A Paks közelében fekvő Madocsán festői környezetben hódolhatnak szenvedélyüknek a Duna és a folyóvízi horgászat szerelmesei. Tóth Gábor személyében egy olyan sokoldalú horgászt ismerhettem meg, aki már több mint másfél évtizede faggatja a környék vizeit. A közel 4 órás, interjúval egybekötött horgászat végén hasznos ismeretekkel gazdagodva tértem haza, melyeket szeretnék megosztani a kedves olvasókkal.
A Madocsa és Bölcske közötti Duna-szakasz a hozzáértőknek olyan halbőséget nyújt, ami ritka manapság. Az ideérkező folyó megtisztulva hömpölyög, szigeteket képez, holtágakat áraszt el, és olyan vízi világot teremt, amely a Duna hajdani szépségét, halgazdagságát idézi. Madocsától három kilométerre, az árvízi töltéstől alig százméternyire horgásztunk Tóth Gáborral, a paksi atomerőmű gépészével, aki a kora reggeli óráktól faggatta a folyót. Február utolsó napján alacsony vízállásnál, de kisebb áradásos vízen került tesztelésre az a feederbot, mely szerinte egyaránt alkalmas a lomha nagy dunai dévérek és a folyó „kukásai”, a sportos márnák megfogására.
A szikrázó napsütésben a fűzfák már egérfül nagyságú levelet nyitottak, jó három-négy héttel előrébb járt a természet, mint ilyenkor szokott. A paksi halászoktól kapta az információt - „megy” a dévér! -, a napokban több mázsa nagytestű dévér került a hálókba.
Gábor olyan 4,20-as carbon feederbotot választott, amely az jól állja a Duna sodrását, spicce érzékeny, rugalmas és alkalmas nagy dobásokra. Hétcsapágyas minőségi orsó került a botra kopásálló, nagy szakítószilárdságú 20-as zsinórral.
Az etetőkosárba dévéres etetőanyag került, a bevetés utáni első félóra végén már rezgett a spicc!
Érdemes kényelmes, megbízható és stabil horgászállást kialakítani. Ez megkönnyíti, gyorsabbá teszi a horgászatot és megóv a felfázástól. Nem kell feltétlenül versenyládára gondolni, egy kényelmes szék vagy fotel is tökéletes lehet.
Három tekintélyes, 2-3 kiló körüli, ívásra készülődő dorozsmás dévért terelt Gábor a szákba, majd néhány perc múlva megérkezett az a márna, mely igazán hivatott volt tesztelni a feederbotot. A jó kezű horgásznak és az erős botnak mindez nem okozott gondot, játszva parírozta a közel háromkilós márnát a merítőbe.
TIPP
- Ha nagyméretű halakra számítasz, vagy vékony előkével horgászol, akkor érdemes Power gumit alkalmazni a bevágáskor fellépő erő elnyeléséhez. Ez megakadályozza az előke elszakadását, ugyanakkor a horog megfelelő akadását nem gátolja.
- A 30-40 cm-es Drennan Power Gumihoz köss egy forgót.
- A gumira fűzz fel egy gyöngyöt ütközőnek (ez megóvja a csomót), majd egy etetőkosarat. Folyóvízen érdemes laposat választani.
- A kosár fölé gumistopper kerül, melyet a főzsinór és a Power gumi összekötése után a húzz a csomó alá. A főzsinór direktben is összeköthető a gumival, de forgót is köthetsz közé.
- Kösd fel az alsó forgóra az előkét. Ez legyen rövidebb a guminál!
Ajándék volt ez a kora reggel a Dunától, mely újabb reményt adott. Ha a természet háborítatlan, és a horgász érti a dolgát, olyan halakkal találkozhat, mely a folyóvízi horgászat legszebb pillanataival ajándékozhatja meg.
(X)
ZéBé