Új utakon járva

Új utakon járva

A horgászcikk kereskedések polcain hónapról hónapra jelennek meg az érdekesebbnél érdekesebb újdonságok, melyek a horgászember számára mindig a lehetőségeket rejtik a nagyobb és több hal megfogására. Jómagam szeretem a bevált és sokszor bizonyított szerelékeimet alkalmazni, de a Carp’R’Us különleges termékeivel már hónapok óta barátkozom és elhatároztam, hogy először egy tiszta vizű bányatavon fogom kipróbálni az egyedi termékeket.

Helykeresés

Mielőtt elkezdünk horgászni, nézzünk szét egy picit a fenéken!

Mélyvizű bányatavak esetében a vízoszlop különböző rétegeiben nagyfokú hőmérséklet eltérésekkel találkozunk. Nyáron a felsőbb rétegek elérik a 25-30 Celsius-fokot, ezzel szemben a mély részek hőmérséklete gyakorta nem emelkednek 4 Celsius-fok fölé. Nekünk meg kell keresnünk azt a mélységet és vízhőfokot, ahol kedvenceink előszeretettel tartózkodnak és táplálkoznak. Mélyebb vizeken jó hasznát vehetjük a különféle vízhőfok mérőknek, de hőmérő híján előnyös, ha bójáinkat és szerelékeinket különböző mélységekben helyezzük el. Fél méteres mélységtől egészen 18-20 m-es vízmélységig érdemes próbálkozni.

A part felől nem meghorgászató részeken sok hal talál nyugalmat
Botok beélesítve, jöhetnek a pontyok!
Lesben a csuka

A pontyok mozgására, fordulására is mindig figyeljünk, ezeket a helyeket érdemes egy picit „átnézni” radarral vagy egyéb mélységmérővel, hátha valamilyen különleges haltartó hely bújik meg a mélyben. Nagy segítség, ha jól ismerjük radarunk kijelzőjének képét, mivel a fenékvonal kirajzolódásából remekül kivehető a kagylópadok elhelyezkedése. Köztudottan a kagyló a bányatavakban élő pontyok kedvenc csemegéje.

A vándorkagyló a bányatavi pontyok legfőbb természetes elesége

A kagylós részeket minden évszakban érdemes meghorgászni, és fontos, hogy a bója a meghorgászandó törésen általunk az meghorgászott területtől mindig feljebb, azaz annál kisebb mélységű részre kerüljön, mert a jobb halak a biztonságot nyújtó mély víz felé fognak elindulni. A bójázást ezért nagyon alapos horgászhely feltérképezés kell, hogy megelőzze.

Az ígéretes helyeket csak a meder alapos felderítésével választhatjuk ki

Etetés

Etetésre különböző méretű bojlikat használok, amit minden esetben félbevágok. Ez több dologból is előnyös, egyrészt amikor csalink a fenékre ér, a félbevágott bojlik nehezebben tudnak legurulni a törés oldalán, ezenkívül ugyanakkora mennyiségű csalit használva tovább csemegéznek a pontyok az etetésen. Természetesen etethetünk főtt magvakkal, és pellettel is, de ezeknek megvan az a jelentős veszélye, hogy rendkívüli módon vonzzák a fehérhalakat is. Nagyon lényeges, hogy mindig figyeljük a víz mozgását, illetve az uralkodó szélirányt. A víz minimális oldalirányú mozgása egy 15 m-es vízoszlop esetében akár több méterrel is befolyásolhatja az etetésünk fenékre érkezésének helyét.

Dynamite Baits The Source bojli többfajta méretben

A végszerelék összeállítása

A bányatavak kristálytiszta vize miatt szerelékünket a lehető legjobban láthatatlanná kell varázsolnunk. Főzsinórnak a CARP’R’US Clearwater XTRA zsinórját tekercseltem fel 0,39 mm-es vastagságban. Amely egyrészt szinte láthatatlan, másrészt kopásállósága kitűnő, ezáltal ellenáll a vándorkagylók éles szegélyű héjainak is.

Előtétzsinórként a CARP’R’US Clearwater Shockleadert használtam, amely 30 m-es kiszerelésben kerül forgalomba és kimondottan kagylós terepre lett kifejlesztve. Zsinórunk most már láthatatlan az orsótól az ólomig, de a legfontosabb mindig az utolsó 50 cm!

Egy kiváló főzsinór tiszta vizekre
A tökéletes előtétzsinór

Ólomklipsz

Az ólomkapocs kifejlesztésénél a CARP’R’US cég angol tervezői egy rendkívül hatékony megoldást választottak. Az akasztó fület, amelybe az ólom kerül, három különböző erősségű fokozatúra állíthatjuk. Az elsőből a kapást követően egy kisebb méretű horgászsúly (ólom, kavics stb.) is rögtön kiszabadul. A középső fokozat a nagyobb súlyokhoz ajánlott. A harmadik fokozat csak a súly leakadásánál engedi szabadon az ólmot vagy követ. Ha ezek után mégis elszakadna a főzsinórunk, akkor a speciális kialakításának köszönhetően csak az előke hosszával a szájában fog elúszni a halunk. Mindegy, hogy öt vagy kétszáz méteres zsinórral szakad el a szerelékünk.

Fűzzük fel a zsinórra a klipsz alkatrészeit
A speciális forgókapocs karikájába bujtassuk a főzsinórt
A forgón bujtassuk át a damilunkat…
… majd kössük meg a fémkarikán
A fémkarikát húzzuk a klipszre
Gumiharanggal zárjuk le a klipszet
Helyezzük fel a súlyunkat, majd akasszuk be a klipszet és készen van a végszerelék

Előkezsinór

Előkezsinórja szinte minden neves cégnek van, de a CARP’R’US cég Stiff Link előkéi magasan kiemelkednek a többi közül. Legfontosabb, hogy négyszer gyorsabban süllyed bármelyik előkezsinórnál. Emellett, gondolom sok horgásztársam találkozott már azzal a problémával, hogy a vastagabb fluorocarbon előkére kötött csomók miatt az előke hurkás marad, nem lehet kiegyenesíteni. Ha ilyenkor gőz felett egyenesíthetjük az előkénket, akkor csökkenhet annak szakítószilárdsága. A CARP’R’US cég ezt egy speciális eljárással, úgynevezett lézeres hegesztéssel küszöbölte ki. A Stiff Link előke egyik végén egy mini fület alakítottak ki, a másik végére pedig egy nagy teherbírású forgókapcsot rögzítettek.

A Carp’r’us előkék készen vásárolhatóak
A 16,5 cm-es Stiff link előke forgójába…
… csatlakoztassuk az előre kötött horogelőkét
Fűzőtű segítségével húzzunk a D-rig fémkarikájába egy gumigyűrűt
A gumigyűrűt bujtassuk át a fémkarikán
A Fluoro pop-up (lebegő) bojli, bányatavakon kiváló választás
A gumigyűrűnkre helyezzük fel a lebegő bojlit, az előkét pedig -ha szükséges - egy söréteszemmel terheljük

CARP’R’US Speed rigs és 360’ D-rig

Az előrekötött horgok hasonló eljárással készülnek, mint a fent említett Stiff Link előkezsinórok, amelyeknek végén található forgókapocsba már csak be kell akasztanunk a horogelőkénket. A D-rig szereléket pop-up bojlihoz, míg a Cranked Hook változatot bármilyen más csalizási módszernél - kimagasló eredményekkel - alkalmazhatjuk.

A CARP’R’US Cranked horogtípust Frank Warvick fejlesztette ki, melynek lényege, hogy a ponty bármelyik irányból szívja fel a csalinkat, a horog speciális tört formájának köszönhetően mindig befordul a hal szájába. Megemlíteném még, hogy ennek az egyedi horogkiképzésnek köszönhetően eloszlik a terhelés a horogszáron, ezért különösen ajánlott akadós, nehéz terepeken is. Aki a megszokott fonott zsinóros előkékben bízik, azok figyelmébe a CARP’R’US Smooth Braid előrekötött horgait ajánlom. A horogszáron elhelyezett Mouth Snaggerrel biztosabb az akadás és a horgunkat is kiválóan álcázza.

Egy mélyvízi harcos
Egyik kedvenc csalim, a Fluoro pop-up bojli
Izmos tőponty
Magas hátú tükrös
A kíméletes bánásmód minden legyőzött ellenfélnek jár
Szabad vagy…

Az októberi tesztelésen kiválóra vizsgázott a végszerelék minden egyes darabja, több 15 kiló feletti ponttyal készíthettem közös portrét, sőt egy 20,5 kilós tőpontyot is sikerült becsapnom az áttetsző végszerelékemmel. Mostantól e termékek is a jól bevált szerelékeim közé tartoznak!

Ez a 20,5 kilós fantasztikus tőponty
… is az áttetsző végszereléknek dőlt be

(X)
Szabó Tamás

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.