A csapatversenyeknek mindig van valami varázsa, sokkal másabb, mint egy-egy egyéni megmérettetés. Itt a horgászok már nemcsak a saját eredményükért horgásznak, hanem azért is, hogy csapattársukkal közösen érjenek el valamit. Különösen igaz ez akkor, amikor két különböző módszer hívei alkotnak egy párost, és így indulnak el a kupákért és egyéb díjakért. Hogy milyen izgalmakat tartogatott a Verba tanyán megrendezett 2009-es II. Páros halfogó kupa? Erről szól ez az írás!
Mindenki győzött
Közhelynek tűnhet ez a két szó rögtön így, az elején, de erre a versenyre ez fokozottan igaz volt. Igaz, mert a Verba tanyán megrendezésre kerülő versenyek történetében először fordult elő az, hogy a meghirdetést követően mindössze 7 óra alatt betelt a rendelkezésre álló keret, azaz a 24 csapathely. A reggel hét órakor megjelenő versenykiírás után délután kettőre elérte a beérkezett jelentkezési lapok száma a 24-et, ami a maga nemében szerintem páratlan. Talán ez is annak bizonyítéka, hogy ez a rendezvény több, mint egy szimpla horgászverseny.
„Edzésnapok”
Már megszokásból hívjuk edzésnapoknak a versenyt megelőző pár napot, de sokkal találóbb lenne a bulipeca kifejezés. Idén is több csapat már két-három nappal a megmérettetés előtt kiköltözött a vízpartra, hogy próbálgassák a felszereléseiket, etetőanyagaikat, vagy ha már a nyár legmelegebb részén járunk, akkor nyaraljanak egyet Nyíregyházán, a Verba tanyán barátaikkal.
Többéves tapasztalat, hogy ezeken a napokon kimagasló fogási eredmények születnek, így akik ideutaznak akár több száz kilométerről, azoknak (bár garancia nincs rá, de) szinte bizonyosan nagyon jó horgászatban lesz részük. Akik régóta járnak versenyekre, azok tudják, hogy a megmérettetés napján általában már jóval szerényebb fogások születnek, hiszen az a terhelés, amit ilyenkor kap a víz, már a halakra is negatív hatással van.
2009. augusztus 09.
Idén ezen a napon került megrendezésre a második Verba tanya páros halfogó kupa. A verseny reggelén valamennyi csapat időben megjelent, így gond és csúszás nélkül kezdődhetett el a megnyitó és a sorsolás.
Páros csapatversenyről lévén szó a csapat egyik tagja úszós, míg a másik versenyző fenekező módszerrel vette üldözőbe a halakat. Ennek megfelelően a tavat is hat szektorra osztották fel a szervezők. Három, egyenként nyolcfős szektort jelöltek ki a fenekező horgászok számára, míg az úszósok 7-8-9 fős szektorban horgászhattak.
A páros verseny fogási eredményei a korábban megrendezett egyéni versenyétől eltérő képet mutattak. Az úszós szektorokban nagyon nehezen indult el a halfogás. Hogy vajon a horgászok nem találták el a megfelelő csalit, vagy épp a halaknak volt már-már túl meleg az időjárás és a 26-27 fokos vízhőmérséklet, azt nem lehet tudni.
Az úszós „A” szektorban a kezdeti nehézségek után többeknek sikerült pontyot, illetve amurt horogra csalnia. Volt olyan csapat, ahol 4 nagytestű hal is a horgára akadt, mégsem tudták megfogni őket, és rosszabb esetben a komplett szerelékkel, jobb esetben csak az előkével távoztak a zsákmányjelöltek. Ebben a szektorban Pető Gábornak sikerült legjobban a horgászat, aki 9.900 grammos fogással nyerte meg a szektorát Polyák Csaba előtt, aki 5.010 grammal végzett a második helyen, valamint a harmadik helyen záró Gyalus István előtt, akinek 4.540 grammot sikerült fognia. Gábor győzelmének további különlegessége, hogy az egyéni verseny győztese is pont erről, a 0-s horgászhelyről került ki.
Az úszós „B” szektorban szintén volt jó pár megállíthatatlan víz alatti jelentkező, aminek csak búcsút inteni tudtak a horgászok. Szerencsére azonban számos nagytestű hal is szákba került, amiket zömében a verseny második felében fogtak a versenyzők. Sokáig biztosnak hihette szektorgyőzelmét Balázs Roland, aki sikeresen partra vezetett egy 6 kg feletti pontyot, de az utolsó 30 percben több uszonyos is megjelent a szomszédok horgán, így Roland a szektorában a harmadik helyre csúszott vissza 7.620 grammos fogással.
Második lett Bajkó Tamás, aki 8.860 grammal zárta a versenyt, míg a szektort és egyben az úszós kategóriát az utolsó 10 percben akasztott és sikeresen kifárasztott 8 kg feletti hallal Wolsky Tamásnak sikerült megnyernie 12.240 grammos összfogással.
Az úszós kategória „C” szektorában volt a legnehezebb a halfogás. A korábbi versenyeken a legjobbnak számító területen sokáig szinte mozdulatlanok voltak az úszók. Gellért Győzőnek sikerült megtörnie a haltalanságot, de 15 perces fárasztás után, a szákolás előtt pechére kiakadt a horog az igen nagy testű pontyból. Az évek során összegyűjtött rutinja azonban nem hagyta cserben és két újabb halfogással, 8.590 grammos eredménnyel nyerte meg szektorát a második Borsos Gábor előtt, míg a szektorban harmadikként Csorba Sándor végzett.
A versenyben a legtöbb hal a fenekező „D” szektorban került horogra. Ebből toronymagasan vette ki a részét Farkas Viktor, aki 48.550 grammal nyerte meg a szektorát Zsukk László előtt, aki 19.460 grammal végzett a második helyen, míg harmadik Sári Zsolt lett, aki 15.500 grammot fogott. Külön elismerés illeti meg Gombás Gábort, aki egy két nappal korábbi baleset miatt többszörös bordatöréssel horgászta végig a versenyt és így is kereken 10.000 grammos fogással szektorában az ötödik helyen végzett.
Az „E” szektorban igen hamar mérlegelésre került két jó hal is, mégpedig egy horgásztól, így Keresztesi Zsolt hamar megteremtette az alaphangulatot szektorában 17 kg feletti fogásával, amire még egy kicsit rá tudott tenni a végéig, így 18.550 grammal nyerte szektorát Bajkó Tamásné előtt, akinek 15.800 grammot sikerült fognia. Harmadik lett ebben a szektorban Polónyi Attila, aki 8.040 grammot fogott.
A végére az „F” szektor maradt, ahol a 2008-as bajnokpáros egyik tagja, Tóth József is horgászott. Hogy mennyire jól megtalálta a tavon megfelelő csalit és etetőanyagot, mi sem jelzi jobban, mint hogy ezt a szektort is sikerült megnyernie 28.680 grammos fogással Pető Barna előtt, aki 18.660 grammot fogott. A szektorban a harmadik Somorai Róbert lett.
A csapatversenyek különlegessége, hogy hiába a kimagasló eredmény, ha a csapattársnak nem sikerül jó eredményt összehoznia. Ezen a versenyen mindhárom fenekező szektor kimagasló, első helyezést elérő versenyzőjének úszós csapattársa bepontozódott, ezért ők összesítésben lecsúsztak az élmezőnyből.
A képzeletbeli dobogó legfelső fokára a Pető Family (Pető Barna és Pető Gábor) állhatott fel 3 ponttal és 28.560 grammos összfogással. Őket követte a Bajkó Team (Bajkó Tamásné és Bajkó Tamás) két darab szektor második hellyel, tehát 4 ponttal és 24.660 grammal. A harmadik helyért 3 csapat küzdött, ugyanis 3 csapatnak sikerült 5 pontot összegyűjtenie. Közülük legtöbb fogott súllyal a V-Team (Zsukk László és Csorba Csaba) került ki győztesen, így övék lett a harmadik helyért járó díj.
Negyedik helyen a Haltartó 4-es csapata (Borsos Gábor és Sári Zsolt) végzett, a Haldorádó Carpus Maximus Team (Polyák Csaba és Polónyi Attila) előtt.
A részletes eredménylista letölthető innen: II Verba páros horgászkupa eredmények.xls
Akik kedvet kaptak a hasonló csapatversenyhez, azokat várjuk az I. Verba Tanya Trió horgászkupán, ahol 3 fős csapatok mérhetik össze tudásukat. Bővebb információk a kapcsolódó írások között található versenykiírásban olvashatók.
Írta: Takács Péter
Képek: Polónyi Attila, Takács Péter