A csónakos verseny

A csónakos verseny

Egy érdekes, egyben különleges, mondhatni embert próbáló versenysorozatot szeretnék bemutatni. Kicsit különleges, kicsit egyedi szabályozású, de talán mutatja azt, hogy jó társaságban a jó barátok tudnak igazán jó napokat szerezni egymásnak: jó, nagyon várt versenyeket szervezni, ahol mindenki igazán megmutathatja kreativitását, találékonyságát.

Tíz éve is van már , hogy kipattant néhány gönyűi horgász agyából, csinálni kellene valami jó kis baráti pecát, csónakból, reggel hattól este hatig, ahol mindenki arra megy, amerre akar, a Duna bőséges lehetőséget ad a halfogásra. A lényeg, este 6 órakor mérlegelés az egyesület tanyaházánál. Az évek során ebből a baráti horgászatból baráti horgászverseny alakult ki. Mára elmondhatjuk, 10-12 csónak legénysége tervezi, várja tavasztól őszig a 4 fordulóból álló versenysorozat minden napját.

Reggeli találkozó

Ilyenkor a tél végén mód van az aktuális év szabályainak lefektetésére, módosítására. Milyen szabályozás is érvényes?

A versenysorozat 4 versenyből áll. Minden verseny külön értékelt, szponzorok által támogatott. A fordulók váltva egyéni illetve páros értékelésűek. Az egyéni versenyben a csónak tagjai persze valamennyire egymásra utaltak, nem árt, ha egyetértés van a helyválasztásban, a horgászati módszerben. Kikötni gyakorlatilag csak a mérlegeléshez szabad, kivéve a havariát. A hasmenés nem számít annak 

Már majdnem indulásra kész, valami lemaradt
Megvan. Vidám motorosok

Az etetőanyag mennyisége nincs limitálva, az élő csali viszont igen. Fejenként 2 liter használható az élő csaliból, a szúnyoglárva tiltott.

Nem számít bele az értékelésbe a küsz, a védett halak, illetve a méreten aluli, és a tilalmi idő alá eső halfajok sem.

Az sem baj, ha van valami a tankban

A verseny időtartama 12 óra. Ha esik, ha fúj, ha ezerrel süt a nap.

Természetesen, mint minden horgászversenyt, már az előző héten ezt is lázas készülődés előzi meg. Minden csapat, csónak igyekszik kifürkészni, hogy az adott vízállásnál, adott időszakban hol tudja a legtöbb halat szákba terelni. Mindezt úgy, hogy az ellenfelek lehetőleg ne fürkésszék ki. A verseny előtti hét a „kampánycsend” és a „vetítés” hete. Ha valaki talál egy halbő helyet, természetes, hogy megpróbálja titokban tartani, de akik egy akkora vizet akarnak kiismerni, mint a Duna, gyakorta tapasztalhatják, hogy az egyik nap még minden úsztatásra darabos dévér, paduc vagy jászkeszeg rúg a horgon, de lehet, másnap ugyanott mintha üres lenne a folyó. Pedig nem történt más esetlegesen, mint néhány centimétert apadt vagy áradt a víz. Már másképp folyik, máshol kell a halat keresni.

Minden a helyére kerül

Ezért aztán mindenki több „tuti-biztos” helyet tart a tarsolyban. Legalábbis annak tűnőt.

Természetesen azt is figyelembe kell venni, hogy a lehető legkevesebb időt kell utazással tölteni, minden megtett kilométer a horgászattól veszi el az időt. Ezért aztán nem árt egy gyors csónak, természetesen mindazzal a kötelező felszereléssel, amit a vízi közlekedés szabályai megkövetelnek. Ehhez jön még a 12 órára elegendő etetőanyag két személynek, csali, felszerelés.

Szorgos pakolás az egész parton

Mennyire változatos horgászatot kínál a Duna? Sajnos az utóbbi időben egyre tapasztalhatjuk a vízfolyás gyorsulását. Ahol régebben kényelmesen horgászhattunk 10 g körüli úszóval, ma nagyon jó, ha 30 g-os ólom elég letalpalva, de nem ritka, hogy fel kell tenni a 40 g-os ólmot is. A leginkább preferált horgászbot a bolognai, a spicc- és a feeder bot. Akik a nagy halak fogásában gondolkodnak, speciel a harcsában, azok természetesen az annak megfelelő felszerelést favorizálják.

Ősz felé, egy hajnali indulás előtt
Felbőgnek a motorok, elkezdődött

Az elmúlt évig volt egy speciális szabályunk, a helyszínre vonatkozólag. Az úgynevezett Öböl, a Hosszúkő öble - kb. 300 m széles és 800 m hosszú csendes, alig áramló víz a maga változatos, 5-9 méteres mélységével - pontosan a Dunától teljesen eltérő, szinte állóvízi horgászatot lehetővé tevő jellege miatt kapott különleges státuszt. Ide csak 2 alkalommal térhetett be a csónak. Elvégre dunai, folyóvízi horgászatról szól a versenysorozat.

A Szekendi - Havasi páros
Burján Kálmán és Burcz István

Ámbár - egyesek szerint -, aki 12 órát két 7 m-es spiccbottal végighorgászik az átlag 3-5 dkg-os keszegekre, meg is érdemli. Alapos kitartást igénylő feladat! Márpedig az utóbbi években ekkora halak voltak jellemzőek az öbölben. Ebből a méretből 20 kg felett kellett fogni a győzelemhez. Fejenként. Pontosan az apró halak védelmének érdekében, az Öbölben más szabályok érvényesek ezért, aki itt horgászik, annak nem a Gödör a mérlegelés helyszíne, hanem a bizottság 17 óra 30 perckor a helyszínen leméri a zsákmányt.

Átlagos „öböl” keszeg

A horgászok többsége azért inkább a nagyobb testű halakat próbálja horogra csábítani. Nincs annál nagyobb élmény, mint amikor sikerül megtalálni egy dévércsapatot, folyamatos etetéssel helyben tartani, és fárasztani, fárasztani… több-kevesebb sikerrel. A húzós vízben nem könnyű feladat egy 3-4 de néha 5 kilogrammosra taksált bronzos halat szákba terelni. Az „aprajával” az 1-2 kg-os példányokkal nincs különösebb gond, de az öregek nagyon tudják, hogyan kell kihasználni a folyó erejét, és a néha fél méternél nagyobb hullámzást. Mert bizony ezek a halak gyakorta a hajózóút közelében tartózkodnak a mély, húzós vízben. Nem kell azt óvatosságra tanítani, aki látta már közelről az IBBS tolóhajó kétméteres csigaverését… vagy aki alól egy sekélyen horgászva a Mozart kihúzta a vizet. Bizony kapaszkodni kell a csónak oldalában, akár felvéve az oldalsúlyokat is az óriási hullámok miatt.

Amikor többször költözni kell, az már nem olyan jó jel. Timár Szabolcs és Járai Zoltán
Lajosok. Cseke és Pataki

De minden nehézséget feledtetni tud a horgászat, a halfogás, az egész napos kemény küzdelem. Ha eszik a hal. Ha nem, akkor már a második óra után kényelmetlen a láda, az ülés. Akkor jön az agyalás. Hova? Merre? Föl, vagy le? Gyorsabb vagy lassabb, sekélyebb vagy mélyebb vizet keressünk? Menjünk a ragadozók után? Fröcsög a balin a kő végén. Mire megközelíti a horgász, már a másik kőnél a csapat. Ugrik a méteres vízben a paduc? Gyerünk, csapjunk közé, elő a spiccbot, pici úszó, szinte szabadon úsztatott csali. Micsoda élmény ebből a sekélyből kivarázsolni egy márnát spiccbottal a paducok közül!

Hajnali napsütés, pára és egy kettőhatvanas

Soknak tűnik, de gyorsan elrepül a 12 óra, főleg ha eseménydús a nap. Az izgalmak pedig ezek után jönnek. A mérlegelés. Vajon melyik csapat fogta a legtöbb halat? A páros versenyek esetén is mindenki külön mérlegel, mert az összesített egyéni eredmény is számít, ugyanúgy, mint a csapat-összesítés is a végelszámolásnál.

Az érkezés percei

Éppen ezért az egyik legfontosabb dolog a bizalom. Mert alkalom, lehetőség adódna bőven a szabályok kikerülésére, de a viszonylag zárt kör, ahol barátságon alapul versenyzés, ott nem hiszem, hogy az indulás lehetőségét bárki kockáztatná. Egy kis közösségben csaláson kapni valakit rossz ómen.

Egy fontos részeredmény. Győztünk, ismét!

Remélem, sikerült felkelteni az érdeklődést, bemutatni ezzel az írással egy nem szokványos versenyt, akár gondolatébresztésként is. Mert nincs jobb, mint barátok között, egész nap horgászni, versenyben, majd kikötve ünnepelni a győztest, elfogyasztani közösen a verseny végére elkészült ételt, megbeszélni a nap történéseit, élményeit egy hideg sör mellett.

A 2006-os év csapat és egyéni bajnokai

Az elmúlt év végeredménye (a legrosszabb eredményt mindenki elhagyhatta 2006-ban):

Csapatversenyben
1.
Timár Dániel & Tóth Ferenc
3 pont
86,90 kg fogott hallal
2.
Uzsák Péter & Janes Róbert
9 pont
62,14 kg fogott hallal
3.
Győrvári Árpád & Jandó Tamás
10 pont
57,35 kg fogott hallal

Egyéni végeredmény
1.
Tóth Ferenc
6 pont
44,75 kg fogott hallal
2.
Timár Dániel
7 pont
42,15 kg fogott hallal
3.
Győrvári Árpád
11 pont
40,50 kg fogott hallal

Már nem sokat kell várni az igazi tavaszra, és csónakra fel!

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.