A nyári horgászatok bizony nem tartoznak a legegyszerűbb feladatok közé, már önmagában a nappali, olykor elviselhetetlen forróság leküzdése is embert próbáló feladat. Ám ha valaki ekkor is kellően kitartó és céltudatos, továbbá ha van lehetősége belepróbálni az éjszakai órákba is, akkor bizony a siker nem maradhat el.
Kérdések, amelyre választ vártam:
Cikkemben a címben feltett kérdésre szeretnék egyértelmű választ adni az Olvasóknak, górcső alá véve a Haldorádó 2016-os évközi újdonságát, pontosan ezért is választottam horgászatom helyszínéül a Heves megyében található Alaszka Horgásztavat. Egy bányatóról van szó, ami kánikulában kifejezetten előny a mély részek miatt, továbbá hatalmas pontyairól is messze földön híres ez a víz. Viszont található szép számmal termetes dévérkeszeg is a tóban, amik kis túlzással mindent megesznek, ami eléjük kerül. Vajon a csali mérete és a horgászat stratégiája elég szelektáló hatással bír, hogy a hőn áhított nagy halat a kezünkbe tartsuk?
„Miért éppen Alaszka?”
Ez egy kardinális kérdés volt. Mielőtt belevágtam ebbe a 30 órás horgásztúrába, voltak kritériumaim, aminek az Alaszka Horgásztó maximálisan megfelelt.
- Bányató (kifejezetten előnynek tartom, ha van komolyabb mélység, sokkal kedvezőbbek az esélyeink a nyári felmelegedett időszakban, mint egy „felforrt” sekély vizű tó esetében).
- Híres a nagyponty-állományáról, ám igen sok kiló körüli keszeg a „nehezítő” körülmény (pontosan egy ilyen vizet kerestem, hogy bemutassam, miképpen lehet szelektálni a népes apróhal állományt, valamint igen jó esély kínálkozik a nagytestű halak megfogására is).
- Számomra ismeretlen víz, mert mindig kihívás „megfejteni” egy új vízterületet. (a hiteles beszámoló érdekében tartom fontosnak ezt).
Horgászvíz bemutatása:
Pár mondatban összefoglalom a tó pontos paramétereit és az előre lefoglalt hely sajátosságát. Az Alaszka Horgásztó a Hevest és Kált összekötő útszakaszon található. Területe 9,2 ha, a jellemző vízmélység bányató lévén 4-5 méter, a medret számtalan törés tarkítja. Az aljzat kemény sóderes, tehát vastag iszaptól nem kell tartanunk.
Halállomány: 10 kg feletti pontyok, amurok igen nagy számban, valamint kárászok és keszegfélék színesítik a halfaunát, törpeharcsa NINCS! A víz érdekessége, hogy rendkívül sok balin található itt, nem is igen emlékszem, hogy valahol is láttam volna balint ekkora mennyiségben.
Szolgáltatások: Minden álláshoz tartozik áram, valamint filagóriák, esőbeállók nyújtanak védelmet az időjárási tényezők ellen. A tó körül „free wifi” található, valamint egy nemrég épült szociális épület várja az idelátogató horgászokat. Igazából minden körülmény adott ahhoz, hogy a horgászok akár a család többi tagjával érkezzenek a „nagyponty-vadászatra”.
Horgászhely kiválasztása:
A tó műholdas helyfoglalási térképén jól látszik, hogy a tó első helyeivel szemben nem találhatóak állások, tehát úgymond horgászoktól elzárt ez a túlparti terület. Éppen ezért a választásom a 6-os helyre esett, itt a tó még keskenyebb, tehát egy heavy, extra heavy feederbottal akár a túlparton található akadók is elérhetőek, amik igen jó haltartó helynek tűntek, előzetes feltételezésem szerint.
Horgászat stratégiája, csalogatóanyagok:
Elérkeztünk a legfontosabb kérdéshez, ami a legtöbb fejtörést okozhatja, ha idegen vízen horgászunk. A cél egyértelmű volt: nagy halat szeretnék fogni! A szemközti akadók sokasága közül kiválasztottam egy támpontot, a pontosan velem szemben, kb. 95-100 méterre található bedőlt akácfát. Ide juttattam be azokat a finomságokat, amik reményeim szerint odacsalhatják a tó kapitális lakóinak egy részét…
Miután alapozó etetésem elkészült, egyszerű stratégiát választottam erre a horgászatra. Mindkét feederbotomon azonos végszereléket használtam, ami a már klasszikusnak mondható „Flat kosaras method végszerelék”. Annyi különbséget azért tettem, hogy az egyik végszereléket mindig az etetésre juttattam be. A másik feederbottal kereső horgászatot folytattam különböző távolságokat meghorgászva. Mindehhez különböző etetőanyagokat használtam. Hogy milyen keverékeknek szavaztam bizalmat egy ilyen forró nyári napon? Íme:
7:05-kor már mindkét botom bevetve várta a jelentkezőket.
Ilyenkor a kezdeti pörgést, miszerint a végszerelékek mihamarabb bent legyenek a megfelelő helyen, egy nyugodtabb időszak váltja fel, van időnk megtervezni a horgászat menetét, ha esetleg valami nem működne. Folyamatosan kémleljük az előttünk elterülő vizet, keressük a halra utaló jeleket. A horgászat reggelén szinte tükörsima víz volt, rendkívül nyomott, fülledt, szélcsendes idővel kombinálva. Nem tartom optimálisnak e körülményeket, de ezeket nyilván nem mi határozzuk meg. Amolyan tipikus vihar előtti csendnek tűnt…
A horgászat első három órája úgy telt el, hogy egyetlen pöccintésem sem volt. Felvetődött bennem a kérdés, miszerint „Hol van itt sok keszeg?”… Kisebb méretű, 12 mm-es oldódó-lebegő pelletekkel indítottam - gondoltam, ha nagyon húzza a keszeg, majd váltok nagyobbra. De nem történt semmi… Illetve mégis, a békák folyamatos kuruttyolását a háttérből a mélyen morajló ég hangja nyomta el jelezve, hogy érkezik a felfrissülést hozó idő, jelen esetben sajnos zivatar formájában.
Szó se róla, a felfrissülés igazán tetten érhető volt, a 30 fokos hőmérséklet egy óra leforgása alatt visszaesett 19 fokra, és ez fordulópont volt a horgászat további történéseit tekintve is. Az órákon át érintetlenül hagyott pelletek varázsütésre kelendőek lettek, ám nem a várva várt nagytestű halak érdeklődése miatt: a keszegek kezdtek el táplálkozni nem kis intenzitással.
Sajnos sokkal komolyabb feladatnak tűnt a keszegek kikerülése, mint azt előzetesen gondoltam. Az egész nap eltelt úgy, hogy egyetlen pontykapást sem tudtam kicsikarni. Elkeserítő volt, de kétségbeesés helyett megoldásokat szeretek keresni az ilyen helyzetekre, olyan nincs, hogy egyetlen pontyot se lehessen fogni. Fel kellett ismerni, hogy olyan méretű csalira, olyan, a FMMFP-nél még darabosabb etetőanyagra van szükség, ami már remélhetőleg megmenekül a keszegtámadástól és bevárja a várva várt nagy halat. Az éjszaka új reményekkel kecsegtet, új időszámítás kezdődik, amint a nap a horizont mögött eltűnni kényszerül, így bemutatom, milyen változtatásoktól reméltem az áttörést:
Miután bekerültek a lényegesen nagyobb méretű, süllyedő csalik, a keszegroham varázsütésre alábbhagyott. Már önmagában a tó is egy sokkal aktívabb arcát kezdte mutatni, a nappali, szinte állandó balinrablások megszűntek, helyettük a pontyfürdések horgászfülnek kellemes zaja lett az uralkodó. 14 óra kapástalanság után végre határozottan görbülő spicc jelezte, megérkezett az első darabosabb hal…
Óriási pechemre az első nagytestű hal lemaradt. Egész egyszerűen nem akadt jól a horog, de ez nagyon bosszantó, amikor ennyire kevés kapás van, és minden halat meg kell becsülni. Biztató jel volt számomra a kapás, ám az igazi meglepetés akkor ért, amikor teljes sötétségbe borult minden. Az éjszaka történéseit a következő képekkel mutatom be…
Elképesztő! Hihetetlen élménydús éjszakai horgászatban volt részem. Optimista horgásznak tartom magam, de ez a mozgalmas éjszaka még engem is meglepett a kapástalan nappali órák után. A történet további érdekessége, hogy az éj leple nemcsak aktívan táplálkoztak a halak, hanem a pontyfürdések is folyamatosan hallhatók voltak, ám amint világosodni kezdett, egész egyszerűen megszűntek. A spiccek ismét meredten, mozdulatlanul várták az újabb eseményt, de megint beállt a hatalmas csend.
A horgászatot délben fejeztem be, a nappali órák egyetlen kapást sem hoztak (keszegkapást sem).
Horgászat összegzése, tapasztalatok, értékelés
Hozzávetőlegesen 30 órát töltöttem az Alaszka Horgásztavon. Számtalan dévérkeszeget sikerült ez idő alatt megfognom, de kizárólag a nappali órákban. Mindösszesen hat pontykapást könyvelhettem el, amelyből négyet sikerült megfognom, és mint korábban írtam, a pontyokat csakis éjszaka bírtam kapásra bírni. További érdekesség, hogy az etetésről kizárólag egy halat tudtam fogni, de az a túra hala lett a maga 15,30 kg-os súlyával, akivel hatalmasat küzdöttem az éjszaka kellős közepén. Egy igazán tanulságos, fordulatokban gazdag horgászatban volt részem, ahol ismét bebizonyosodott, hogy ha nincs kapásunk, merjünk változtatni, mert változtatni kell.
A FermentX Nagyhal Csali tökéletesen betöltötte azt a funkciót, amire szánták, hibátlanul szelektálta az apróhalat, méltán viseli a Nagyhal Csali nevet. Tehát cikkem címére („FermentX Nagyhal Csalival nagy halakra?”) válaszolva: - IGEN! Engem fantasztikus élményekhez segített hozzá ez a csali, tegyétek próbára, akár egy Pellet Packkal kombinálva, biztosan nem fogja a halak figyelmét elkerülni, és életre szóló élményekben lehet részetek. Görbüljön!
Írta: Bugyinszki Gábor
Fotók: Héjja Bernadett