Végre megérkezett az igazi tavasz, ilyenkor minden természetszerető ember a szabadba vágyik. Így vannak ezzel a horgászok is, és míg télen, a fagyoskodásban szinte létkérdés volt, hogy legyen kapás, ha már kimerészkedik a pecás, addig tavasszal a spicc megrezdülése már csak amolyan hab a tortán. Nyilván mindenki a lehetőségekhez mérten a legtöbbet teszi azért, hogy eredményes legyen a peca, sőt, ha kell, akkor kérdeznek is, én pedig megpróbálok segíteni. Ezekből a kérdésekből állítottam össze az alábbi írást.
Szabó Gyula
„Kedves, Gábor! Milyen évszakban és milyen halakra ajánlod a Sipi 1, és a Sipi 2 csalikat?”
Sipos Gábor
Kedves, Gyula!
Mióta megjelentek a TORNADO Method World Champion Sipi fantázianevű csalik, meglepően sok kérdés merül fel használatukkal kapcsolatban. Ez nem is csoda, hiszen az elmúlt néhány hónapban a Sipi 1 és Sipi 2 sokáig vezették a Haldorádó eladási listáját. Nagyon megtetszett a pecásoknak a különleges szín- és ízkombinácó, valamint a válogatott méretválaszték, amely egyetlen dobozban megtalálható.
Részben válasz a feltett kérdésre az is, hogy már több tucat olyan levelet is kaptam, amelyek méltatták ezeket a csalikat, hiszen már februárban többen küldtek beszámolókat a sikeres horgászatokról, ami azt jelenti, hogy ezek a csalik már hidegben is működnek. Bővebb válaszom az, hogy 4 évszakos a Sipi 1 és a Sipi 2 is, hiszen a hazai intenzív vizek még télen is csak mérsékelten tisztulnak le, és e method csalikat elsősorban a zavaros vizekhez optimalizáltuk.
A másik kérdésre a válaszom az, hogy minden hal megeszi ezeket a csalikat. Méretükből adódóan ugyanis ezekkel szelektálni nem lehet, de a legtöbb nagy halsűrűségű tavon nem is kell.
Cserepes Kálmán
„Szia, Gábor! Mit gondolsz, milyen tömegű method kosarakkal lehet a legnagyobbat dobni?”
Sipos Gábor
Ez elsősorban attól függ, hogy milyen bottal szeretnél dobni, de mivel távdobás a cél, gyanítom, hogy kifejezetten erre a célra készített botokról van szó. A legtöbb Long Cast jellegű bot dobósúly-tartománya 60-150 gramm körül mozog. Jómagam a távdobó feederbotjaimmal, tehát a By Döme TF Master LC vagy éppen a Gold Serie 420LC botokkal a 100 gramm körüli össztömeget tudom a legjobban eldobni. A célom mindig az, hogy olyan kosarat válasszak, amely megfelel az aktuális időjáráshoz és elsősorban az adott szituációhoz.
Gyakran választom a Haldorádó Dart Metal kosár 60 grammos XL vagy a 65 grammos L változatát. Ezek megtöltve 100 gramm körüli össztömeget jelentenek. Ezeket a méreteket javaslom kipróbálásra.
Dunai József
„Szia, Sipi! Milyen szakáll nélküli horgokat ajánlanál nagyobb pontyokhoz? Method versenyre lenne szükség rájuk, mert a szabályzat már tiltja a szakállas változatokat!”
Sipos Gábor
Szia, József!
Nos, mióta módosult a Method Feeder OB szabályzata, nagyon sokan kerestek meg ezzel a kérdéssel. Sajnos nincs olyan, hogy tuti horog. Mindenhol más-más fajta válik be a legjobban. Hogy ennek mi az oka, nem tudom. Ugyanúgy pontyra horgászunk vele, mégis az egyik tavon jól működik egy adott horog, míg a másikon már nem. Szerintem ez összefüggésben lehet az adott vízterület lakóinak táplálkozási vehemenciájával vagy az aljzattal, esetleg a zavaró kisebb halak jelenlétével.
Ami nekem termetes halak horgászata során már sokszor bevált, az a KORUM horogcsalád. Ezek a „Barbless” jelzővel ellátott vastaghúsú, erős, masszív, öblös változatok jól tartanak a nagy pontyszájban, viszonylag kevés halvesztésem volt használatuk közben. Ezek közül a kedvencem a Grappler típusú horog, mely egy igazi „húskampó”, és ami fontos, hogy szépen áll vastagabb monofil horogelőkén is! Kísérletezz, próbálkozz ezekkel bátran!
Szekeres Péter
„Kedves, Gábor! Szeretnék keszeges versenyeken indulni, milyen botokat javasolsz partközeli finom pecára?”
Sipos Gábor
Kedves, Péter!
Amennyiben horgászversenyzéshez keres botot, mindenképp a By Döme TEAM FEEDER Gold Serie családból érdemes választani. Ezek közül az „UL”, „L”, vagy „ML” jelzésű pálcák mindegyike alkalmas keszeghorgászathoz, de az igazán leheletfinom, végletekig gyengített keszeges végszerelékekhez a „CL” (Competition Light) botokat javaslom. Ezek kétféle változatban érhetők el a kínálatban, 330 és 360 cm-es hosszakban. A rövidebbel a partközeli zónát lehet nagyon pontosan, gyorsan meghorgászni, míg a hosszabbal a távolabbi régiót lehet pásztázni. E botok kifejezetten a versenyszerű horgászathoz készültek, minden elemüket ennek megfelelően alakították ki.
Ambrus Gergő
„Szia, Gábor! Sokat hallottam már a wafter és a pop-up csalikról, hogy milyen eredményes a végletekig kikönnyített csali method horgászat során. A kérdésem, hogy ha ezek ennyire jók, akkor miért gyártanak még süllyedő változatokat?”
Sipos Gábor
Kedves, Gerő!
A kérdés teljesen érthető, és valóban érdekes jelenség, hogy mennyire ritkán kerülnek képbe a süllyedő csalik methodozásnál. Maga a technika az oka egyébként ennek, ugyanis a legtöbben attól tartanak, hogy a kioldódó etetőanyag vagy pellet miatt a nehéz csali „leül” a kosár aljába, és ott elakad a horog a bordákban. Ez azonban korántsem így történik. A nehéz csalikat, ha a „töltet” tetejére pozícionáljuk, akkor a kaja vagy pelletgombóc oldódása miatt az egy idő után kiszabadul és legurul közvetlenül a kajakupac mellé.
A Haldorádó kínálatában a Legend Pelletek közt is található süllyedő, vagyis sinking változat, amelyet method horgászatok alkalmával is előszeretettel használok, ha nagy pontyot szeretnék fogni, vagy ha valamennyire szelektálni szeretném a halméretet. Előnye a süllyedő csaliknak, hogy nyugalmi helyzetben vannak, nem libbennek fel, nem keltik fel az apróhalak figyelmét, viszont a pontyok könnyedén felszippantják azokat. Szóval, mindenképp érdemes néha a süllyedő csalikra is rápróbálni, mert kellemes meglepetések érhetnek minket!
Írta: Sipos Gábor
Fotó: Bank Bálint, Haldorádó archívum, Sipos Gábor