az aktualitást, illetve a téma gyakoriságát vettem alapul. Nézzük, melyek ezek!
Nagy Antal
„Szia, Gábor! Két hét múlva lesz egy céges horgászversenyünk, amin szeretnék jól szerepelni, ezért arra gondoltam, hogy Tőled kérnék tippeket! Egy 7 hektár területű egyesületi tavon fogunk horgászni, amiben van néhány termetesebb hal is, de nagyrészt átlagos, 1,5-3 kilós pontyok, illetve termetes kárászok élnek benne. Milyen végszerelékkel (LC Methodra gondoltam), etetőanyaggal és csalival készüljek? Köszönöm a válaszod!”
Döme Gábor:
Kedves Antal!
A végszereléket illetően tökéletesen jónak gondolom az elképzelésedet, a Long Cast Method Feeder kosaras technika, biztosra veszem, hogy eredményes lesz akár közepes, akár nagyobb távolságra kell majd bejuttatnod a végszereléket! Mutatok hozzá egy etetőanyag-keveréket, illetve egy csalit, ami nagyon jól bevált számomra egy hasonló vízterületen, a kiskunhalasi Sóstavon! Íme:
Varga Tamás
„Szia, Gábor! Egyre több horgásztó szabályzatában találkozom azzal, hogy tilos fonott dobóelőkét használni, viszont a dobástáv indokolja a vastagabb előtétzsinórt. Te milyen, mekkora zsinórt használsz monofil dobóelőkének, és hogy kötöd össze a főzsinórral?”
Döme Gábor:
Kedves Tamás!
Ez így van, a halak védelmének érdekében valóban egyre többen vezetik be ezt a szabályt, viszont ez korántsem jelenti azt egy feederhorgász számára, hogy le kell mondania a távoli dobásokról! Ha ilyen helyzet adódik, én leggyakrabban a 0,30 mm átmérőjű Haldorádó Fluorocarbon zsinórt használom 20-as vagy maximum 22-es monofil főzsinórral. A legjobb kötés ehhez az úgynevezett dél-afrikai csomó, melynek elkészítését az alábbi kisfilmben részletesen nyomon követheted!
Szekeres Krisztián
„Szia, Gábor! Milyen csalit ajánlanál, hogy szelektálni tudjam a nagyobb testű pontyokat?”
Döme Gábor:
Kedves Krisztián!
El sem hinnéd, hogy milyen sok ember teszi fel ezt a kérdést valamilyen formában nap mint nap! :-) Alapvetően sokféle megoldás létezik a hatékony, valós szelektív hatás eléréséhez, amik vízterületenként igen változatosak lehetnek. Mondhatnám úgy is: „Ahány ház, annyi szokás!”… Mindenesetre az általános tapasztalatok szerint, ha egy nagyobb süllyedő csalit (pl. fúrt pelletet, tigrismogyorót, 2-3 szem kukoricát stb.) könnyítünk ki valamilyen élénk színű és relatíve szintén nagyobb pop-up csalival hajszálelőkén, az sikerre szokott vezetni! Nekem például nagyon sokszor bizonyított a natúr 16 mm-es halibut pellet + egy szem 16 mm-es Édes Ananász Oldódó Fluo Lebegő Pellet vagy Ananász & Banán SpéciPellet kombinációja. A lebegő csalikat minden esetben keresztben szoktam felfűzni a fúrt pellet alá. Fontos, hogy a két csali alulról és felülről egyaránt legyen fixen megütköztetve, egy hajszálelőkére való gumi, illetve egy hurokba való műanyag stopper segítségével! Jó kísérletezést kívánok!
Zsigmond Lajos
„Szia, Gábor! Szeretnék tanácsot kérni, milyen etetőanyagot és csalit vigyek magammal a hétvégi horgászatomra? Ahová megyek, úgy hallottam, hogy nagyon jól mennek a csípős ízek. Ebből az ízvilágból mit ajánlanál? Köszi!”
Döme Gábor:
Kedves Lajos!
A nyári időszak egyik jellemző favoritja a csípős ízvilág, ezért én is nyugodt szívvel ajánlom! Íme, egy komplett recept erre a szisztémára, amit imádnak a termetes pontyok!
Bereczky Gábor
„Kedves Gábor! Elhatároztam, hogy szeretnék kísérletezni az etetőanyagokkal és adalékokkal, ezért érdeklődnék, hogy mi alapján érdemes ezekkel variálni, neked mik váltak be, illetve melyek azok, amiket univerzálisan ajánlanál a nyári időszakra?”
Döme Gábor:
Kedves Gábor!
Abban az esetben, ha a környéken sok az apró termetű, zavaró hal, amik rendszerint percek alatt teljesen eltüntetnek minden etetőanyagot, ami befér a szájukba, mindenképpen érdemes néhány nagyobb szemcseméretű összetevővel is dúsítani a kosárba szánt keveréket. Azért fontos ez, mert a darabos összetevőkkel nem tudnak megbirkózni a mohó apróságok, így azok megmaradnak a nagyobb testű célhalaknak. Ennek érdekében az etetőanyagot akár rövid várakozási idő mellett is érdemes darabos falatokkal gazdagítani, amihez nyáron (is) kiváló alternatívát nyújtanak a Micro Pelletek, illetve a különböző főtt vagy erjesztett magvak.
Fotók: Haldorádó archívum