Kora tavasz a legszeszélyesebb horgászatok ideje. Habár a ponty bizonyítottan télen, hideg vízben is táplálkozik, megfogható táplálkozása annyira csekély, anyagcseréje annyira lelassul, hogy alaposan feladja a leckét a tél után pontyfogásra kiéhezett horgásznak, így ez a téma mindenképp megér egy „misét” ezen írás keretein belül.
Szeretem a tavaszt, sőt imádom! Életem legszebb halait áprilisban fogtam, és a május a kedvenc hónapom az évben. A kora tavasz, kiemelve a márciust azonban egy örök sötét ló. Szeles napok, változékony időjárás. Csalóka, hirtelen bejövő meleg, front front hátán és mínuszokkal tarkított éjszakák. A legtöbb horgász, ahogy lehet, megy a vízpartra kipróbálni az új felszerelést, csalikat, viszont sokan beleszaladnak jó pár évindító betlibe, azonban a többség kevés jelentőséget tulajdonít a sikertelenségnek. A legtöbb ember már megelégszik azzal, hogy vízparton lehet. Szeretnék segíteni pár személyes tanáccsal, hogy minél sikeresebbek legyenek ezek a szezonindító pecák.
Nekem se fenékig tejfel az élet. Kora tavasszal főként hétvégi gyors pecák jutnak 3-8 óráig terjedő időintervallumban, ezekből kell kihoznom a maximumot. Nemigen szeretem az intenzív vizeket, de ilyenkor van, hogy ezzel is beérem, viszont többnyire egyesületi vizeket részesítek előnyben ilyenkor is.
A hal mérete sokadlagos szempont ekkor, a lényeg, hogy halas legyen a kezünk!
Hol keressük őket?
Kora tavasszal jók szoktak lenni azok a részek, amik általában utoljára fagynak be. Ezek nem feltétlen a legmélyebb részek, gyakran akadó közeli helyek ezek vagy szélvédettebb területek! A pontyok nagyon kedvelik ezeket a helyeket. A SZÉLNEK MINDIG NAGYON FONTOS SZEREPE VAN a pontyhorgászatban, de kiemelten jelentős tavasszal! Ki merem jelenteni, a legjobb rész mindig az, ahova fúj a szél! A napsütötte nádszél mindig ígéretes, főleg a reggeli órákban, és a fényváltás időszaka mindig esély a kapásra. A lassú felmelegedés is ígéretes, akárcsak egy hirtelen hidegfront közeledte.
Milyen csalival vágjunk neki egy-egy gyors pecának?
Előnyben részesítem a különféle attraktívabb csalikat ilyenkor, oldódó-lebegő pelleteket, kisebb méretű pop-up csalikat. A szín is kimondottan fontos, a legbeváltabb a sárga szín, főleg a narancssárga, ami tapasztalataim alapján a legfogósabb.
Melyik a leghatékonyabb előke?
Nekem a pelletekhez a legjobb az oly sokat bizonyított German rig, tüskével. Végtelenül leegyszerűsíti a csalizást és nagyon hatékony. Érdemes egy lágy előkével kötni, például a PB Chameleon 15 lb jó választás hozzá.
Pop-up csalikhoz pedig a Hinged-stiff rig a Numero Uno. Ha fluorcarbonnal kötöm, akkor a Korda IQ a nyerő, ha merev bevonatos zsinórt választok, akkor a PB Jelly Wire. Kora tavasszal előnyben részesítem a 15 librás változatokat.
Érdemes stick mixekkel is kísérletezni. Nekem az egyik favorit ilyenkor az Édes Ananász!
Így készítem el:
3 marék Édes Ananász stick mix
1 deciliter Édes Ananász Carp Syrup
fél marék chilis fahéjas kendermag
fél marék csemegekukorica
1 teáskanál édesítőszer
Ezeket gondosan elkeverem és 15-20 percig állni hagyom. Mehet is a PVA hálóba! :-)
A stick mix szemcséi 100%-ban süllyednek és garantáltan ott fejtik ki a hatást, ahol ilyenkor kell, a fenéken!
Bízom benne, hogy sikerült néhány hasznos tippel, tapasztalattal szolgálnom Nektek!
Menjetek sokat horgászni, tanuljatok, tapasztaljatok és legyetek sikeresek akár már az év első horgászatain!
Írta és fotózta: Rokolya Péter