Országos Egyéni Férfi Horgász Bajnokság 2005.

Országos Egyéni Férfi Horgász Bajnokság 2005.

Magyarország legrangosabb egyéni versenye zajlott az elmúlt hétvégén Csepelen, a csőhídi versenypályán. Vajon ki lesz a 2005-ben a Magyar Bajnok? Nem csak a dobogó valamelyik helyének megszerzése volt a cél ezen a négynapos versenyen, hanem a bővebb, 16 fős válogatott keretbe kerülés lehetősége is ott lebegett az indulók előtt.

A korábban megtartott válogatóversenyek bejutói, kiegészülve a válogatott keret tagjaival, már az előző héttől a kijelölt versenypályán vallatták a Soroksári-Dunaág vizét. Az edzésen néhány versenyző nagyon hatékony és kitűnő taktikát építetett fel, de a mezőny zöme bizony örült, ha 1-2 kiló halat tudott zsákmányolni. Talán az edzésnapokon tapasztalat iszonyatos kánikulai meleg vette el a halak kapókedvét? Vagy csupán elteltek a finom eleséggel?

A rakós botos horgászat kevesebb, de nagyobb testű hallal kecsegtetett, míg a matchbot kisebb egyedsúlyú, de több halat ígért.

A halfauna is igazán változatos volt, ugyanis dévérkeszeget, karikakeszeget, pontyot, sőt balint is szép számban lehetett zsákmányolni.

Nem volt könnyű dolga a versenyzőknek, hogy melyik technikát válasszák, és melyik halfajt vegyék üldözőbe.

Német László szövetségi kapitány ismerteti a rács alapján a szektorbeosztást

A versenyzők dolgát megnehezítette, hogy a meteorológusok markáns időjárás-változást jósolták az első versenynapra. Jelentős lehűlést hozó hidegfrontról beszéltek, amely erőteljes széllel és sok csapadékkel érkezik. Sajnos most nem tévedtek… Csütörtökre a forró nyárból késő őszire váltott az időjárás. Ez aztán felborított minden jól kitalált taktikát. A halak kapókedve az előző napokban megszokotthoz képest töredékére esett vissza. A szakadó eső pedig még tovább nehezítette a versenyzők amúgy sem könnyű dolgát. Ezért aztán nem meglepő, hogy az első versenynap után meglehetősen szerény halfogási eredmények születtek.

Erdei Attila rakósra alapoz

Péntekre a halak - enyhe képzavarral szólva - kissé megemberelték magukat: a fogások majd’ duplájára emelkedtek. A forduló végére mintegy bónuszként megjelentek a partközelben a pontyok. A szektorokon belüli aktuális sorrendet alaposan át tudta rendezni egy másfél-két kilogrammos példány sikeres szákolása. Nagyon sok volt a megakasztott, de meg nem fogott példány is. Többen 3-4-5 pontyot is fárasztottak sikertelenül... Pedig ebben a viszonylag haltalan helyzetben döntő lehetett volna a kifogásuk.

Dr. Köpper Szilárd rakóssal fogott tükröse is segített a szektorelsőség megszerzésében

Szombatra aztán megkegyelmezett az időjárás, visszatérni látszott a nyár. Ez alaposan meglephette a halakat, mert ezen a napon ismét csökkent a halfogás. A jó idő ellenére vagy talán éppen azért, rakós boton alig-alig lehetett halat fogni. Ami már ekkor tisztán látszott, hogy a matchbotos horgászattal nagyot nem lehet bukni. Igaz, csak akkor, ha a horgász nagy precizitással végzi.

Buczkó Krisztián ügyes helyzetfelismerésnek köszönhetően rövid rakóssal ütemesen fogta a keszegeket és sügereket

Nagyon fontos volt a pontos etetés, és a horgászhely precíz feltérképezése még ebben a távolságban is. Sok múlhatott a megfelelő mélységbeállításon is. Ebben a fordulóban lett igazán nagy jelentősége az esetlegesen megfogott „bónuszpontyoknak”.

A harmadik versenynap után kezdett kirajzolódni a dobogóra is esélyes horgászok szűk névsora. ifj. Gyulai Ferenc vezetett 4 ponttal, második helyen Erdei Attila 6, a harmadik helyen Martin Gábor 7 ponttal állt.

Nagy Benedek nagyot horgászott az utolsó fordulóban

Mindenki belefuthat ezen a nagyon nehéz, kiismerhetetlen versenypályán egy rossz eredménybe. Egy dolog azonban kezdett egyértelművé válni a versenyzők és a nézők számára is: ha valamit el nem ront az utolsó versenynapon, ifj. Gyulai Ferenc megnyerheti a Bajnokságot. Ezzel persze nem kisebbítve a többi versenyző tudását, de mindenki elismeri, hogy „Ferike” kitűnően ismeri ezt a pályát, nem véletlenül: szinte itt nőtt fel.

A versenypálya, ahol Ferike felnőtt

Vasárnap a mindent eldöntő utolsó forduló következett, borongós-csepergős, de stabilizálódni látszó időjárással. Figyelmes tekintetek szegeződtek az esélyes versenyzőkre. A sorsolásnál alkalmazott rács szerint - és természetesen a szélső helyek kiemelése mellett - mindegyik horgász minden szektorban horgászott. A leghalasabb A szektorba sorsolt Nagy Benedek és Erdei Attila, a kevésbé halas belső C szektorba ifj. Gyulai Ferenc, Martin Gábor a D szektor belső felébe. Kemény csata ígérkezett.

Komáromi Levente gyönyörű jászkeszeget varázsolt ki

Rakós botos horgászattal indított a legtöbb versenyző. Aki előtt volt egy kis nádsziget, bátran vehette fel a mini rakóst egypár apróbb keszeg, sügér biztosan lakott benne.

Az előző naphoz hasonlatosan, a verseny elején alig-alig adott halat a rakós bot.

Különösen értékes dévéreket fogott Ferike

Lassan a mezőny nagy része gyűrűs botra váltott. Ott aztán eleinte gyengébben, majd egyes versenyzők gyorsuló tempóban kezdték fogni a halat. Az A szektorban Nagy Benő sikeresen terelt szákba match távolságról egy 3 kg körüli pontyot. Erdei Attila viszont nehezen találta a halakat. Alig-alig sikerült keszeget fognia. Ezért kockáztatott és rakós botos pontyozásba kezdett, ezúttal azonban elkerülték a bajuszosok.

A D szektorban Molnár Lászlónak bejött ez a nem kevés kockázatot jelentő horgászat, több pontyot akasztott egyedül, mint az egész szektora, ezzel aztán magabiztosan nyert. 5 pontya a 8 kilót is verte! Ugyanebben a szektorban Döme Gábor 9 balint fogott, amely a második helyet jelentette. Sermann László pedig nagy dévérjeinek köszönhette a harmadik helyezést. Itt különösen igazolódott az elején tett megállapításom, hogy „nem volt könnyű dolga a versenyzőknek, hogy melyik technikát válasszák, és melyik halat vegyék üldözőbe.”

Derekas balin Döme Gábor szákjában, amelyet még jó néhány követett

A C szektorban nem volt nagyobb testű hal. Gyulai Feri és Nagy András haladt fej-fej mellett matchbotos horgászattal, bár, mintha Ferike halai nagyobbnak tűntek volna.

Az A és a B szektorokba ismét beköszöntek a pontyok. Sorban lehetett fárasztásban gyönyörködni, sajnos szákolásig kevesen jutottak el. Aki mégis, az bizton reménykedhetett, több helyet ugrik előre a szektor ranglistán.

Parádés finálét mutatott be Hamar Péter, 3 pontyot fogott az utolsó negyed órában. Az utolsó másfelest pontosan másfél perc alatt terelte szákba.

Hamar Peti nem sok esélyt adott a pontynak, másfél perc alatt szákban volt

Minden évben sikerül megállapítani, hogy hihetetlenül nehéz az Országos Egyéni Férfi Horgász Bajnokság, nem csak a pálya adottságai, az időjárási anomáliák teszik azzá, hanem az utóbbi években nagyon erős lett a mezőny. Már bekerülni sem kis dolog az „első 40” közé, nem pedig meghódítani a dobogót. Érdemes volt megfigyelni, hogy legalább ugyanannyi „nagy név” sétált a köteleken kívül, figyelve a versenyzőket, mint amannyi bent ült.

Mérlegel a leendő bajnok

Visszatekintve évekkel, azt lehet megfigyelni, hogy a válogatott keret szinte 50 %-a mindig lecserélődik ezen a versenyen! Ez is azt mutatja, hogy mennyire erős a mezőny, nem lehet egy kicsit sem lazítani, ülni a babérokon, mert jönnek az újak, akik helyet követelnek maguknak. Nem kímélnek világ és Európa-bajnokokat sem. Ha az utolsó 5 év 16 fős válogatott keretének névsorát tekintjük át, megdöbbenve tapasztalhatjuk, hogy csupán 2 olyan név van benne, amely minden évben egyenes ágon (kapitányi segédlet nélkül) jutott be. Kik ők? Ambrus Tibor és Magyar Szilárd. Tehát nagyon nehéz, még a legjobbaknak is abban a szűk magban maradni, amely éppen nem cserélődik le.

De talán így van ez rendjén, mert így bárki számára esély nyílhat, akár 1-2 éven belül bekerülni a válogatottba sőt a VB-re vagy EB-re utazó csapatba is. Kellő kitartás, sok-sok gyakorlás, nem kevés pénz, és némi szerencse kell hozzá csupán.

Országos Egyéni Férfi Horgász Bajnokság 2005.
Összesített eredménylista
NÉV
SÚLY
PONTSZÁM
1
Ifj. Gyulai Ferenc
14840
5
2
Nagy Benedek
17760
10
3
Komáromi Levente
11910
11
4
Martin Gábor
11660
14
5
Vidó Ferenc
12740
15
6
Császár István
10020
15
7
Erdei Attila
9070
15
8
Varga József
8700
15
9
Tremmel Balázs
10220
16
10
Sermann László
10160
16
11
Pfundt Károly
10070
16
12
Danó Gábor
9940
16
13
Lőrincz Dénes
9920
16
14
Magyar Szilárd
8390
16
15
Ambrus Tíbor
9070
17
16
Luzsinszky Tamás
10110
18
17
Szilvási Szilárd
7000
18
18
Döme Gábor
10820
19
19
Nagy András
8380
19
20
Molnár László
10320
23
21
Walter Tamás
7700
23
22
Gábor András
5530
23
23
Szénási Zsolt
5390
24
24
Buczkó Krisztián
5370
24
25
Dr. Köppel Szilárd
4740
24
26
Nagy Attila
7180
25
27
Milkovics Péter
7020
26
28
Ifj. Katus Gyula
5640
26,5
29
Marossy László
4400
27
30
Nedvesi János
4490
28
31
Hamar Péter
6760
29
32
Varga Tíbor
9150
30
33
Heimann József
4560
30
34
Ribi Tamás
3710
30
35
Ifj. Szénási Béla
3340
31
36
Békési Attila
4470
32
37
Czakó János
4090
32,5
38
Barna Szilárd
3770
33
39
Dávid Ferenc
3720
33
40
Ifj. Holler László
820
39

A pirossal kiemelt versenyzők a 2005. évi válogatott keret tagok (voltak). A részletes táblázat letölthető: .xls

A 2006-évi válogatott keretbe az első 14 versenyző került be automatikusan, a további két helyre a szövetégi kapitány jelölhet versenyzőket. Ezzel a jogával egy fő esetében élt, így a 16. helyen végző Luzsinszky Tamás helyett Walter Tamás került a 16 fős keretbe.

A bajnokság első három helyezettje

Az immáron kétszeres Magyar Bajnok ifj. Gyulai Ferenc így foglalta össze a négy nap történetét:

„A lehető legegyszerűbb horgászatot választottam. A verseny kezdetekor megpróbáltam az előttem levő halakat gyorsan megfogni rakós bottal, de egy picivel sem több időt szánva rá, mint amennyi szükséges. Amint megállt a hal, matchbotra váltva végig horgászva a fordulót. Időnként, kezelve a rakóst, menekülési útvonalként, hátha pontyot kell fogni, de nem volt rá szükség.

Nagyon fontos volt a pontos etetés, földes szúnyog és etetőanyag lövése váltva. Talán még ennél is fontosabb volt, hogy keresni kellett a halat a mélységben. Nem véletlenül volt kitéve egy kötegnyi bot, ha nem úgy jött a hal, fel kellett venni egy mélyebb eresztékre, vagy éppen érintőre húzott szerelékű botot. Nem szabad elfelejteni, hogy ez a siker nem egyedül az enyém, mindenképpen meg kell említeni a hihetetlenül hasznos és pontos háttérmunkát.”

A boldog Bajnok és gyermekei

Írta: Tóth Ferenc
Fotó: Tóth Ferenc és Döme Gábor

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.