Egy év után újra a Közép-Tisza-Vidéki Horgászegyesületek Szövetsége rendezte hazánk legrangosabb csapatversenyét, a Klubcsapatok Országos Bajnokságát az Alcsi-szigeti versenypályán. Nem kisebb volt a tét ismét, mint a győztes jutalmaként megszerezni a bajnoki címet és egyben következő évi Klubcsapatok Világbajnokságán való indulás jogát.
A számos korábban rendezett verseny és az edzések kemény küzdelmet jósoltak. Nagyon jól kellett megválasztani a sikerre vezető technikát, de majd a későbbiekben tapasztalhatjuk, hiába a sikeres, jó taktika, a horgászathoz szerencse is kell. Ez egy ilyen sport.
A megszokott, 20 körüli induló csapatszámhoz képest kevesebben jelentkeztek, pontosan 16 csapat küldte el a meghatározott időpontig a nevezését. Nem volt az indulók között a Délpest-Exner csapata és szponzorációs problémák miatt nem indult az utóbbi 10 évben nyolcszor dobogón álló - igaz, a győzelmet megszerezni sajnos nem tudó - Team Mosella Hungary versenycsapata sem.
Sokat változott a korábbi évekhez képest a versenypálya. Először is feltűnően sok lett a partszélben hínár, ami lehet jó és rossz is egyben. Jó, mert igazából a hínár jó haltartó, rossz lehet, ha akadályt képez a horgászatban.
Változott némileg a halállomány is. Kevesebb lett a nagytestű keszeg - hol van már az az idő, mikor vízközti dévérezéssel tizen kiló halat lehetett fogni? -, és a jelenetős méretű ritkításnak köszönhetően, kevesebb lett a törpeharcsa, de azt kell mondani, talán inkább a nagy testű állomány fogyatkozott meg, a félelmetesen szúrós apróságok bizony jelen voltak az etetésen. A küszállomány érzésem szerint nem változott jelentős mértékben, mintha kevesebb lett volna a 2 dkg körüli méretű, és több az 1 dkg alatti, ami bizony gondolkodásra készteti a horgászt, vajon érdemes-e felvállalni?
A már megszokott sorsolási rács segítségével gyorsan és zökkenőmentesen ment a sorsolás. A felkészülés órái következtek, majd az első óra végén a gyors és korrekt limitellenőrzés. A szigorú szabályozás bevezetése és a kiszabható büntetés lehetősége miatt talán már minden versenyző megértette, hogy időre és a pontos mennyiségeket összeállítva kell várnia az ellenőrzést.
Az előbb leírt 3 halfaj horgászatára, ezek ésszerű kombinációjára készültek a versenyzők, bár akadt kivétel. Ha a horgászhely megengedte, vagyis inkább lehetővé tette, be lehetett vállalni a tisztán keszegezést, vagy akár a küszözést is. Ebben a horgászhely előtt levő hínárnak volt nagy szerepe. A küszözést a hínármező szélétől 1-0,8 m távolságra lehetett hatékonyan végezni, gyorsan csak rövid bottal. Ez némely helyeken komoly akadályt jelentett. De akadályt jelentett a hínár a keszegezésben is, mert a horgászandó 11 m körüli távolságban bizony a fenék felett ugyanúgy hínármező volt, mint a partszélben. Ehhez kellett a szerencse, ezeket a helyeket elkerülni.
A verseny megkezdése után szinte azonnal horogra kerültek az etetésre, szúnyogra ráfutó első keszegek. Általában mindenki a hínármező szélén kezdte gyorsan összeszedegetni az ott lakó példányokat. Bodorka, naphal, kisebb dévérkeszegek kerültek az első fél órában a szákba. Majd megjelentek az első törpék. Az első óra után fogyatkozott a keszeg, inkább a törpeharcsa fogása dominált. Sajnos abból is eléggé az apraja. A 3 dkg feletti példányok meglehetősen ritkák voltak.
Az arra alkalmas helyeken viszonylag jól lehetett fogni a küszöket, ezt Szákovics Imre bizonyíthatja, Ő bevállalta a 3 órás snecizést, és bizony az látszott, hogy nem tévedett vele. Közel 4 kilós zsákmánya az első fordulóan magabiztos szektorgyőzelmet eredményezett.
Azt is észre kellett venni, hogy voltak, akik átlagosnál nagyobb méretű halakat is fogtak, jóval nagyobb számban, mint mások. A Trabucco csapat törpéi jóval több nagyobb testű példányt tartalmaztak, mint az átlag. Biztosan nem véletlen, mint ahogy az sem, hogy Magyar Szilárd mindkét napon jóval több nagyobb testű keszeget, kárászt zsákmányolt, mint a többiek. Persze fogtak ők is az apróságokból, de feltűnő volt a különbség. Nem hiszek abban, hogy a csak a szerencsés helyre való sorsolás az oka, biztosan kell az is, hogy meg tudja valósítani az elképzelését a horgász, de ahhoz elképzelés is kell…
Fontosak voltak ezek a bónusz halak, mert mint az később kiderült, dekákon sok helyezési szám múlt. Voltak szektorok, ahol tíz dekán belül 4-5 horgász is volt.
Az első forduló érdekessége, hogy 7 m-es spiccbottal horgászva, szabályosan szájba akasztva, majd hosszas, de sikeres fárasztás végén szákba került egy 15.880 g-os busa. Ez az igazi bónuszhal és bravúr!!! Nem tudom, hogy országos szintű versenyen fogtak-e már valaha ilyen méretű halat?! Egy biztos, ez most Simon Zoltánnak sikerült!!!
A harmadik óra elején egyre többen vették fel a küszöző botokat. Annyira megfogyatkozott a keszeg, annyira aprók voltak a fogható törpék, hogy eredményesnek látszott a snecizés is. Különösen igaz volt ez a C szektor egy részében, a D szektorban és az E szektor belső felén. A E szektor szélsőjeként horgászó Schäffer Károly azonban továbbra ütemesen fogta rövid rakóssal a keszegeket, törpéket.
A kánikulai melegben megváltás volt a verseny végét jelző dudaszó. Megkezdődött a mérlegelés. A vártnak megfelelően 3-4 kg körüli hallal a szektor elején lehetett végezni. Az A szektorban Békési Attila győzött 4.420 g-mal, megelőzve a 4.210 g-ot mérlegelő Szénási Zsoltot. A B szektort Simon Zoltán nyerte 18.580 g-mal a 4.800 g-ot fogó Kovács Dániel előtt. A C szektorban a 3.880 g-ot fogó Martin Gáboré lett szektorelsőség, míg Katus Gyula 3.700 g-ja a második helyre volt elég. A D szektort Szákovics Imre nyerte 3.750 g-mal, a második Walter Tamás lett 3400 g-mal. Az E szektorban Schäffer Károly 3.450g halat fogva nyert a 3.230 g-ot fogó Magyar Szilárd előtt.
Az első forduló mérlegelő lapjai és összesített eredménylistája:
1. forduló részletes eredménylista (.xls, 14,5 kb)
A szektor részletes eredménylista (.xls, 14,0 kb)
B szektor részletes eredménylista (.xls, 14,0 kb)
C szektor részletes eredménylista (.xls, 14,0 kb)
D szektor részletes eredménylista (.xls, 14,0 kb)
E szektor részletes eredménylista (.xls, 14,0 kb)
Az első forduló végeredménye:
1. | Shimano-Dunaferr | 18 pont |
2. | Trabucco Team Hungary | 28 pont |
3. | Délpest-Sensas | 29 pont |
10 pont előnnyel fordult a Shimano csapat, vajon lesz-e meglepetés a második forduló végén?
Vasárnap reggel kissé változott az időjárás. Az addig keresztben fújó szellő felerősödött és befordult hátszél irányba. Várható volt egy front érkezése is délutánra, vajon befolyásolja-e ez a halak kapókedvét?
A második napon is számos ismert külföldi horgásszal találkozhattunk a nézők között. A közelgő 2008. augusztus 16-17-én ugyanitt megrendezésre kerülő Női Világbajnokságra készülve számos nemzet elküldte megfigyelőjét a szolnoki versenypályára.
A mi válogatottunk négy tagja is jelen volt, hárman belülről gyűjtötték a tapasztalatokat, Hajdú Lívia, Dr. Ivancsóné Dr. Horváth Zsuzsanna, Gyulánszky Nikoletta versenyzőként, Rimmer Noémi segítőként, háttéremberként volt jelen.
A fél 11-es kezdés hamar elérkezett, megkezdődött a mindent eldöntő utolsó 3 óra.
A Shimano-Dunaferr csapat vajon biztonságit akar horgászni? Vagy tovább növelnék az előnyüket? Egy biztos, mindenki nyerni akar, és erre igazából az első öt helyen álló csapatnak van esélye. Fordított már ilyen helyzetből a Délpest-Sensas, lépett már nagyot előre a második napon máskor a Milo csapat is. Nehéz és hatalmas küzdelem volt kibontakozóban.
A megszokott ritmus szerint indult és az előző napi forgatókönyv szerint folyt a horgászat. Az elején gyorsan lefogni a keszegeket, folyamatos földes szúnyog dobásával biztosítani az utánpótlást, a csontis etetőanyagon pedig lehetett vadászni a törpéket, több-kevesebb szerencsével, mármint az átlagsúly tekintetében.
Ebben a fordulóban, mintha hamarabb elfogyott volna a keszeg, hamarabb érkeztek volna a törpék. Persze ebben is akadt kivétel. A B szektorban horgászó Döme Gábor az elejétől kezdve ütemesen fogta a bodorkákat, apró dévéreket. Néha elé is odaálltak az apró törpék, de nem az volt a jellemző. Pár darab megfogása után ismét a keszegeké lett a főszerep, amely igazán feltűnő volt, hiszen körülötte szinte csak apró törpéket fogtak. A más irányból fújó szél miatt nehezebben voltak horogra csábíthatók a küszök, többet kellett vadászni rájuk is, sokak bánatára...
Viszont aki tiszta törpézésre készült, rájuk biztonsággal számíthatott. Néha szákolós méretűek is voltak az aprók mellett, és ezek a termetesebb halak nagyon kellettek a végelszámoláskor!
Nagyon szerencsésnek tűnt a Shimano csapat sorsolása. Az E szektor szélén horgászó Schäffer Károly most a szélső melletti helyen ült, nagy valószínűséggel fogja hozni a tegnapi eredményt. Szákovics Imi snecizését sem akadályozza hínár, a többiek a belső szektorokban már kevésbé kedvező helyeket kaptak.
A Délpest-Sensas csapatából tegnap Erdei Attila talán a pálya legrosszabb helyét kapta, 11 m-ig hínármező, azon keresztül pedig képtelenség volt jó halat áthúzni. Gyakorlatilag csak azok a halak kerültek szákba, amiket a megakasztás utáni pillanatokban fel lehetett kényszeríteni a víz felszínére (tudjuk, a dévérkeszeg szája ezt nem mindig bírja ki). De oda kellett figyelni az Energofish Szolnok csapatára is, mert nagyon jó ütemben fogták a halat.
Az A szektorban Békési Attila, a B szektorban Döme Gábor szépen horgászva várhatóan jó eredményt fognak elérni, ezért a Tubertini-Marosmix Cralusso csapatára is oda kell figyelni. Nem könnyű a segítők dolga, a pálya adottsága miatt nem mindenhol látható, mi is történik a szektor másik oldalán. Mindenkinek nehéz feladat, versenyzőnek, segítőnek egyaránt.
A mérlegelés közeledtével egyre több ember fejében megfordul a kérdés - megtörik-e egy hosszú, 7 éve tartó sikersorozat? Új bajnokot avatunk? És ki lesz az, mert több esélyes is van? Csapatversenyről van szó, bizony adódhatnak érdekes „keresztbeverések”.
Nézzük a második nap szektorok szerinti eredményeit:
Az A szektort Sági Béla nyerte 4.330 g-mal Bodo Miklós előtt, aki 3.970 g halat mérlegelt. A B szektort Döme Gábor nyerte 4.860g-os fogással, itt Schmidt Attila végzett a második helyen 4.670 g-mal. A C szektorban Lőrincz Dénes győzött 4.320 g-mal Magyar Szilárd 4.070 g-os fogása előtt. A D szektort Kökény József nyerte 4.690 g-os fogással, a második ifj. Szénási Béla lett 4180 g-mal. Az E szektorban Schäffer Károly ismételt, 4.960 g-os fogással nyert, Csillag László 4220 g-mal második lett.
A második forduló mérlegelő lapjai és összesített eredménylistája:
2. forduló részletes eredménylista (.xls, 14,5 kb)
A szektor részletes eredménylista (.xls, 14,0 kb)
B szektor részletes eredménylista (.xls, 14,0 kb)
C szektor részletes eredménylista (.xls, 14,0 kb)
D szektor részletes eredménylista (.xls, 14,0 kb)
E szektor részletes eredménylista (.xls, 14,0 kb)
Klubcsapatok Országos Bajnoksága 2008 végeredmény
HELY | CSAPAT | SÚLY (g) | PONT |
1. | SHIMANO DUNAFERR | 36470 | 48 |
2. | ENERGOFISH SZOLNOK | 35120 | 48 |
3. | DÉLPEST SENSAS | 36180 | 53 |
4. | TUBERTINI MAROSMIX CRALUSSO | 34740 | 61 |
5. | TRABUCCO TEAM HUNGARY | 33950 | 61 |
6. | TOP MIX | 33510 | 61,5 |
7. | MILO TEAM | 32430 | 67 |
8. | SENSAS TEAM | 28770 | 92 |
9. | VISONTAI BANYA ÉS HOEROMU | 27850 | 97,5 |
10. | MOSELLA U 22 PLUS | 29100 | 98,5 |
11. | NAGYBUDAPESTI HE. | 27630 | 101 |
12. | TEAM OHB | 41340 | 103 |
13. | TRIANA TEAM BÉKÉSCSABA | 27030 | 105 |
14. | VELENCE 2005 HE. | 25670 | 109 |
15. | ENERGO TEAM FIX 2 | 22720 | 126 |
16. | PERFECT TEAM | 23840 | 128,5 |
Íme, a győztesek:
Igen, megtörtént, megszakadt a nagy sorozat. Nagy küzdelemben pontazonossággal, több fogott hallal a Shimano-Dunaferr csapata nyert, ők képviselhetik hazánkat a következő évi Klubcsapat Világbajnokságon Madunicében. Milyen fordulata a sorsnak, hogy ketten is ebben a csapatban horgásznak a korábbi világbajnok csapat tagjai közül! Sok sikert a szerepléshez a bajnokság résztvevőinek gratuláció, nagy küzdelem, érdekes verseny volt!