A hazai horgászok jelentős része intenzíven telepített vízen tölti el a szenvedélyére áldozott kevéske szabadidejét. Nincs is ezzel szerintem semmi probléma, hiszen itt valóban nagyobb eséllyel foghatjuk meg akár álmaink halát, akár rövid idő leforgása alatt. Jómagam is előnyben részesítem ezeket a horgászvizeket, és valljuk be, ki ne szeretne nagy halakat fárasztani akár egymás után többször? Persze azért itt se ugrik magától a hal a szákunkba, de ez már egy sokszor megvitatott témakör…
Mint az az a címből is kiderül, ezúttal merőben más témáról fogok beszámolni: egy olyan, már-már extrém horgászatomról, amihez a zsúfolt vízpart fogalma egyáltalán nem kapcsolható. Hogy milyen fogási esélyek kínálkoznak egy abszolút telepítésmentes, 15 éve nemigen horgászott, nádtorzsákkal tarkított, változatos medrű bányatóban? Ennek a kérdésnek jártam utána!
Gondolom, az olvasók érdeklődését felkeltette ez a horgászvíz. A tó Orosháza közelében található, a Csorvás felé vezető útról lefordulva egy nagyon hosszú dűlőn juthatunk el ide. A tónak tulajdonképpen nincs neve. Területét tekintve 4 ha, a mederviszonyokat tekintve nagyon változatos, hihetetlen törések nehezítik meg a dolgunkat. Azonban a horgászatot leginkább megnehezítő körülményt az aljzaton található nádtorzsák jelentik. Nem túlzás azt állítani, hogy a meder 70%-át, ilyen „kosármarasztaló” nádtorzsa tarkítja - ez teszi extrémmé az itteni horgászatot. A halfauna rendkívül gazdag a telepítések hiánya ellenére is. A tóban élő halfajok között megtalálható a ponty, az amur, a kárász, a compó valamint a keszegfélék (hatalmas mennyiségben). A ragadozóállomány is figyelemreméltó: harcsa, csuka, süllő valamint sügér is megtalálható a tóban. Előzetes egyeztetés után tulajdonképpen bárki horgászhat itt. A tóról egyébként Ambruzs László horgászbarátom révén kaptam hasznos információkat a horgászat előtt, amit ezúton is köszönök szépen!
Miután kigyönyörködtem magam a tóban, a horgászatot megelőző estén a tó képzeletbeli közepén található, csónakkal megközelíthető félszigetet választottam a horgászhelyemül. A tavat üzemeltető hölgy engedélyével egy kisebb magmixes etetést alakítottam ki a másnap hajnali bevetés előtt.
Végre elérkezett a horgászat napja! Valóban egy fejtörős horgászat volt ez, ugyanis komoly dilemmát okozott a keverékek, valamint a stratégia kitalálása. Milyen keverékkel induljunk el horgászni egy ilyen fentebb leírt tulajdonságú horgászvízre? Egyvalamiben biztos voltam, hallisztmentes keverékekkel fogok horgászni, valamint két eltérő kosárral igyekeztem felkínálni a megfelelő csalogatóanyagokat. A stratégia kialakítását a tóban található rengeteg keszeghez igazítottam, éppen ezért alapozó etetést nem végeztem, az előző esti magmixes etetést terveztem dobálni különböző etetőanyagokkal, csalikkal. Hogy mik voltak ezek pontosan? Mutatom:
Mit is várhat az ember egy ilyen horgászattól? Egy célom volt: halat fogni! Persze bíztam benne, hogy beesik egy-egy jobb hal, de a halfogás öröme volt az elsődleges cél. Mivel egy intenzíven telepített vízhez képest jóval kisebb halsűrűséggel bíró vízterület, az újradobások közötti időt is ehhez kellett igazítani. A Method Flat kosaras végszerelékkel 30, a Pellet Complete kosaras végszerelékkel 60 percenként dobtam újat.
Az első kapás nem akart megérkezni. Az első 4 óra egyetlen pöccintés nélkül telt el. Nyilván hasonlóra számítottam, de azért egy határozottan görbülő spiccre szívesen reagáltam volna már, de egyelőre ez váratott magára.
Szinte hajszálpontosan délben óvatos, húzós kapásra reagálhattam végre, szinte remegő kézzel…
Az első hal visszaengedése után fellelkesülve mielőbb visszadobtam, hátha felpörög a halfogás üteme. A sok kapástalanul eltöltött óra után egy apró adalék hozta meg az első kapást.
A következő kapásra szerencsére nem kellett órákat várni. Ezúttal az óvatos érdeklődés helyett egy igazán vehemens, húzós kapásnak vághattam be.
Ha kellőképpen figyelünk egy új vízen azokra az apró dolgokra, amikkel esetleg felgyorsíthatjuk a kapásokat, akkor azt mindenképpen ragadjuk meg és használjuk. Ezen a vízen például az első hal megfogása után elkezdtem a dobásra kész, megtöltött kosarakat tovább aromásítani. Ezt az ízvilágban hozzájuk passzoló Carp Syrup, valamint Ördögűző Fluo Essencia tette lehetővé.
Esett már szó a keverékekről, a stratégiáról, de a csaliról és annak ideális felkínálásáról még pontosan nem. Ha nagyhalas horgászatra készülök vagy - mint most - nagyobb csalikat szeretnék felkínálni, akkor nálam egyetlen horog jöhet szóba, a Gardner Mugga 12-es méretben. Ehhez pontosan passzoló kiegészítő a Haldorádó 10 mm-es csalitüske, valamint a Haldorádó Braxx Pro előkezsinór. Nálam már sokszor bizonyítottak, hogy nagyon biztossá válik így az akadás!
A horgászat napján az időjárásra sem lehetett panaszom, jellemzően napos időben horgászhattam, 22-25 fokos hőmérsékletben. Igazi pecaidő! A késő délutáni órákban azért természetesen egy kisebb zivatar belezavart a tökéletes időbe, de ez amolyan „kötelező” rossz volt.
Amiről még nem tettem említést, az a nádtorzsákkal vívott harc a nap folyamán. Sajnos 100%-ban a meghorgászott helyen sem volt kiküszöbölhető. Így amikor éppen nem volt kapás, és új dobásra került a sor, már a végszerelék kijuttatása is egy kisebb sikerrel ért fel. Igaz, ezt tudtam pontosan, mielőtt ide érkeztem horgászni, ezzel számolni kell.
Érdekes volt látni, hogy a szép idő és a hétvége ellenére egyetlen horgász sem látogatott ki. Pedig nagy, zsinórszaggató amurokról, 10 kg feletti pontyokról mesélt kint a tavat üzemeltető hölgy, de valószínűsítem, hogy a kisebb halsűrűség, valamint az akadók sokasága ennyire elrettenti a horgászokat attól, hogy szerencsét próbáljanak itt.
A délutáni órák eleinte kapás nélkül hagytak, de a folyamatos próbálkozás és a megfelelő csalogatóanyagok ismét meghozták a halat: a nap utolsó fárasztása kezdődhetett… A bevágást követően érdekes ellenállással találkoztam. Nem megszokott módon védekezett ellenfelem, és tudván azt, hogy ezt megelőzően már 4 halfajjal is találkoztam, elképzelhetőnek tartottam, hogy egy újabb halfaj küzd a horgon. Sejtelmem beigazolódott! Életem első csukáját tarthattam a kezemben. Nem egy kapitális egyed, de számomra örömet okozott. Halkan megjegyzem, Fokhagymás SpéciCornra érkezett, a horog szabályosan a szájába akadt!
Összegezve az itt tapasztaltakat: a nap folyamán 8 kapásom volt, ebből 6 halat tudtam partra terelni, 2 pedig azonnal akadót fogott. 5 féle halfajjal tudtam közös képet készíteni, a nap hala egy 1,52 kg-os ponty lett. A horgászat további érdekessége, hogy kizárólag két csalival tudtam kapást elérni és halat fogni.
A szerény fogás ellenére egy szenzációs horgászatban volt részem, ami ismét bebizonyította számomra (is), hogy nem csak nagy halak megfogása révén juthatunk életre szóló élményekhez. A horgászat öröme, szépsége, a halak vadsága, a természet közelsége lenyűgözött. A legnagyobb halam se érte el a 2 kg-ot, mégis mosollyal az arcomon tértem haza és gondolok vissza e nap eseményeire! Akkor hogy is van ez?
Írta: Bugyinszki Gábor
Fotók: Héjja Bernadett