A sikeres pontyhorgászok döntő többsége folyamatos ötletekkel, praktikákkal próbálja a csalit a pontyok számára új, ismeretlen módon felkínálva minél jobb eredményt elérni. A fluorocarbon zsinórok létjogosultsága napjainkban már szinte megkérdőjelezhetetlen, azonban sokan tanácstalanok e merev zsinórral kapcsolatban. Kérdések sora vetődik fel, amelyre a következő néhány sorban próbálok választ adni.
A fluorocarbon zsinórok első és egyben legismertebb tulajdonsága az áttetszőség, a víztiszta szín. Ez tulajdonképpen a szerelékek finomítását, pontyok szeme elől való elrejtését teszi lehetővé, de ezzel az előnyök sora még korántsem ért véget. A legutóbbi horgászatomon használt fluorocarbon előke elkészítésének itt történő bemutatása során a további előnyökre is fény derül majd!
Mindenekelőtt a szükséges kellékeket említeném meg:
A bemutatott előke használatával több pozitív tulajdonságot is kiemelnék. Az előke a fluorocarbon zsinór merevségének köszönhetően rendkívül jól tűri a dobást, gubancmentes vízbe érkezést biztosít. A behúzásos technikánál is nagy szerepe lehet, mert a szerelék leengedésénél nem fog az ólomra tekeredni, szintén a „láthatatlan” és kellően merev zsinórnak köszönhetően. E merevség a pontyok számára nem érzékelhető, hiszen a fonott zsinórnak köszönhetően a csali szabadon mozoghat, azonban a csali felvételét követően a fluorocarbon zsinór már kisebb esélyt ad a csali kifújására, ezért ezzel a szerelékkel jobb kapásértékesítés (akadás) érhető el. Tiszta vizű tavakon, bányatavakon, akadómentes vízen nagy sikerrel alkalmazható. Természetesen az előke használható lebegő (pop-up) és fekvő csalikkal egyaránt. Lebegő csaliknál célszerű az ólompasztát a horoghoz közelebb, attól mintegy 2 cm-re elhelyezni.
Csákány Attila
Fotó: Csákány Attila