Minden, olyan jellegű ötletet és kezdeményezést szívesen támogatok, és ha tehetem aktívan részt is veszek benne, mely a gyermekek horgászatával kapcsolatos. A kezdeti lépések egyengetése, a gyermekeknek a horgászat rejtelmeiben történő eligazodása nagyon fontos számomra. Éppen ezért örültem felettébb egy tavalyi, Háromfai ötletnek. Bojli sulit indítottak a tározón a gyerekeknek!
A bojli suli megszervezése
A háromfai bojli suli ötlete, tulajdonképpen egy külföldi példából eredt, a német Marcus Pelzer gyerekekkel történő horgászata adott kellő indítást a szervezőmunka elkezdéséhez. Regős György és Pálinkó Károly a bojli suli magyarországi kiötlői remek lehetőséget láttak arra, hogy a gyerekeket már korán a horgászat trükkjeire megtanítsák, és szemléletükön is megfelelő irányban változtassanak. Egy karácsony esti megbeszélés során összeállt a bojli suli szabályzata, az indulási feltételek és a "tanítói mesterek" is ki lettek választva. Sok ügyes bojlis horgász szívesen egyezett bele, hogy elindítsa a gyermekeket a bojlis horgászat rögös útján. Az első turnus 2003. június 15-22-ig tartott, melyet Regős György irányított a tőle megszokott határozottsággal. A bojli suli minden napjáról, a táborban uralkodó hangulatról, a gyermekek tanulási kedvéről és a nem utolsó sorban az elért eredményekről kérdeztem Gyurit egy augusztusi délutánon, a Palotási bojlis versenyen.
- Mik voltak a terveid, mikor bele vágtál ebbe a nem mindennapi vállalkozásba?
A bojlis csapatomnak, az SBS Bendi Teamnak a mentalitását szerettem volna átadni a gyerekeknek, előtérbe helyezve a hallal való bánásmódot. Éppen ezért a tábor kezdetekor minden gyermek ajándékba kapott egy-egy pontymatracot és sebfertőtlenítőt! A horgász túráimon szerzett tapasztalatokat is szerettem volna átadni a gyerekeknek, ezzel is segítvén őket a horgászataik során.
- Kik vettek részt az első bojli sulin és mik voltak az első lépések?
Négy horgász palántára kellett vigyáznom egy héten keresztül, s taníthattam őket napról-napra. A szülők hozták le őket Háromfára, s lettünk így hét napon keresztül horgásztársak Bodnár Zsolttal, Nagy Dániellel és Mészáros Lajossal. Örömömre fiam, Regős Barnabás is csatlakozott a kis csapatunkhoz.
Az első lépésekben nagy hangsúlyt fektettem a táborhely kialakítására, hisz egy hétig kellett a vízparton élnünk. A gyermekek hamar megértették, hogy a táborhelyet megfelelően kell biztosítani. Éppen ezért a sátrak a lehető legmagasabb pontra lettek felállítva, figyelvén arra, hogy a naptól is védve legyenek. A sátrak köré eső árkokat ástunk, gondolván az esetleges csapadékra is. Fontos volt az is, hogy a sátorban mindenki úgy helyezze el a felszerelését, hogy azonnal, mindent megtaláljon.
- Hogyan telt el az első éjszaka a bojli sulin?
Nem a legjobb élmények fűződnek ehhez az éjszakához, hisz nyolc kapásunk is volt, de egyet sem sikerült megfognunk. Tanulságnak viszont nagyon jó volt, mivel adott lett másnap reggelre egy téma. Miért nem lettek meg a halak? Miután mindenki elmondta a véleményét, megbeszéltük az éjszaka történteket, horgot váltottunk. Kissé nagyobb, 1-es méretűt kötöttünk fel, s már a váltás utáni első kapásnak a tettesét sikeresen kifárasztották a gyerekek.
- Milyen eseményt emelnél ki, mely döntően befolyásolta a bojli suli eredményességét és a gyermekek mentalitását?
Talán a vízparton történő bojli készítést említeném ki külön, hisz ez rendkívül népszerű volt a gyermekeknél és szép eredményeket is értek el ezekkel a bojlikkal. Az első lépésekben megbeszéltük a száraz és folyékony összetevők szerepét, majd nekiálltunk a munkának. Mindenki kapott ajándékba egy bojli receptet, melyet azonnal el is készítettek a vízparton. Este már ezekkel csaliztak, a saját maguk által készített bojlival. Sorban jöttek a halak, öröm volt nézni a sikereken felbuzdult gyermekeket.
- Milyen eredménnyel zártátok az egy hetes bojli sulit Háromfán?
A túra végeztével a szülők előtt értékeltem a gyermekek teljesítményét. Nagyon sok és szép fogásnak örülhettünk együtt, hisz összesen 228 kg pontyot sikerült fognunk. De azt hiszem nem is ezt volt a lényeg, nem erre lett helyezve a fő hangsúly. A halakkal való kultúrált bánásmód, a vízbe történő visszaengedésük, a természet szeretete volt a lényeges. Örömmel állapíthattam meg a bojli suli végén, hogy a gyerekek beléptek ebbe a táborba, magukévá tették ezeket a gondolatokat. Ez nagyon fontos az ő részükről, hisz a jövő a kezükben van!
Ezeken a sikereken felbuzdulva elhatároztam, hogy 2005-ben mindenképpen rendezek egy egész nyarat felölelő bojli sulit. Ennek a helyszíne valószínűleg Merenye lesz, mely példátlan halbőségével felejthetetlen fogásokban és sikerekben részesítheti a résztvevő gyerekeket.
Ladányi Tamás
fényképezte: Regős György