Az ohati puszta, nem pusztán puszta. A Hortobágyi Nemzeti Park ölelésében, ugyanazt a látványt nyújtja, mint pár kilométerre fekvő szigorúan védett területek, és a "feeling" is hasonló, annyi különbséggel, hogy itt még horgászni is lehet, sőt érdemes!
Tiszafüred és Hortobágy falu között találjuk meg magát a Horgászközpontot, mely egyben bemutató területként is működik, s a terület nagy részén aktív haltermelés is folyik.
Ohatról eddig a kékvércse telepek és síkvidéki tölgyes jutott elsőként eszembe - no meg az a feledhetetlen kaland, mikor az autóm egy alattomos, szőnyegnyi mocsárban félig elsüllyedt -, pedig a 350 hektáros halastórendszerről is illett volna, minimál ismeretekkel rendelkeznem. Pláne, hogy az egész Hortobágyi Halgazdaság Rt. területe ennek pont tízszerese, története pedig közel száz éves. Az 1918-as első tavakhoz az ötvenes-hatvanas években építettek újabbakat, így akkor 6000 hektáron folyhatott a termelés. De mielőtt átmennék egy ökoturisztikai, halász-kultúrtörténeti kiadásba, egy frappáns átkötéssel a horgászati lehetőségekre térek rá inkább: lássuk a horgászati lehetőségeket!
A 2003-ban létrehozott, összesen kb. 25 hektárnyi állóvízi horgászterület három tóból áll, ezekhez jön még a Nyugati-főcsatorna 10,5 km hosszú szakasza, ami már önmagában sem hangzik rosszul. A két kisebb tó napijeggyel, a nagyobb éves jegyekkel (többféle jegytípus) horgászható, a csatornaszakaszra pedig mindkét jegytípusból válthatunk.
A tavak nem tipikus ex-halastavi jellegéhez hozzájárul a környezet, a tudatalatti, hogy az ember mégiscsak a Hortobágyon van. A két kisebb víz méretéből eredően némileg a klasszikus horgásztó képét mutatja, a nagyobb tó, ugyancsak a méretének köszönhetően kicsit többet is.
Személyes benyomásaim elfogultsággal párosultak, mivel jöttömben szeretett madaraimat csodálhattam szinte folyamatosan. Az egerészölyvhöz szokott dombvidéki szem, itt rétihéját láthat csaknem ugyanolyan gyakorisággal, a szürke gémek errefelé kanalas gémekként élnek, ha tőkésrécét sejtenénk, hamar rájövünk, hogy az valójában cigányréce, a vörös vércse pedig furcsamód néha kék színben pompázik. Hiába, ez tényleg a Hortobágy…
A háborítatlanság és a természetközeli puszta érzetre a hirtelen kialakuló viharok, a semmihez sem hasonlító, síkság felett rohanó, vagy éppen csak ott terpeszkedő felhőrengetegek tesznek rá még néhány lapáttal. Nem is részletezem tovább, ezt látni kell!!!
A horgásztavakról, általában
Az I. tó pontyos, kárászosnak mondható, főként a békéshalazóknak ajánlható. A háztól távolabbi, keleti része némileg mélyebb (átlagmélység 2,5 m), a meder esése könnyen megtalálható, de körben bármely állásról sem hiábavaló a próbálkozás.
A sekélyebb, átlagosan kb. 1,5 m-es II. tó vegyes békéshal állománynak ad otthont, ponty, amur, compó, többféle keszegfaj színesíti a képet, és ragadozóhalak is nagy mennyiségben megtalálhatók, amelyekre ezen a tavon pergetni is lehet. Ez a tó vadregényesebb, náddal jobban benőtt.
A III. tóban elsősorban nagytestű halak kerültek telepítésre, és kapitális méretű halak is előfordulnak. Elsősorban a ponty, csuka, amur, harcsa zsákmány emelhető ki. Példaként két eddigi rekordfogás innen: 12 kilós ponty, 30 kg-os harcsa. Itt is csak a parti horgászatra van mód. Idejárók szerint nagy dobásokra van szükség, elgondolkodtató azonban, hogy a rögtön a parkoló előtt kezdődő (a zsiliptől induló) 2-3 méter mély árok, mely a parttól 15 méterre van, vajon mit adhat. Innen csukát, harcsát is fogtak már, de békéshalakra sem lehet utolsó. A benyúló földnyelvek, és a kialakított szigetek környéke ugyancsak ígéretesnek tűnik. Egyedül a hátsó, nádas-oldal nem horgászható, de ez a kialakított helyeket látva nem okozhat problémát.
A főcsatorna felső részén csuka, balin rablásokat, alsó felén süllős-balinos rablásokat láttam. A lejjebb lévő közeli híd ugyancsak jó szakasz, miként a feljebb található egykori híd maradványai is, ahol kicsit beszűkül és felgyorsul a folyás a fenékközelben. Megközelíthető a 33-mas út felől délre: a Tiszacsegei kereszteződés felől Tiszafüred felé a csatorna hídja előtt balra.
A Nyugati-főcsatorna inkább csatorna, mint főcsatorna jellegű. Tizenöt méterével keskenynek mondható, több mint 10,5 kilométerével viszont elég helyet kínál. A nádszegély, valóban csak szegély, nem áthatolhatatlan, így a beállás a vízhez könnyen kivitelezhető - szinte mindenhol. Egyedül az kellemetlen, hogy a műtárgyak közelében be kell tartani az 50 méteres tilalmi távolságot, valamint természetvédelmi okokból a horgászat csak napnyugtáig tarthat. Egyébként legnagyobb halként egy 20-as potykát tartanak számon (de több nagytestű harcsa is lakik benne, mint a zsinórszaggató történetekből megtudtam).
A csatorna pontyon és keszegféléken kívül nagy mennyiségű ragadozó halat is rejt, elsősorban balint, süllőt és csukát, a part üregeiben pedig harcsa is fellelhető. Meg kell jegyezni mindezek mellett, hogy a vízterület bő halfaunája ellenére - a csatorna hosszából adódóan - a halfogás itt komoly tapasztalatot igényel.
Erős telepatikus képességemnek, vagy csupán a vak véletlennek köszönhetem-e nem tudom, de érkezésemet követően elindultam a távolban táborozó csapat felé, hátha mutatnak valami szép zsákmányt. Félúton jártam, mikor egyikőjük egy nagyon görbülő bottal hívta fel magára a figyelmet. Mire odaértem már közel járt a hal, néhány kirohanást követően azonban az ügyes szákolás után megadta magát. Nem vesztett semmit, hiszen a horogszabadítás után a visszanyerte szabadságát.
Fúrt kukoricára éhezett meg az elejtője (Kozma Zoltán) szerint hetes, szerintem erős hatos körüli potyka. De a gyönyörű, egészséges halat látva ezen az apróságon nem vesztünk össze…
,"s","100%","k"]Fontos információk
Telepítések: havonta, illetve a fogások pótlása szerint gyakrabban
Szabályok: I.-II.-III. méret- és darabkorlátozás nincs
Pergetés: csak II.-III. tavon
Lékhorgászat: III. tó
Nyugati-főcsatorna: Országos Horgászrend betartásán túl: compó legkisebb kifogható mérete: 25cm, süllő legkisebb kifogható mérete: 40cm
Horgászidőszak
I.-II. tó
03.01.-05.31.: 07-19,
06.01.-08.31. hétfő-péntek: 06-20 / p.-h.: 06-06 (éjszakai)
09.01.-11.15. 07-18
III. tó
03.01.-05.31.: 07-19,
06.01.-08.31.: hétfő-péntek: 06-20 / p.-h.: 06-06 (éjszakai)
09.01.-11.15.: 07-18
11.15.-03.01.: előzetes egyeztetés útján;
Nyugati-főcsatorna
Napkeltétől napnyugtáig (min. 06 h-tól max. 20 h-ig)
Fogható mennyiség
I.-II. tó
3 kg egyéb + az e fölött fogott és elvinni szándékozott halért fizetni kell
III. tó
Éves jegy 1 fő részére: 25 kg nemeshal/év + 5 kg egyébhal/alkalom - az e fölött fogott és elvinni szándékozott halért fizetni kell.
Éves jegy 1+2 fő részére: 50 kg nemeshal/év + 5 kg egyébhal/alkalom - az e fölött fogott és elvinni szándékozott halért fizetni kell.
Nyugati-főcsatorna
2+1 db nemeshal + 5 kg egyébhal / ifjúsági: 1db nemeshal + 5 kg egyébhal / gyermek: 1 db compó + 5 kg egyébhal
Jegyárak
I.-II. tó
1600 Ft;
III. tó
Éves jegy 1 fő részére: 60.000+áfa
Éves jegy 1+2 fő részére: 100.000+áfa
Nyugati-főcsatorna
Felnőtt napijegy: 1400 Ft
Ifjúsági napijegy: 700 Ft
Felnőtt éves jegy: 10.000 Ft
Ifjúsági éves jegy: 5.000 Ft
Gyermek éves jegy: 1.250 Ft
Jegyváltás
I.-II. tó
helyben
III. tó és Nyugati - főcsatorna
HHG Rt. Pénztár 7-15 h, Hortobágy-Halastó / Csali Butik, Debrecen Tócóskert / Csillag utcai horgászbolt, Debrecen / Kecsege Horgászbolt, Tiszacsege / Csali Butik, Hajdúszoboszló / Rekord Horgászbolt, Debrecen / Top Fish Horgászbolt, Debrecen / Helyben
Információ
Minden esetben ajánlatos előzetesen érdeklődni!
Gergely András 70/ 205-1416;
gergelya@hhgrt.hu vagy hhgrt@hu.inter.net[-doboz]
Hogyan jutok oda?
Budapest (nyugat) felől M3-on vagy a 3. főúton Füzesabonyig, onnan a 33. úton Debrecen felé. Tiszafüredet elhagyva 22 km után balra Ohat, Telekháza Tiszacsege felé kanyarodva. Néhány kilométer megtétele után balra épület és vizek, jobbra tó látható. A csatorna hídja előtt balra kell letérni a földútra, mely a halőrházhoz vezet. Parkoló itt található.
Északról (Tiszacsege, Telekháza irányból) közelítve, értelemszerűen a Nyugati-főcsatorna hídján áthaladva jobbra kell letérni.
A közeli Debrecen, azaz kelet felől a 33. útról az említett "Telekháza (Ohat) Tiszacsege jobbra" táblánál lehetőség szerint jobbra.
Délről nem lehet megközelíteni, mert ott a szinte lakatlan Hortobágy terül el, hacsak nem kikerülve azt, Karcag-Kunmadaras-(34. út)-Tiszafüred útvonalon.