Befejeződött az Internetes Portálunk és a Sporthorgász újság közös szervezésében, első ízben megrendezett Feederbotos Kupa. A legnépszerűbb finomszerelékes horgászmódszer mesterei gyűltek össze június 30-án vasárnap, a Velencei-tó partján. Megvallom őszintén, ez volt az első horgászverseny, amelyen részt vettem, de talán jobban izgultam, mint a versenyzők.
Talán még három hónap sem telt el azóta, mikor a Fórumunkat rendszeresen látogató, lelkes horgászok közül Barkóczi Gergely /Fabrique/ az írta, hogy "miért nincs feederbotos horgászok számára verseny, amely remek alkalom lenne a különböző technikák, végszerelékek megismerésére és a kölcsönös eszmecserére is. No és persze nem utolsó sorban összemérhetnék tudásukat a műfaj legjobbjai. "
Mire észbe kaptunk, már számtalan hozzászólásban helyeselték az új kezdeményezést és újabb remek ötleteket adva, arra bíztattak minket is, hogy vegyük komolyan a dolgot.
Boldogan felvállaltuk a szervező és lebonyolító munkát, miközben sikerült - talán - a legmegfelelőbb helyszínt is fellelni.
Az első évben, végül 31-en álltak rajthoz. A módszer népszerűségéhez képest, talán kevésnek tűnik a nevezők létszáma, de ne feledkezzünk meg arról, hogy egy új versenyről van szó, amely ritkán indul 100 fővel. Célunk természetesen az, hogy az évek folyamán egyre több horgászt csábítsunk el versenyünkre, komoly a verseny rangjához méltó díjazással. Bár úgy vélem, már az első évben sem kellett pironkodnunk a díjak miatt, hiszen a Mosella Hungária Kft. nagyvonalú támogatásának köszönhetően, több mint 400.000 Ft értékű Mosella és Triana horgászeszköz került kiosztásra.
| |
A verseny rendkívül jó hangulatban zajlott le. Külön öröm számomra, hogy szinte mindenki fogott halat. Az persze természetes, hogy volt aki többet, és volt aki kevesebbet. Rekord fogások nem születtek a verseny 3 órája alatt, és csak a legügyesebbek tudtak 3 kilónál is többet mérlegelni. A legnagyobb kifogott ponty súlya pedig 1.200 gr volt, kifogója Stefanik Sándor volt.
A verseny végén az első három helyezett versenyzőt faggattam, milyen szerelékkel, etetőanyaggal, csalival horgásztak, minek köszönhették sikerüket? Velük egyébként hamarosan közelebbről is megismerkedhetnek, hiszen elkísérjük őket egy-egy horgászatra.
A verseny győztese Márkus József lett. A tapasztalt rutinos versenyző semmit sem bízott a véletlenre és remekül felkészült.
Felszerelése: Shimano Technium 3,6 m hosszú feederbot, melynek végébe a legérzékenyebb spiccet illesztette. A Shimano 4000 GTM, harcifékes orsó dobjára 16-os Tubertini Special English Line (süllyedő) damilt csévélt, a horogelőke 14-es Maver SLR, hossza 35-40 cm. A horog 16-os Gamakatsu 1810B.
Végszerelék: 25 gr-os nyitott rakétakosár csúszóra szerelve. A tört gubancgátló cső a (kb.60 cm hosszú) Drennan Power Gumin csúszott.
Etetőanyag: Mosella Select Feeder és Mosella Select Karpfen keveréke. Ehhez kevert csemegekukoricát, főtt kendert kevéske pinkit és csontkukacot, de az élőanyag legfontosabb részét az 1 liter szúnyoglárva képezte. Az engedélyezett mennyiségű szúnyoglárva fele nagyméretű (horogra való) volt.
Csali: 5-8 szál szúnyoglárva + 1 szem csonti vagy pinki szendvics.
Horgászat módja: Az alapozó etetés során 10-12 db nagyméretű gombócot lőtt be - amelybe bőven kevert szúnyoglárvát - a második és harmadik bója közé (kb. 35 méterre). A bóják remek támpontot jelentettek az etetési hely megtalálásához. A rakétakosárba, szúnyoglárvával bőségesen megfűszerezett etetőanyagot nyomott. A halak igen gyorsan reagáltak a jól sikerült keverékre, és talán 15 perc sem telt el az első kapásig. Az első hal egy dévérkeszeg volt. Ezután folyamatosan lőtte a gombócokat és az etetés környékét horgászta. A zsákmány zöme 15-20 dekás dévérkeszegekből állt. Volt közöttük azonban egy szép, 60-70 dekagramm körüli vaskos angolna és egy kisponty is.
Az utolsó órában szinte teljesen megállt a kapás. Sokáig nem értette a dolgot. Hová tűnt a hal? Miért nem kapnak? A válasz a verseny vége előtt fél órával érkezett. Határozott kapás után egy hatalmas pontyot akasztott Józsi, amely szinte megállíthatatlanul robogott a túlsó part felé. A vékony húsú horog sajnos kigörbült és leakadt a hal. Ekkor még ő sem gondolta, hogy e nélkül az elszalasztott óriás nélkül is - igaz minimális fölénnyel - megnyerheti a versenyt. A mérleg 3.320 gr-ot mutatott, amely nemcsak az A szektor, hanem a mezőny legtöbb halát is jelentette.
Márkus József a verseny végén mosolyogva ennyit mondott:
Nagyon boldog vagyok, hogy sikerült a versenyt megnyernem. Gyakran járok horgászversenyekre, amelyekre megpróbálok a lehető legjobban felkészülni, de sokszor ez is kevésnek bizonyul, hiszen számtalan előre ki nem számítható tényezőt kell leküzdeni. Az első hely nagyon ritka kincs. Sok jó horgász volt itt is, és csak bizakodtam egy jó helyezésben. De sikerült! Nagyon büszke vagyok rá, hogy nekem sikerült elsőként elnyernem a hatalmas vándorserleget és az értékes díjakat.
A verseny második helyezettje Görög Tibor lett. 3.020 gr-ot mérlegelt a (középső) B szektorban. Tibor sem ma kezdte a szakmát. A szerelék kiválasztása, az etetőanyag bekeverése, a tudatos felkészülés minden apró részlete, a profi horgász keze munkáját dicséri.
Felszerelése: Milo Light Feeder 3 m hosszú feederbot, melynek végébe a legvékonyabb spiccet illesztette. Így a bot dobósúlya talán 20 gr körül lehetett. A leheletfinom kapásokat is kiválóan jelezte. A Shimano 3000 Stradic X GTM, harcifékes orsó dobjára 14-es Maxima (süllyedő) damilt csévélt, a horogelőke 10-es, 12-es (váltogatva) hossza 30 cm. A horog 10-es 12-es (váltogatva) Mustad Long Point szakáll nélküli.
Végszerelék: 10 gr-os drótos feederkosár csúszóra szerelve
Etetőanyag: Mosella Competition és Mosella Karpfen & Brassen keveréke. Ehhez kizárólag földbe kevert szúnyogot rakott.
Csali: 4-5 szál szúnyoglárva + 1 szem csonti szendvics
Horgászat módja: Az alapozó etetés során 20 db nagyméretű gombócot lőtt be - amelybe bőven kevert földes szúnyogot - a második bója közelébe (kb. 30 méterre). Némi szünet után kisebb gombócokkal folytatta a ráetetést. A folyamatosan vízbe hulló gombócokból kiváló földes szúnyog, némiképp megfestette a vizet és felcsalta a felső vízrétegbe a halakat. Ezt onnan lehetett sejteni, hogy a beülő, fenékre süllyedő végszerelékre gyakran rákoppintottak a halak. Ezeket nem lehetett megfogni, de biztató volt, hogy az etetés környékén vannak. A keményebbre gyúrt gombócok már a fenékre csalták a halakat és 20-25 perc után beindult a halfogás. Görög úr halai egytől egyig dévérkeszegek voltak, 20 dekás átlagsúllyal. 3-4 db szebb 40-50 deka körüli keszeg alkotta a zsákmány javát.
Tibor a díjátadás végén elismerően szólt a versenyről:
Korrekt jól megszervezett verseny volt. A lebonyolítás is hibátlan. Én részt vettem már ugyanitt, a megboldogult Hankó Attila által szervezett fenekezős horgászversenyen. Akkor bármilyen bottal lehetett horgászni, nem csak feeder vagy picker bottal. Az a verseny jó volt tapasztalatszerzésnek, de nem voltak egyenlők az esélyek. Itt úgy érzem, a pontos és egyértelmű szabályoknak köszönhetően mindenki egyenlő eséllyel indulhatott.
Külön öröm volt számunkra, hogy már az első évben nemzetközi versenyként indult útjára a vándorkupánk. Méhes Csaba, portálunk állandó külföldi tudósítója, három szlovák-magyar barátjával érkezett. Közülük a legügyesebb, ezen a napon Gyurkovics József volt. Ő volt versenyünk harmadik helyezett versenyzője és egyben a legeredményesebb külföldi horgász is.
Felszerelése: Balzer Edition Power Picker melynek végébe a sárga színű legérzékenyebb spiccet illesztette. Nagyon finom, de közeli horgászatra készült. A Shimano 3000 GTM, harcifékes orsó dobjára 16-os Awashima Feeder (süllyedő) damilt csévélt, a horogelőke 12-es hossza 20 cm. A horog Tubertini Serie 19, 12-es méret.
Végszerelék: 10 gr-os drótos feederkosár csúszóra szerelve, erőgumival kombinálva. A főzsinóron levő forgóba kötötte a kb. 60 cm hosszú FOX erőgumit, majd újabb forgó következett. Ebbe volt kötve a horogelőke. Az erőgumi két végén apró gumigyöngy volt az ütköző. A power gumin csúszott (ellenállás nélkül), a 15 cm-es tört anti tagle cső a feederkosárral.
Etetőanyag: 5 kg Mosella Select Feeder, benne 1 liter etetőszúnyog és csontkukac.
Csali: 1 szem sárga, mini technopufi + 2 szem pinki
Horgászat módja: Az alapozó etetést, a parttól kb. 15-16 méterre, a medertörés mögé dobta be az elején. Talán túlságosan közelinek tűnhet mindez, de a szombati próbahorgászat során egyértelműen látszódott, hogy eredményes. Szükségtelennek tűnt a távolabbi horgászat. Ez a táv pontosan és gyorsan meghorgászható volt. A beetetés után kizárólag csontkukacot, pinkit és jászkoktélt (főtt búza, kender és kukorica keveréke) lőtt be csúzlival. Kifejezetten a nagyobb testű halakat szerette volna horga közelébe csalni. Az elképzelés nem tűnt rossznak, hiszen a zsákmány: 3 ponty, ebből kettő 60-65 deka, a harmadik kisebb, 7 dévérkeszeg, köztük egy helyesebb 40-50 dekás, a többi olyan tenyeres forma volt. Összsúlyuk 2.740 gr.
Józsi boldogan a verseny végén csak ennyit mondott:
Mindig örömmel jövök Magyarországra! Szívesen vendégül látnánk - egy visszavágóra - Szlovákiában magyar horgászokat is.
Az I. Haldorádó-Sporthorgász Feederbotos Kupa főrendezője Temesváry Gyula, a végén ezekkel a szavakkal zárta a versenyt:
Köszönjük a versenyzőknek a részvételt és szeretettel várunk jövőre ugyanitt mindenkit, de legközelebb hozzon magával mindenki egy barátot!
,"s","80%","k"]A verseny díjazottjai
1. | Márkus József | 3.320 g |
2. | Görög Tibor | 3.020 g |
3. | Gyurkovics József | 2.740 g |
4. | Horváth Mátyás | 2.560 g |
5. | Nagy Zoltán | 2.540 g |
6. | Csóti Sándor | 2.160 g |
A legnagyobb hal kifogója
A legeredményesebb külföldi versenyző
[-doboz]