Haldorádó pellet próba

Haldorádó pellet próba

Napjainkban egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a legkülönfélébb pelletek. Mára szinte nincs is talán olyan finomszerelékes pontyhorgász, aki nem próbálta még ki e csali valamelyik fajtáját. E cikk elkészítésének ötletét az adta, hogy többször volt alkalmam Döme Gábor feederbotos horgászatát végignézni egy-egy pontyos versenyen, és ezeken egy igen különleges csalizási módot alkalmazott a saját pelletjeinek, a boltok polcain nemrég megjelent Haldorádó Feeder Master pelleteknek horogra rögzítésére. Mivel korábban még nem próbáltam ki ezt a Pellet családot, arra gondoltam, letesztelem.

A rendkívül széles kínálat miatt nem voltam könnyű helyzetben, amikor választanom kellett, hogy milyen ízesítésű és méretű pelletet használjak a horgászatok során. Mivel az általam használt pelletek méretéhez a Feeder Master 12 mm-es méret esett a legközelebb, valamint az „ellesett” végszereléken is rendszeresen ez a méret szerepelt, ezt a csoportot választottam.

Vajon mit sikerül ma fognom?
Haldorádó Feeder Master Red Tuning Pellet

Az „ellesett” végszerelék technikát Gábor egy korábbi DVD filmjéből már ismerhették a szemfüles horgászok, ahol bemutatta ennek használatát, engem mégis élőben győzött meg leginkább e végszerelék létjogosultságáról.

E pelleteknek hagyományos szilikon előkével való rögzítése azért nehézkes, mert dobáskor - tekintettel a pelleten lévő nagy lyukra és az előkén lévő kis ütközőre - könnyen ledobhatjuk a pelletet, és azután már csak az üres horgot őrizhetjük sokáig a vízben…

Na, nézzük akkor a Döme Gábor által alkalmazott pellet végszereléket!

A végszerelék lelke a Strategy D-Hook horog, mégpedig a legkisebb, 6-os méretben. El tudnék viselni, mondjuk még egy számmal kisebbet is, olyan 8-as formát, de ha nincs, akkor nincs…
Ezt kössük fel egy tetszőleges horogelőkére. Én az amurok miatt fonott előkét használok, a legvékonyabb FOX Reflex horogelőke zsinórt
Ezek után fogjunk egy „STRATEGY Baits Band” szilikon bojligyűrűt, erre fogjuk majd felhúzni a pelletet
Jó tanács ehhez a bojligyűrűhöz, hogy legelső dolgunk legyen a gyári csomagolásból átönteni egy normálisan záródó dobozkába, különben sok bosszúságban lesz részünk (tapasztalat)… Előnye viszont, hogy a többi hasonló szilikon termékhez képest ennek a legkedvezőbb az ára
Húzzunk fel a fűzőtű szárára egy pici gumigyöngyöt, majd húzzuk át a szilikon karikát a horgon lévő gyűrűn…
… majd a szilikon karika egyik hurkát húzzuk át a horoggyűrű másik oldalán ugyanebből a karikából kialakult fülön…. huh, ezt leírni bonyolultabb, mint megcsinálni… ezzel a módszerrel a szilikon karikát stabilan a horoggyűrűre rögzítettük
Óvatosan húzzuk meg a hurkot
A fűzőtű száráról a gumigyöngyöt is óvatosan húzzuk át a szilikon karikára
A gumigolyó távtartóként szolgál majd. Segítségével könnyedén szabályozhatjuk a csali és a horog közötti távolságot

Ha eddig megvagyunk, akkor készen van a pellet rögzítéséhez szükséges horog végszerelék.

Amennyiben FOX Kvik Change kapcsot használunk, akkor fel is rakhatjuk a pelletet, de ha sima forgókapocs van a főzsinórunk végén, akkor előbb hurkoljuk az előkét a forgóba, mert a pellettel a végfül-hurkon már nem fog átférni.

A következő feladat a pellet felrakása erre a karikára. Készítsünk elő hozzá egy stoppert, a pelletet és a fűzőtűt.

Nem rég akadtam rá a FOX cég pellet stopperére, ami kiválóan alkalmas e pellet rögzítésére, de a hagyományos stopperek is megfelelőek
Pellet Stopper
Kész
Ezután a gumi gyönggyel be tudjuk állítani a horog és a csali közötti megfelelő távolságot

Na, ennyi munka után már horgásszunk is végre…

A 12 mm-es Haldorádó Feeder Master pelletek közül három édes, kettő pedig halas, illetve fűszeres jellegű ízesítést kapott, ennek megfelelően én is két eltérő etetőanyagot használtam a teszthorgászathoz: a Piros pontyos valamint a Fekete Pelletes etetőanyagot választottam a Haldorádó etetőanyag palettájáról.

A távoli dobások fontos kelléke még a megfelelő etetőkosár is. Erre a célra egy-egy 30 grammos gubancgátlós kosarat alkalmaztam.

A kész végszerelék
A nyári meleg vizekben főleg a halas ízek jönnek be… vajon ma is így lesz ez???
A megtöltött kosár oldalába óvatosan belenyomva a pelletet elkerülhető a dobás közbeni gubancolódás
Hadd repüljön…
Az első kapásra nem is kellett sokat várni
Egy formás amur éhezett meg…
… az édes etetőanyagra és a mézes pálinkás pelletre… Szabolcs megyében vajon miért nem tudok én ezen csodálkozni… :)
Egész nap kizárólag a Haldorádó Feeder Master Red Tuning pelletekkel csaliztam, és nem vallottak szégyent!
Ami nekem a legjobban bejött, az természetesen a mézes pálinkás ízesítés. Sokáig nem is csaliztam mással, mert zsinórban jöttek vele a halak, de kíváncsiságképp horogra kerültek pelletek a többi ízek közül is, ami közül kiemelkedő volt még a Kék villám fantázianevű, kellemes illatúnak épp nem mondható pellet is
Igen szép terítéket sikerült összegyűjteni délutánra
Neki már pakolás közben a „Vörös Démon” kellett…

Egyetlen dolog maradt még a végére, amit fontos megjegyezni ezzel a típusú végszerelékkel kapcsolatban. Amennyiben valaki a pellet stoppert használja, akkor figyelni kell arra, hogy ne kerüljön túl távol a pellet a horogtól, mert az csökkenti a horog jó akadásának esélyét. A gumigyöngyöt nem szabad túlzottan felhúzni a pellethez. Hagyományos stoppernél, mivel ott jobban feszül a szilikon karika, kisebb az esélye az ilyen problémának.

A nap során nekem nem volt ilyen jellegű hiba miatt halvesztésem, de mivel nyári időszak van, ilyenkor rendkívül intenzíven esznek a halak. Egyik barátomat idézve: „viszik, mint kutya a lábtörlőt”, de egy távoli horog már egy tavaszi vagy késő őszi időszakban lehet, hogy halvesztéssel járna…

Jó kísérletezést mindenkinek!

Írta: Takács Péter (t_peti)
Fotók: Koperveisz Sándor, Szegedi Levente, Takács Péter

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.