A pontyhorgászat szerelmesei által legjobban várt időszak, az ősz kétségkívül az év egyik legeredményesebb ciklusa, azonban a fokozatosan hűlő vízhez nem árt alkalmazkodni. Új időszámítás kezdődik ilyenkor, ami némi finomhangolást igényel a forró nyári napok után, ha sikeresek akarunk lenni. Egy olyan rövid horgászatot szeretnék bemutatni az Olvasóknak, aminek során a számomra még ismeretlen Édenkert-tó pontyait vettem üldözőbe. Írásom célja, hogy bemutassam, egy pár órás horgászat is lehet élményekben gazdag, ha a megfelelő csalogatóanyagokat és a megfelelő technikát alkalmazzuk!
Hűvös éjszakák, rövidülő nappalok, folyamatosan csökkenő vízhőmérséklet. Az őszi időszak legfőbb ismérvei ezek a horgászat szemszögéből. Nagyon kedvelem a hosszú horgásztúrák nyújtotta „szabadság” életérzést, ami semmihez sem fogható. De mi a helyzet akkor, ha a horgászatra nem tudunk hosszú napokat rászánni, hanem csupán 5-6-7 szabad órára tudunk kiszabadulni a vízpartra? A mai kereskedelmi forgalomban kapható csalogatóanyagoknak és a tökéletességig csiszolt technikáknak köszönhetően valóságos örömhorgászatban lehet részünk akár ennyi idő alatt is. Ezért látogattam el, a Békés megyében található Sarkadra, ahova egy rövid horgászatra érkeztem. Lássuk, a szerencsén kívül mi szükségeltetik ahhoz, hogy sikeresek legyünk!
Horgászvíz bemutatása: Sarkad, Édenkert-tó I.
A tó a Sarkadi Bárkás HE kezelésében található. Egyesületi vízről van szó, ami kifejezetten jól halasított, hála a jól ütemezett, rendszeres telepítéseknek. Az ideérkező horgászok választhatnak az I. és a II. tó közül. A horgászatot megelőző információgyűjtés közben egyértelműen kiderült, hogy az I. tó nagyobb halakban gazdag, itt nem ritkák a 8-10 kg-os példányok sem. Ez volt az a döntő tényező, ami miatt erre esett a választásom. Területe 3,6 ha, szinte teljesen akadó- és iszapmentes vízterületről van szó. Vízmélysége 1,4 -2 méter közé tehető, a meder a tó közepe felé fokozatosan mélyül. A halfaunát tekintve a klasszikusnak mondható békéshalak foghatók, mint a ponty, amur, kárász és különböző keszegfélék. A finomszerelékes horgászok szempontjából fontos kérdés, hogy teljesen törpeharcsamentes a víz. Rendezett, tiszta környezet fogadja a horgászokat, ráadásul a város kellős közepén. Utóbbi a megközelíthetőség szempontjából is lényeges lehet, mert emiatt bárki számára könnyedén elérhető.
Hol keressük a halakat?
Mint a bevezetőben is említettem, egy rövid horgászatot terveztem. Az ilyen helyzetekben a sikerességünk nagyban múlik azon, hogy mihamarabb megtaláljuk, merre is bandáznak a halak. Érdekességképpen említem, hogy a tavon a legelterjedtebb technika egyértelműen a klasszikus fenekező módszer. Ez jelen esetben annyit tesz, hogy a helyi horgászat végszerelék és etetőanyag téren nem a modern korra jellemző. Ezzel szemben egy helyesen alkalmazott, modern feederbotos technika máris komoly előnyt jelenthet. További segítségként szolgált, hogy a horgászat előtt próbáltam a hasznos tudnivalókat összegyűjteni a tóval kapcsolatban, és az nyilvánvalóvá vált, hogy a favorit helyek a tó középső zónájába esnek. A halak behúzódtak ide, itt érzik magukat a legnagyobb biztonságban. Ez számszerűsítve 70-80 méteres dobótávolságot jelent. Erre a horgászatra a By Döme Team Feeder - Master Carp Pro feederbotjaimat hoztam magammal, 3,9 és 4,2 m hosszúságban, heavy karakterisztikával. A hozzájuk passzoló By Döme Team Feeder - Long Cast távdobó orsókkal nem jelenthet akadályt a nagyobb távolságok elérése sem. Első dobásaimmal máris a tó középső részét fogtam vallatóra, majd vártam a fejleményeket…
A megfelelő csalogatóanyagok és a technika bemutatása:
A kiváló minőségű etetőanyagok használata olykor már közhelynek tűnhet, azonban mikor mutassa meg egy keverék a fogósságát, ha nem egy rövid horgászaton, lehűlő vízben?
A halak a folyamatosan csökkenő vízhőmérséklet miatt is a tartalmasabb, több értékes fehérjét biztosító táplálékot keresnek. Ráadásul gondoljunk csak bele, ha megtaláltuk a halak tartózkodási helyét, csupán egy kosárnyi etetőanyagot juttatunk be számukra egy szem csalival. Többek között ezért is van szükség egy kellően tartalmas, kiváló minőségű method mixre, hogy minél hamarabb a kosarunk köré csaljuk a halakat.
Egy olyan etetőanyag receptet szeretnék bemutatni-szemléltetni, amit bátran ajánlok lehűlő, sekély vizekre.
A kiválasztott stratégiával senkinek sem fogok meglepetést okozni. A method technika nyújtotta lehetőségek verhetetlenek, ha tényleg csak pár órát tudunk a horgászatra fordítani. Nem igényel sok etetőanyagot, és szisztematikusan pásztázhatjuk az előttünk elterülő vízterületet. Ezen a horgászaton mindkét feederbotomon By Döme TF - Long Cast method feeder kosarat használtam L-es méretben, 45 g-os súlyban. Ez a kosárral véleményem szerint az egyik legjobban dobható method kosár a jelenlegi piacon. Bár ezen a horgászaton nem volt szükség 100 méter feletti dobásokra, ezekkel a kosarakkal ez némi túlzással gyerekjáték, ráadásul úgy, hogy beletöltött etetőanyag tökéletesen a kosárban marad a mederfenékre érés pillanatáig.
A horgászat üteme:
Nálam a horgászat ütemét method technika alkalmazása során rendszerint az első kapás kialakulásának ideje határozza meg. Ezen a horgászaton az első húzós kapásra 10-12 percet kellett várnom. Miután ez megtörtént, állítottam egy időzítőt kereken 15 percre és ha előbb nem érkezett kapás, akkor ezen időközönként mindig újat dobtam. Ez azért is nagyon fontos, mert sok esetben teljesen felesleges többet várni a kapásra, főleg egy, az Édenkert-tóhoz hasonlóan jól telepített vízen. Ráadásul a method technika pont a halak kereséséről is szól, tehát érdemes erre odafigyelni.
A csípős hűvöst hozó hajnal után igazi kellemes, napos őszi időjárásban volt részem. Érdekes volt megtapasztalni a tó számomra szokatlan akusztikáját. A természethez közeli horgászvizekhez képest a tó mögött húzódó forgalmas főút a horgászathoz állandó háttérzajt biztosított. Ettől függetlenül ez a jó adottságú vízterület tökéletes feederbotos, finomszerelékes pálya. Minimális számban találhatók apróhalak, így tényleg szinte minden kapás pontyot eredményezhet. A tavon kiemelt figyelmet biztosítanak a halak védelmére, ami már önmagában sok jóval kecsegtet. Minden horgász számára ingyenesen elérhetőek nagyméretű pontymatracok, valamint a 4 kg-nál nagyobb halakat a kíméletes bánásmódot követően vissza kell helyezni a tóba. Ezek az intézkedések tetten érhetők a halak kinézetén, ugyanis valóban nagyon szép, egészséges pontyokra horgászhatunk itt.
Horogelőke és tartozékai, valamint az ideális csalik bemutatása:
A megfelelően összeállított végszerelék egyik legfontosabb kiegészítője maga a horogelőke. A különböző fórumokon is gyakran feltett kérdés, miszerint „XY csalihoz milyen horgot érdemes használni?”… Érdemes minden esetben leellenőrizni a horog-csali kapcsolatát, máskülönben a csaliban rejlő plusz lehetőségeket nem tudjuk kihasználni. Az őszi, tavaszi időszakban előkéimet legtöbbször 0,10 mm-es fonott előkezsinórból készítem el, a horog méretét pedig a csali súlya, mérete, valamint a célhalak mérete határozza meg. E horgászaton két különböző típusú és két különböző vastagságú horgot használtam. Meggyőződésem, hogy egy vékonyhúsú horog sok esetben eredményesebb vastagabb társánál, ami a kapásig kialakult idő szempontjából abszolút nem mellékes.
Az Édenkert-tó a csali kiválasztása szempontjából kimondottan egyszerűnek tűnhet a tóban található csekély mennyiségű apróhal miatt, azonban mégsem ennyire egyértelmű a helyzet. Egy biztos, ezen a horgászaton kétségtelenül a Haldorádó - Fluo Oldódó Lebegő Pelletek bizonyultak a legfogósabbnak. A két feederbot nyilván lehetőséget ad arra, hogy minél több csalit kipróbálhassunk, és sikerült is megtalálni azt az íz/szín kombinációt a pellet családon belül, ami kiemelkedő eredményt adott: a fluo narancssárga színű, Chilis Fahéj ízesítésű, 12 mm-es pelletnek köszönhettem a legtöbb halat.
Jussunk el gyorsan a kapásig!
Ha már a horgászat minden apró részlete összeállt a fejünkben, és ez a fogásokban is megmutatkozik, akkor nincs más dolgunk, mint a kapások ütemét felgyorsítani. Adott a tökéletes hely, a tökéletes technika, a tökéletes csali-etetőanyag kombináció, akkor tegyük még feltűnőbbé, még ellenállhatatlanabbá a halaknak szánt végszerelékünket! A Haldorádó Fluo Essencia és a Haldorádó Method Spray pontosan e gondolatmenetnek köszönhetően született meg. Vannak olyan vizek, ahol használatukkal döbbenetes változást idézhetünk elő, természetesen pozitív irányban.
-Összegezve a horgászat eseményei:
A horgászatom időtartama szinte hajszálpontosan 7 óra volt. A kifogástalanul működő stratégiának és a tudatosan megválasztott csalogatóanyagoknak köszönhetően 12 pontyot sikerült fogni ez idő alatt. Egy újabb remek vízterülettel sikerült megismerkednem, ahol ismét kiderült, hogy hiába van sok hal, nagyon nem mindegy, hogy mit, mivel, hol és hogyan alkalmazunk. Azt hiszem, az e kérdésekre adott válaszok az összessége határozza meg, hogy a vízparton töltött egységnyi időt milyen élményekkel zárjuk. Bízom benne, hogy a cikkben bemutatott komplett módszert alkalmazva bárki szép sikereket érhet el akár néhány óra alatt…
Írta: Bugyinszki Gábor
Fotók: Héjja Bernadett