Szeptember 06. A II. Vízparti Varázslat Nemzetközi Kupával lezárult a Maconka Barátai \'14 Szuperkupa versenysorozata is. 5 forduló, 6 versenykategória, 125 versenyző 318 horgászata, melynek eredménye 26 halfajból 2835 kg fogott hal, jutalma 68 db kiosztott díj és trófea. Az első kiírás tapasztalatait felhasználva közösen megújított lebonyolítási és pontozási forma, benne célként egy kis visszatéréssel az örömpeca irányába is. Volt és van is miről beszélni... Nézzük meg, hogy kik is lettek 2014-ben "Maconka Barátai", majd értékeljük együtt a történéseket!
Itt van az ősz, itt van újra, s e tény persze az iskolakezdésen és a hűvös szeleken túl is mindenkinek mást és mást jelent. A maconkai versenyeken belül a Szuperkupa esetében pedig konkrétan a versenysorozat szeptemberi lezárását, s az utolsó versenyen az összetett győztesek kihirdetését is, már a második alkalommal. Közben eltelt még pár hét, így már igencsak aktuális az őszi gondolat és az ötödik versenybeszámoló közzététele, egyben a teljes végeredmény hivatalos kihirdetése is. Nem is feszítem tovább a húrt, jöjjön hát maga a beszámoló, majd a győztesek köszöntése!
Kezdésnek, vagy fakultatív ismétlésnek a már megszokott módon itt olvasható a teljes 2014. évi sorozat nyitó cikke, majd az első négy verseny (egyben Szuperkupa első, második, harmadik és negyedik forduló) versenybeszámolói:
Önök kérték: Maconka Barátai Szuperkupa 2014
Első verseny: X. Tavaszi Maconka Nemzetközi Kupa
Második verseny: II. Maconkai Majális Nemzetközi Kupa
Harmadik verseny: XVI. Tóparti Randevú Nemzetközi Kupa
Negyedik verseny: II. Maconkai Napsugár Nemzetközi Kupa
Az ötödik, a második sorozat utolsó alkalma ismét a "Vízparti Varázslat" nevet kapta, s erősen bíztunk is benne, hogy e varázslatot a versenyzők majd be is mutatják a verseny során! Nézzük, sikerült-e mindez!
II. VÍZPARTI VARÁZSLAT NEMZETKÖZI KUPA BESZÁMOLÓJA
A verseny hétvégéjére kicsit (nagyon) zsúfoltra sikeredett, ugyanis az EPBC időpont áthelyezése okán (végül e verseny világcsúcsokat hozott, de ez már egy másik, már itt is publikált történet) összecsúszott a két rendezvény, így a technikai stábnak bőven volt mit csinálni. Azért időre elkészült a pályakitűzés, így a sorsolás során a versenyzők már semmit sem éreztek a bonyodalmakból, szerencsére. Ignácz Olivér a megszokott módon levezette a nyitást, majd a gáti nemzetközi versenypályára elindult a mezőny, ezt követően pedig hamarosan a gyermekek is elfoglalhatták helyeiket az Élmény-tavon.
El kell mondanom, hogy a helyszínek tekintetében a gyermekek esetében az Élmény-tó, a felnőtteknél pedig a gáti szakasz tartósan a legnépszerűbb, így a helyszínek kiválasztásánál nem is nagyon kerestünk más megoldásokat, hiszen a gyakorlatban ha valami jól működik, akkor nem kell mindenáron változtatni.
Lassan el is indult a "futam", de a megszokott alapkérdést és annak egyéni válaszát - miszerint a tározó jelentős keszegállományára, vagy a szintén gyakori nagyobb pontyokra kell-e alapozni - kibővítette az aktuális pontytelepítés ténye is, ám itt lutri volt, hogy a telepítés után rövid idővel beáll-e a kisebb ponty az etetésre? A félidő táján sem lettünk okosabbak, de az látszott, hogy a pontyos és a keszeges taktika nagyjából azonos mennyiséget hozott az első pozíciókban, de a felső, sekély vízi szakaszon már megjelentek a kisebb, 1-2 kg-os pontyok is.
A verseny második felében sem volt áttörés egy taktikai irányba, így szépen gyűltek a halak, de nem lehetett megjósolni a befutót, hiszen még a tartószákokban pihentek a kisebb halak, várva a mérlegelésre. Egyenlőre azonban még visszatértünk az Élmény-tó keleti partjára, ahol a gyermekek éppen (a kiírás alapján a felnőttek előtt fél órával) befejezték a versenyt, így a szokott koreográfia szerint itt kezdődött a záró mérlegelés. Most is volt mit fényképezni a szó szerint színes zsákmányból, ugyanis a versenybe most be nem számító komoly csíkos-, fekete- és csapósügér állomány mellett - jellemzően a koi pontyok adják a víz halállományát.
Következett a gáti szakasz mérlegelése, ahol minden méréssel tisztult a kép a végső győzelem tekintetében is. Ám azt, hogy végül új versenyrekordokat is hoz a mérés, sőt így milyen szoros lett a verseny, még most sem gondoltuk volna!
Jött az ebédidő, mármint a mezőnynek. Nekünk egyenlőre maradt az értékelés és a díjátadó előkészítése, először a mai Kupa, majd a Szuperkupa tekintetében.
Másfél óra telt el a lefújás óta, a tervekhez képest mindössze 5 percnyi eltéréssel összeállt a két végeredmény. Kezdődjön a ceremónia, már több külföldi profi bojlis csapat érdeklődő jelenlétében. Most is a szokásos koreográfia szerint haladunk, mert ha valami jól működik, akkor - ismét ide jutottam - nem kell feltétlen változtatni...
Íme, a főbb eredmények:
Induló versenyzők száma: 44 fő + 7 gyermek
-ebből mérlegelt: 51 fő
Összfogás: 660.125 g, az eddigi második legtöbb
Átlagfogás: 12.944 g/mérlegelő versenyző, az eddigi legjobb eredmény
Feeder/fenekező kategória
I. Molnár János (D9. helyen) 45.350 g, 1 pont - új versenyrekord!
II. Katona Szabolcs (A7. helyen) 28.165 g, 1 pont
III. Turbucz József (B4. helyen) 25.620 g, 1 pont
4. Ducza Tamás(A1. helyen) 20.300 g, 2 pont
5. Angyal István ifj. (B6. helyen) 18.345 g, 2 pont
Legjobb külföldi versenyző:
Bukovsky Ferenc (SK) 8.620 g
Úszós kategória
I. Édes László (E8. helyen) 39.250 g, 1 pont - új versenyrekord!
II. Gyurgyik László (C8. helyen) 33.090 g, 1 pont
III. Tóth Csaba (C9. helyen) 27.470 g, 2 pont
Legjobb ifi:
Kindlik Ádám 8.550 g
Gyermekek
I. Bodzsár Norbert Márk 12.770 g
II. Hegedüs Zsófia 12.150 g
III. Hegedüs István Gábor 9.220 g
Emléklap:
Dénes Ádám Attila
Pelyhe Péter
Dénes Milán
Horváth Veronika
Legnagyobb hal
Katona Szabolcs (A7. helyen, tükörponty, 14.570 g)
MACONKA BARÁTAI \'14 SZUPERKUPA VÉGEREDMÉNY
Miután lezárult a Vízparti Varázslat Kupa eredményhirdetése, rögtön rá is tértünk a Szuperkupa 2014. évi kiírásának értékelésére, valamint az összetett verseny végeredményének ismertetésére. Közben, mivel a legfontosabb a versenyzők véleménye, az ebéd folyamán most is kiosztottunk egy kérdőívet, melyben anonim módon lehetett rögzíteni a véleményeket. Íme az eredmény:
Személy szerint én csak annyit tennék hozzá a kiállított bizonyítványhoz, hogy a jelek szerint sikerült közösen jó irányba elvinni a szabályokat, így következményként örvendetes volt például az úszósok számának jelentős növekedése. Fontos volt, hogy a fogások is tovább javultak, mert lehet beszélgetni, szép cikkeket írni, de ha a halak tartósan nem "partnerek" a verseny színvonalának emelésében, akkor a horgászok is lassan lemorzsolódnak. Öröm látni, hogy a vegyes halállomány a mai napig ki tudja váltani a zsákmányban akár a nagy pontyokat is, így nincs "tuti" recept, van viszont izgalom!
E kis kitérő után vissza az események fonalához. Miután a helyszíni értékelésben is a statisztikai számok végére értem, jött a végső felsorolás, s így sorban a érkeztek a díjakért a Szuperkupa dobogásai, bajnokai. Hihetetlen szoros lett a befutó mindkét fő kategóriában, én soha nem gondoltam volna, hogy többszörös pontegyenlőségek után a fogott összes súly dönti majd el a bajnoki címet, vagy a dobogós helyezéseket! Nézzük hát a jók közül is a legjobbakat, a díjátadás sorrendjében:
Zárásul szeretném valamennyi versenyzőnek megköszönni a sportszerű küzdelmet, a pontos megjelenést, s e tárgyban azt az unikális tényt, hogy a teljes sorozat alatt mindössze két fő nem jelent meg annak ellenére, hogy idén sem kellett előzetesen előleget, nevezési díjat befizetni, hanem becsületre, adott szóra tudtunk alapozni. Ez az, ami nekem, nekünk nagyon sokat jelent!
Íme, a főbb összetett eredmények:
Induló versenyzők száma: 125 fő
Összfogás: 2.835.330 g, ez fajlagosan 63%-kal jobb az első sorozat eredményénél
Feeder/fenekező kategória
I. Turbucz József (Szihalom) 8 pont, 81.295 g
II. Ducza Tamás (Budapest) 8 pont, 68.970 g
III. Katona Szabolcs(Szarvasgede) 8 pont, 67.290 g
4. Maldrik Péter (Tura) 9 pont, 67.345 g
5. Fábián József (Salgótarján) 11 pont, 58.635 g
6. Angyal istván ifj. (Eger) 11 pont, 57.780 g
Legjobb külföldi és ifi versenyző:
(9.) Gál Tamás ifj. (SK, Fülek) 14 pont, 43.920 g
Legjobb női versenyző:
(16.) Horváth Zoltánné (Pásztó) 23 pont, 26.570 g
Úszós kategória
I. Zagyva Kristóf (Bükkszék) 7 pont, 82.445 g
II. Édes László (Szügy) 8 pont, 108.830 g
III. Darvasi Béla (Dunakeszi) 8 pont, 90.140 g
4. Jobbágy Roland (Gyöngyös) 8 pont, 66.590 g
5. Gyurgyik László (Gyöngyös) 9 pont, 83.510 g
6. Papp József (Salgótarján) 11 pont, 67.775 g
Gyermekek
I. Hegedüs Zsófia (Mezőkeresztes) 6 pont, 74.715 g
II. Dénes Milán (Budapest) 12 pont, 58.760 g
III. Hegedüs István Gábor (Mezőkeresztes) 13 pont, 32.065 g
4. Dénes Ádám Attila (Budapest) 14 pont, 25.805 g
5. Pelyhe Péter (Mezőkeresztes) 15 pont, 24.235 g
6. Maruzs Dominik Gábor (Mátraterenye) 22 pont, 16.450 g
Az összetett eredményeket valamennyi induló esetében itt lehet letölteni:
Érdemes szerintem végül megnézni a versenysorozat fogásokra és fogott halfajokra vonatkozó, fordulónkénti összesítő táblázatát is:
Még egy gondolat. Számunkra elismerés és öröm az is, hogy a sorozattal számos távolabbi vidékről is sikerült olyan új - most már legalább részben maconkai - horgászokat is találnunk, akik az adott versenyen megszerzett kedvező első benyomások alapján megszerették, s mára már talán meg is ismerték a tórendszert, annak csodálatos halállományát, változatos lehetőségeit...
Ez volt a 2014. évi Maconka Barátai Szuperkupa, s már csak az utolsó beszámoló utolsó kérdése maradt függőben: Folytatás?
Nos, mivel tényszerűen fejlődött a verseny az úszós létszám és az eredmények tekintetében is, s továbbá a törzsgárda már ismertetett véleménye egyértelműen megerősíti ezt, így - ha következetesek akarunk lenni magunkhoz és az elveinkhez - akkor nem maradt más, mint a bejelentés:
Találkozunk 2015. április 11. napján, a XI. Tavaszi Maconka Kupán, egyben a Maconka Barátai \'15 Szuperkupa sorozat első versenyén!