Gyerekkorban a legfogékonyabb az ember. Ilyenkor még rendkívül könnyen, játékosan tanul, az élményeket, sikereket mélyen elraktározza. A halakkal történő kulturált bánásmódon és visszaengedésen kívül a horgászati technikákat is gyermekkorban kell elsajátítani.
Nem lehet elég korán elkezdeni
A nagy halas, s talán ezen belül a bojlis horgászatnak, véleményem szerint van egy fontos kritériuma, melyet nagyon sokan figyelmen kívül hagynak. A fokozatosság elvét többen nem tartják be, s egyből bele szeretnének vágni a közepébe. Pedig a különböző lépcsőfokokat nem szabad kihagyni, végig kell járni a szamárlétrát. Egy gyermek focista sem lesz egyből felnőtt válogatott, szépen végigjárja a serdülő és ifi korosztályokat, mire eljut a felnőttbe. A horgászatot is gyermekkorban tanácsos elkezdeni a snecizéstől kezdve egészen a pontyozásig. Ez idő elteltével, a vízparton eltöltött hosszas óráknak köszönhetően kellő tapasztalat birtokába juthatnak a horgász palánták. Sokszor magamban csak megmosolygom azokat az újgazdag bojlisokat, kik milliós felszerelésekkel és ez által kellő önbizalommal felvértezve megjelennek a vízparton. Azt hiszik, hogy a felszerelésükkel pótolhatják az évek, évtizedek alatt szerezhető tapasztalatokat. Néha már sajnálom őket, ahogy hiábavalóan erőlködnek a jobb fogásokért, de sikertelenül. Pedig a halak sokszor csak pár "lépésre" vannak tőlük! Persze ha nincs az embernek lehetősége gyerekkorban az alapok elsajátítására, meglehet azt felnőttkorban is kellő alázattal és tanulási vággyal szerezni. De mégis hangsúlyoznom kell, hogy nem lehet elég korán elkezdeni!
Az első lépések
Miután öcsémmel, Benjivel már több közös horgászaton voltunk túl, megérett az idő egy hosszabb ideig tartó horgász túrára. A kezdeti snecizések, a kissé már komolyabb keszegezések és etető kosaras pontyozások után elérkezettnek láttam az időt, hogy akár egy kapitális méretű ponttyal is megküzdjön. Mivel sikerélményt mindenképpen biztosítani akartam Benjinek, az országos hírű, rendkívül jól telepített Tereskei tóra látogattunk el egy hétvégi horgászatra. Biztos voltam benne, hogy ezen a "csoda vízen" annyi élménnyel fogunk gazdagodni, oly sok kapásunk lesz, hogy a bojlizás iránti végleges "beoltás" és a tanulás egyaránt megfelelő mértékben kivitelezhető lesz. A halakkal történő kultúrált bánásmódról és a visszaengedésükről már az előző részben írtam, éppen ezért most kissé a gyerekek horgászati technikáját elemezném ki átfogó jelleggel.
Fárasztások
Benjinek az első igazi problémái a nagyobb pontyok fárasztásánál adódtak. Egy-két jobb pontynál szinte már azért kellet aggódnom, hogy a hevesen küzdő ellenfele bele ne húzza a vízbe. Kiemelnék pár hibát, mely a horgásztúra elején volt főleg jellemző Benji fárasztási technikájára.
- A pumpáló, botemelő mozdulatokat nehezen akarta elfogadni Benji, az orsóval szerette volna "kicsörlőzni" a halakat
- Miután megértette, hogy nem az orsóval, hanem a bottal kell fárasztani, következett az újabb probléma. A botot emelő mozdulatot túl gyorsan engedte vissza, képtelen volt az orsóval feltekerni a mozdulat során nyert zsinórt, a szerelék folyton belazult, elveszett a kontaktus, csak a szerencsén múlt, hogy nem akadt le hal
- Többször türelmetlen volt, folyton erőltetni próbálta a halakat a part felé
- A fárasztások utolsó stádiumában a szákolások előtti pillanatokban, a kapkodás jelei mutatkoztak
A tanulási vágynak, a folyamatos figyelésnek és az ismétléseknek köszönhetően viszont a horgász túra végére teljesen megváltozott, átalakult Benji fárasztási stílusa. Szinte profi módon fárasztotta ki a szebbnél-szebb pontyokat, s munkájának, tanulásának gyümölcseként egy elképesztő bravúrt is véghez vitt. Megdöntötte a Tereskei tórekordot, pontyfogás terén. Benjinek köszönhetően az új ponty csúcs április közepén 13,2 kg-ra változott.
Csalizási technikák
A Tereskei halállománynak köszönhetően a csalizási technikák elsajátításánál is kellő mértékű előrelépést tapasztaltam Benjinél. Meglepő módon nagyon megszerette ezeket a műveleteket, ki nem hagyta soha, sőt a végén már egyedül csinált mindent. Megértette, hogy mikor és miért kell lebegő bojlit alkalmazni, a hóember variáció hamar a kedvencévé vált, de nem riadt vissza a bojlik füzérszerű elhelyezésétől sem. A PVA segédeszközök előkészítése és a csalik mártogatása a Dip-be, szintén a gyorsan elsajátított "tananyagok" közé tartoztak. A csalizási technikák közt egy kedvence is akadt, melyet az alábbi képek mutatnak be.